Skip header and navigation

20 records – page 1 of 1.

Reference Material - List of Burials in St. Celeste Roman Catholic Cemetery

https://search.adarchives.org/en/permalink/archivaldescr4395
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Series
Format
textual records
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Series
Series
10
Scope and Content
In 1974 the stones and bodies buried in the St. Celeste Cemetery near Highway 29 (located at Lot 27 Concession 2 of Fitzroy Township1 ) were disinterred and moved to the Malloch Road cemetery. This was done because the area of the cemetery would be covered by the head pond due to the installation of the Hydro dam over the Madawaska River. Only a partial record exists of the names of individuals who are buried in this cemetery. It was obtained from the Town of Arnprior Municipal office in 2001. A memorial stone located in Malloch Road Cemetery does not list these names. The following is a transcription of the list provided by the Town of Arnprior in September 2001. Hyw. 29 - Row A 1. E. J. Mosley 2. Unknown Mosley 3. Beaudry Family 4. Hannah Mosley 5. Anne Beaudry 6. Everton Riddell 7. E. Jordon 8. Elizabeth Jordon 9. Wm. Powell Family 10. Wm. Powell 11. Robert Powell 12. Jeannie Powell 13. Elizabeth Powell 14. Bridget & Mary Moran 15. Patrick & Catherine Callahan 16. Patrick & Catherine Callahan 17. Eugene Lacombe 1889 @ 52 18. James Sullivan 19. Mary O Sullivan 20. James Sullivan 21. Cornelius Sullivan 22. Cornelius Sullivan Jr. 23. ? Galligan 24. ? Galligan 15. Dechaine 26. Dechaine 27. Dechaine 28. Elizabeth Coleman Byrnes 29. John Byrnes 1882 @ 82 30. Stephan Dorian 31. Ed Bassett 1897 @ 68 32. Elizabeth Doyle 1903 @ 89 33. Anna Harvey 1874 @ 23 34. William Harvey 1886 35. James Harvey 1888 36. James F. Harvey 1888 @ 13 yr. 37. Mary Jane McIntyre 1914 @ 66 38. William Harvey 1839 - 1903 39. Sarah Harvey 40. Christopher Burnette 1877 Row B 1. Isadore Pauze 2. Ann Moran 1890 @ 51 3. Ellen Kennedy 4. Ellen Cunningham @ 17 5. James O'Connor 6. Martha O'Connor 7. Micheal O'Connor 8. Margaret Henderson 9. Maggie C. White 10. W. A. White 1887 @ 10 11. Richard P. White 1881 @ 17 12. Dominic White 13. Mathew Murphy 14. Ann Murphy 15. Peter Curran 16. Morgan Curran 1873 17. Denis Barnet 1874 @ 52 18. Mary I. Fraser 1901 19. James E. Fraser 20. James Fraser 21. Murdoch Munroe 22. Ellen Teirney 23. John Connell 24. Janice Savour 25. Alice McElroy 26. Joseph Lasarge @ 84 27. Marie Cynthia Davies 28. John Balligan 29. Julia Savard 30. Cora Manion 31. Frances Desormia @ 75 32. G. Alfred 33. Andre Michell 34. Peter (La'abbe) La'babe 35. Elsie McKinnon @ 38 36. Annorah Barnet 37. Ann Mason 38. Sarah McGills 39. Violet Jennie H. (babe) 40. Marie D. O'Iecnie @ 2 m. 41. Emily Frazeau (Bronson) 1851-1915 Row C 1. Thomas Boc 2. Theresa Hahn 3. Jane. 4. Ellen McGregor @ 55 yr 9 m. 5. Margaret McDougall 6. Margaret O'Neil 7. A. S. McDonald 8. John Hallon (Harroy) 1908 9. Margaret Prout 1894 @ 14 10. Manora Benton @ 44 11. Number of Unknown to 500
Notes
1. see pg 77 “Beyond Our Memory… a history of Fitzroy Township” Listed as (Abandoned) R.C.
Accession No.
9999-9999
Less detail
Date
1919
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Date
1919
Format
textual records
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Series
7
Scope and Content
This index was created from the 1919 Registrations of Marriages for the Town of Arnprior. A digitized copy of the actual registrations in in the research folder. Surname Given Names Rec Type Date PDF Page CHENIER Alphage m 1919 2 SOVEY Peal Marie Melina m 1919 2 SPROULE Hubert m 1919 3 REMUS Florence Viola m 1919 3 BURKE Joseph Leo m 1919 4 MOREAU Mary E m 1919 4 CURTIN John Cornelius m 1919 5 LEGREE Jane Veronica m 1919 5 ILLINGWORTH George William m 1919 6 MCGREGOR Ida Maud m 1919 6 LINDSAY James John m 1919 7 LOWIE Mary m 1919 7 TOWIE Mary m 1919 7 MCMILLAN Nellington m 1919 8 MCMILLAN Wellington m 1919 8 LOWIE Edith Dorothy m 1919 8 TOWIE Edith Dorothy m 1919 8 DAWSON William m 1919 9 MAHONY Kathleen m 1919 9 NESBITT Henry Humphries m 1919 10 MILLS Violet Evelyn m 1919 10 LEITCH Lester Harold m 1919 11 STRIKE Etta Muriel m 1919 11 JOHNSTON Gregor Sinclair m 1919 12 CAMPBELL Margaret m 1919 12 STORY Robert Gordon m 1919 13 MOIR Ethel Mae m 1919 13 STEWART Joseph Findlay m 1919 14 ALLEN Vera Zella m 1919 14 ANDERSON Harry George m 1919 15 CLARKE Alma Olive m 1919 15 DESJARDINS Adeloi m 1919 16 CHARBONNEAU Mary Jane m 1919 16
Accession No.
9999 - 9999
Less detail
Date
1908 - 1929
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Date
1908 - 1929
Format
textual records
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Series
7
Creator
Volunteer
Scope and Content
This index was created from the Registrations of Death for the Town of Arnprior between 1908 - 1929. These records may be consulted for more detail. Please see Boxes located on D10. A Marriage Registration Index and Marriage Licence Index are described in this database as separate items within the Reference Collection - Vital Statistics Series
Please note that the AMBA did not receive any Death Registrations for the year 1927.
1908
SURNAME FIRST NAME
Beaulieu Mary
Bell Alexander
Bulloch Alexander
Byrne Francis
Charbonneau Florence
Delanoue Eugene
Edgar Female, not named
Foster Henry
Greeley Ethel
Hogan Bridget
Hogan Cecil
Hogan Mary
Jensen Charles
Klemp Ferdinand
Levesque Eva
Lewis Male, not named
Lumsden John
Lyon Catherine
Mabee Mary
McGregor Gerald
Neumann Robert
Noel Louis
Peck Female, not named
Pouliot Joseph
Riddell Everton
Schofield William
Sheffield George
St. Auge Amelia
Wadsworth Amelia
Young Elizabeth
1909
Aubry Marie
Baird Florence
Bond James
Buder Willamena
Byers Wilhelmina
Campbell Mary
Carroll William
Chambert Oliver
Chapman Lorraine
Charbonneau Mary
Clement Alfred
Comba Cornelius
Cornell John
Cram Kenneth
Cranston James
Daze Joseph
Dejogue (sp) Margaret
Donaldson James
Donaldson Sarah
Doutyriy (sp) Bernadette
Drysdale Eileen
Duiemell (sp) Charles
Dupuis Renie
Dutrigac (sp) John
Farmer Mary Ann
Farmer Samuel
Fraser Agnes
Gagnon Oidel
Gardner Dorothy
Geniyott (sp) Erna
Girouard Louisa
Goth William
Green Caroline
Gutz William
Hogan Sarah
James Martha
Kopetoskie Leonard
Laderoute Leo
Laderoute Male, not named
Lambon Female, not named
Larocque Joseph
Lyon Jean
MacGregor Jean
Maelstrum Male, not named
McIlroy Hugh
Mulvihill Male, not named
Mulvihill Marie
Nixon Beatrice
Normand Joseph
O’Brien Lagorie
O’Keefe Helen
Paris Catherine
Phillips Jane
Phillips Kathleen
Raby Mary
Robinson Laura
Rogan Thomas
Russett Isabella
Scott Jane
Seeley Male, not named
Sheffield Margaret
Simpson Joseph
Slattery Ralph
Thevierge Joseph
Thompson William
Tough Mary
Tripp Female, not named
Trudeau George
Vain Male, not named
1910
Banning William
Becker Alexander
Bond Harry
Brennan James
Brunette Amorah
Burk William
Campbell Agnes
Carty Robert
Clement Marie
Coburn Charlotte
Connell Patrick
Desjardins Rosario
Dido Leonard
Drysdale Alexander
Eby Elias
Felske Wilhelmina
Gillies Male, not named
Glen Hilda
Hahn Francis
Hudson Eliza
Jahuke Fred
Jandrew Philip
Johnson Mary
Kerr Harold
Larivee Helen
Lesage Edward
Mackay Edward
McGregor Ellen
McKay Male, still born
McQueen Duncan
Milne Margaret
Montgomery James
Murphy Mary
Murphy Phyllis
Neill Margaret
O’Brien Harry
Ramond (sp) John
Robillard George
Schofield Mary
Schubrink William
Schultz William
Shaw Maria
Sheehan Thomas
Shields Ellen
Stafford Benjamin
Staigh Muriel
Steilow Albert
Stevens James
Thomson Alexander
Vincent Male, stillborn
Warnock John
Wilson Harvey
Wright Female, stillborn
1911
Bartell David
Bartell Female, stillborn
Bastien Male, stillborn
Beattie Cecilia
Beaulieu Harry
Belanger William
Bell James
Boese Carl
Brunette Female, stillborn
Brunette Male, stillborn
Burwash Frances
Charbonneau Deliste (sp)
Charbonneau Josephine
Dagenais Joseph
DeRenzy Edward
Desarmier James
Edmonds Harriet
Flensbury Patrick
Frieday Charles
Gou (sp) Louise
Griffin Norman
Habecker Annie
Heise Charles
Johnson Female, stillborn
Kerr Dalton
Kerr Dorothy
Kreh Annie
Lacroix Marcelline
Lalonde Emilia
Lalonde Male, stillborn
Lamotte Marie
McCarthy William
McCorkell Female, stillborn
McLean Male, stillborn
McManus Hannah
McVictors Male, stillborn
Miller William
Moynihan Mary
Murphy Anne
Murphy Eliza
Murphy Richard
Neill James
Neilson George
Normand Hector
Pauze Peter
Phillips Male, stillborn
Pilotte Louise
Rhemus Male, stillborn
Richey William
Riell Emily
Riell Female, stillborn
Riell Josephine
Splane James
Stevens Lucy
Swant Female, stillborn
Tierney John
Watt Daniel
Wright Male, stillborn
Zimmerman Jane
1912
Armstrong Jennie
Benjamin Male, 2 ½ days
Blaisdell Elizabeth
Brady Mary
Caillier Hyacinthe
Campbell Male, stillborn
Cardiff Jane
Chamberlain Hannah
Charbonneau Ann
Charbonneau Eustache
Dimmell Mary
Dunlop Fritz
Dunlop Wallace James
Falk Johanna
Flansberry William
Fletcher Harriet
Fraser Janet
Gaudette Margaret
Grierson Thomas
Gutzman John
Hancia Jane
Harrington Barbara
Hayes Mary
Hinton Male, stillborn
Hyland Mary
Jamieson Georgina
Jensen Otto
Laundry Morris
Mackey Bruce
Mackey Jessie
Marinier Mary
McGregor Ida
Mulcahy Margaret
Munro James
Murphy John
Neill Mary Anne
Normand Male, stillborn
Ormiston Margaret
Pell Erma
Read Lizzie
Richards Eleanor
Robertson Isabella
Russell Lindsay
Simpson Mary
Spence Jane
Syme John
Thevierge Mary
Thompson Thomas
Vincent Pearl
Wallace Douglas
Watson Male
Weber Male, stillborn
Weiland Beatrice
Weiland Male, stillborn
Wright Male, stillborn
1913
Barnes Gerald
Bartell Ella
Beyer Ludwig
Boddy Hannah
Bouchard Lionel
Brown John
Burns Rachael
Campbell Jessie
Campbell Margaret
Carty John
Carty Joseph
Chamberot Leon
Clements Mary
Craig Julia
Cranston Annie
Crimincous (sp) James
Desjardin Alcide
Desjardin Philip
Fraser Jane
Fraser Hannah
French Howard
Gagne Gerard
Galloway Florence
Galloway Gilbert
Gutzman Dorothy
Hahn Theresa
Heise Charles
Heise Frederick
Henderson Male, stillborn
Jenson Not named
Jones Sheppard Patton
Lebreche Peter
Lescelles Male, stillborn
Lindsay Thomas
McGuire John
McKinnon Margaret
McLachlin Gertrude
McNaughton William
Middleton Reginald
Normand Emil
Pauze Isadore
Peachy Janet
Pratt Female, stillborn
Read James
Rudd Ewart
Scheel William
Sinn Mary Anne
Smith Martin
Stack Mary
Sutherland George
Thomas Female, stillborn
Thoms Kathleen
Trudeau Claude
Unknown Female infant found in Madwaska River
Vallee Female, stillborn
Vallie Merseline
Vincent Mary
Whyte Ann
1914
Abraham Anna
Barnes Mary
Barnet Ruth
Bartell Joseph
Berry George
Brennan Leonard
Brin Annie
Bronson Male, stillborn
Campbell Catherine
Ceno Lucy
Charbonneau Louis
Close John
Dagenais Ambrose
Deeds (sp) Male, stillborn
Doyle Margaret
Dupont Josephine
Gaudette Joseph
Hachey Veronica
Hawley Mabel
Heise Hilla
Hicks Mary
Horrey (sp) Margaret
Hourjan (sp) Mary
Howe Sarah
Hyland Grace
Joyce Eleanor
Kerr Duncan
Kiljore (sp) Elizabeth
Knoll Lena
Kupper Martin
Lafrenure (sp) Male, stillborn
Lambon Kenneth
Lampole Henry
Lewis Mary
Lojue (sp) Patrick
Macpherson Mary
Mallette Adolphe
Mallette Octavia
Mallette Sophia
Malley Honora
Martynuk (sp) Nicolas
McCreary Isabella
McCuan (sp) Catherine
McDermott Simon
McLean Donald
Mulvihill Margaret
Neill Margaret
Neilson Margaret
Powell Thomas
Rafter Edward
Ritchie Anna
Rowan Catherine
Sheffield Lillian
Sheffield Mabel
Smith Peter
Thoms William
Valin Mary
Valliant Mary
Vermette Ednia
Wolsey John
Yuill Margaret
1915
Armstrong Margaret
Armstrong Mary
Belaire Eva
Brennan Bridget
Bronson Emily
Brown John
Buder Mathes
Burnette Edward
Burwash Margaret
Campbell George
Close Dalton
Costello Bridget
Dagenais Nelson
Daze Marie
Delonghery Charles
Dolan Jane
Essex Female, stillborn
Frieday Male, stillborn
Galvin Elizabeth
Guilmette Mary
Hachey William
Hanlon Female, stillborn
Heise Emma
Henry George
Hogan Emma
Hogan Joseph
Holbein Male, 3 minutes
Jenson Male, stillborn
Johnson Caroline
Kimberley Mary
Klemp Mary
Lacombe George
Laderoute Harriet
Laderoute Honora
Langhren Wilfred
Lapierre Elsie
Lindsay Marion
Loranger Mary
Mallette Geraldine
Manjan (sp) Bridget
Masko Mary
McAllister Robert
McAuliffe Jeremiah
McBride Archibald
McClure Mary
McCrea Male, stillborn
McDonald Isabella
McDonald Stillborn
McMullen Female, stillborn
McNaughton Margaret
Montgomery Jean
Neumann Male, stillborn
Noremand Jennie
Peachey William
Percy Female, 5 hours
Preeing (sp) Male, stillborn
Remus Male, stillborn
Reynolds Mary
Roach Muriel
Robillard Eddy
Sadler Oscar
Schlievert Harold
Sheffield Herbert
Sinclair Abigal
St. Onge Female, stillborn
Stevens Margaret
Stewart Ann
Talbot Emma
Talbot Eva
Tipper (sp) Bertha
Tompkins Theresa
Valin James
Vincent Joseph
Ward Isabella
Wolff Male, premature
1916
Armstrong Lennie
Beaty John
Blakely William
Burwash Charlotte
Cameron Margaret
Cardiff William
Charbonneau Eloise
Clark Mary Ann
Cotie Mary
Dodd Elizabeth
Dupuis Male, stillborn
Dupuis Marcelline
Essex Female, premature
Foster Mary
Galvin Mary
Gelineau Henry
Gillies David
Greene George
Grenier Olive
Guilmette Female, premature
Guilmette Male, premature
Guindon Oscar
Kingham Carson
Ledgerwood Archie
Ledgerwood Jessie
Mallette Napoleon
May Jennie
McCorkell Mary
McDonald James
McGonigal Janet
McIntyre Peter
McNeil Mina
McNeill Female, stillborn
McVean Male, stillborn
Moore Lily
Moors John
Mosko John
Muming (sp) Female, premature
Neumann Lisetta
Nixon Bertha
Normand Oville
Parsons Washington
Potter Richard
Redding Elizabeth
Remus William
Robillard Maud
Roby (sp) Male
Runtz Margaret
Schlievert Female, not named
Sheffield Emma
Sheffield Jennie
Shultz Lester
Sinclair Sarah
Slater Mary
Staigh William
Swantz Male, stillborn
Verche Myrtle
1917
Beattie Florence
Blaisde l Julius
Buder Edna
Caillier Hyacinthe
Campbell Archibald
Campbell Archie
Campbell Elizabeth
Charbonneau Thomas
Cherbott Joseph
Crowe Male, 3 hours
Cunningham John
Daze Vitaline
Dempsey Martha
Dontigny Adelina
Dontigny Susan
Duhn Female
Duhn Otto
Elliott John
Essex Male, stillborn
Habecker Verner
Heise Louisa
Hogan Denis
Johnson Sturgis
Kerr Agnes
Kvisko (sp) John
Lahey Bridget
Laselle Joseph
Lesarge Female, stillborn
MacCallum Euphemia
Mackey Mary
Mackey Walter
Massey Dennis
Mayherr Louis
McHugh Bridget
McLean Female, stillborn
McNab Colin
McNamara Joseph
Medweduk Allex
Millar Male, stillborn
Moyes David
Muming (sp) Mary
Normand Alma
Puffer Rolland
Rafter Michael
Rahm Doris
Sargeant Female, stillborn
Shaw Mary
Streich William
Thoms Valentine
Verch Alexander
Wright Male
1918
Baldwin Gordon
Bastien Joseph
Berndt David
Beson Rosanna
Bond William
Buder Stillborn
Cameron Catherine
Carpenter Diane
Chaine Alphonse
Cope Marie
Cunningham Mary
Cunningham Patrick
Ellis Carolina
Farrell Male, stillborn
Fraser Female, stillborn
Galvin Michael
Goodfellow Joseph
Graham Margaret
Hausemord (sp) Male, stillborn
Hogan Male, premature
Hyland Harry
Kerr Jean
Laderoute Mary
Lamourie Arthur
Landry Mary
Lapierre Lejorie
MacCallum Donald
Mariner (sp) Henry
McCann Margaret
McCarthy Lila
McCormick Herbert
McLachlin Jeanie
McLellan Neil
McPhee Claude
Millar James
Moreau Edward
Mulvihill Catherine
O’Brien Lorne
Poole Male, stillborn
Price Charles
Proulx Dolphis
Raby Edwine (sp)
Ring Elizabeth
Ring Male, 10 days
Robillard Arthur
Ryan Patrick
Scheel Minnie
Schlievert Augusta
Schubrink Male, stillborn
Schwab Herman
Schwab Lena
Schwab Mary
Sheffield Jane
Shultz Alexander
St. Onge Abraham
Swant Female, premature
Weber August
Whyte Isabella
1919
Boese Elva
Boicey Gordon
Brown James
Caldwell Agnes
Callier John
Clairoux John
Craig Anne
Deedo Male, stillborn
Des Jardins Albert
Devine Sarah
Dodd Malcolm
Dontigny Dominic
Dunnegan Gerald
Findlay James
Fraser Gordon
Greene Male, stillborn
Grenning (sp) Elsea
Griffith Mercy
Havey Margaret
Heise Edith
Heise Frederick
Henderson Ida
Herbert Augdine (sp)
Herbert Robert
Holbein Anna
Hubbell George
Kelly Male, no name
Kerr John
Keyes Francis
Kingsberry Emile
Lajeunesse Rosie
Lane Thomas
Langlois Female
Larivee George
Lasarge Christina
Ledgerwood Laura
Lentz Clara
McDonald Donald
McGonagle Mary
McLean Margaret
McNaughton Douglas
McNeil Myrtle
McNeil Viola
Meredith Mary
Moreau Robert
Mulvihill Bridget
Murphy Catherine
Neumann Annie
O’Grady Thomas
Payment Oscar
Pouliot Alexander
Rafter Martin
Scheel Charlotte
Scheel Ferdinand
Slaughter Oscar
Smith Henry
Sproule Margaret
Sproule Susan
Stanton Austin
Valiquette Male, not named
Yahn Male, not named
Zimmerman Edgar
1920
Anderson Mary
Boicey John
Burnette Philomina
Byrne Daniel
Cameron John
Carthy Ellen
Charbonneau Dominic
Chenier Male, stillborn
Craig Female, not named
Craig Matilda
Crowder Mary
Dagenais Catherine
Frieday Anna
Hill Bella
Hodgkinson Francis
Kerr Eric
Labreche Philomen
Lacelle Stillborn
Lavoie Cletus
Lavoie Marceline
Lavoie Napoleon
Lavoie Reta
Lindsay Patrick
Manning William
May Christina
McGonigal Peter
Miller Catherine
Morgan Annie
Mullins Margaret
Murphy Hannah
Nabert Female, not named
Needham David
Nicholson Elizabeth
O’Brien Laurence
O’Grady Daniel
O’Grady Mary
Playfair John
Pomerville Laura
Portuguise Maggie
Potter Rachel
Potter Marion
Riddell Female, not named
Runtz Minnie
Sargant John
Savard Margaret
Schlievert Ruby
Seamark James
Slater Dawson
Spence William
Stringer Hester
Styvers Eugene
Sullivan Nora
Thoms Male, stillborn
Tompkins James
Vermette John
Weiland Harvey
Whyte William
Wilson Female, not named
1921
Allen Annie
Andrews Female, not named
Bandy Edna
Berndt August
Bowen George
Brown Martha
Buchan Edna
Burnette Lillian
Burnette Male, not named
Callaghan Norah
Coughlan Desmond
Dagenais Duncan
Daze Margaret
Doust Marie
Dupuis Hector
Finnerty James
Foucault Helen
Fulton Alexander
Gagnon Frank
Gardner Male, not named
Gilleneau Clarence
Girouard George
Grierson Janet
Hachey Mary
Harvey Margaret
Hawthorne Femle, stillborn
Hughton Andrew
Hyland Female, not named
Jahnke Amelia
Junkins Johan
Kerr Charles
Kerr Female, stillborn
Lee Patricia
Lentz Gordon
Lynch James
Macnamara Richard
Mallete Peter
Marcellus Margaret
Massey Norval
McCarthy Catherine
McClure Edward
McManus Sarah
Miller Maggie
Morgan Charles
Murphy Catherine
Murphy Leo
Neumann Louisa
Poirier Lorrey
Prevas August
Raymond Antonio
Savard Lena
Seawark (sp) James
Shultz Female, stillborn
Staye John
Steele Jenn
Sullivan Mary
Swant Male, not named
Tierney Ann
Wagenblass Magdalen
Yahn Mary
Yuill Alexander
Yuill Elizabeth
1922
Beattie William
Bridges Female, stillborn
Brissonneau (sp) Loronzo
Carpentier Eva
Charbonneau Baptiste
Charbonneau James
Cunningham William
Desormia Joseph
Dontigny Phillip
Fraser John
Geenick (sp) Stillborn
Gelineau Burnett
Grenier Eugene
Hanlon Frederick
Heophy Katherine
Herridge Gordon
Hodgkinson Male, stillborn
Johnston Hiram
Joyce Eric
Joyce Male, premature
Joyce Mary
LeClair Rita
Lesarge Edward
Loney Melinda
Lumsden Albert
Massey Mary
Matthews Stillborn
McArron (sp) William
McGonigal John
McGrath John
McHugh John
McLaughlin Duncan
McPhee James
McPhee Olive
Moodie Marion
Mooney Thomas
Mulvihill Joseph
Nix Ellen
Pleith Annie
Poutney John
Riddell George
Ring Female, stillborn
Robinson Agnes
Shultz Louise
Sproule Clifford
Verch Stanley
Vermette Joseph
Visser Annie
Wall Joseph
Weber Wellington
Whyte George
Whyte Jean
Whyte Thomas
Wilson James
Woit (sp) Frances
Wright Female, premature
Wurm Albert
1923
Andrews Alice
Armstrong Eliza
Balfour Ellen
Bandy Female, stillborn
Bayford Thomas
Beauliau (sp) Charles
Bigras Anne
Boese Milton
Burwash Dorothy
Butler Elizabeth
Byers Johana
Callahan Leo
Campbell Sarah
Cleroux Florence
Dontigny Josephine
Dorrow Gustave
Felto (sp) Female, premature
Gillespie Alexander
Goth Mary
Grace (sp) James
Greeley Mary
Griffin Female, not named
Herbert Robert
Kelley Ellen
Kerr William
Laundry Joseph
LeBlanc Levin
Legree Male, not named
Leslie Elizabeth
Marcellus Mary
Mariner Ruby
McCormack Margaret
McDonald Brian
McFarlane Female, stillborn
McGonigal Mary
McKie William
McMannus Lizzie
Moody Andrew
Moore Mary
Mosley Elvina
O’Brien Michael
O’Connor James
Patrois Margarite
Pell Earl
Pommerville Emile
Roy James
Sabatorie (sp) William
Sellers August
Sheffield Joseph
Smith Stillborn
Souar (sp) Clara
Stevenson George
Taylor Erma
Tourangeau Kenneth
Tovey (sp) Rebecca
Vermette Female, premature
Wagenblass Female, premature
Wagenblass Harold
Wagenblass Lois
Warnock Jane
Wilson Mary
Wilson William
1924
Adams William
Anderson Marjie
Balfour Robert
Bandy Gilbert
Bethune Sarah
Bouteau John
Burk James
Carpentier Marshall
Clark Margaret
Clements James
Cloutier Seemond
Code Eleanor
Code Eileen
Cotie Robert
Cunningham David
Dameron (sp) William
Davies William
Desormia Leo
Dupuis Bernard
Filteau Premature birth
Goth Premature birth
Hunt Ann
Jones Nancy
Joyce Thomas
Laundry Oliver
Lyons Leoyd (sp)
Macko Anna
Macnamara Richie
Martin Premature birth
McArran Mary
Moodie Edith
Moorhouse Bertha
Murphy Michael
Normand Leo
O’Connor Margaret
O’Neil John
Pleith John
Poirier Beatrus
Redtmann Erenstine
Russell Harriett
Slater Charles
Swant Harold
Tatsey Annie
Thompson Alexander
Thoms Stillborn
Tripp Samuel
Vialliant Nellie
Watson David
Whyte Ann
Wright Alice
1925
Armand Margaret
Badham Stillborn
Bertrand Jenette
Carpenter Thomas
Clarke Janet
Connerty Stafford
Connor Thomas
Dodds Walter
Forman Alice
Fraser Elizabeth
Fraser Etta
Gahan Male, not named
Gillies James
Grierson Margaret
Johnston Margaret
Mahony Michael
Matthews Premature birth
McCormick Hannah
McLean Male, not named
McManus John
McNab Catherine
McNeely Leonard
Mullin Vivian
Nix Stillborn
O’Malley Rose
O’Neil Mary
Owens Ruby
Presley Ellen
Rafter Thomas
Seguin Sophia
Slater Normand
Steilow Amelia
Stewart Mary
Sullivan Martha
Testow Margaret
Vailliant Joseph
Weir John
Whyte Stillborn
1926
Boese Frances
Bole Jessie
Bond Male, stillborn
Bradley Mary
Budd Sarah
Cleary Elizabeth
Clouthier Ivan
Convey John
Darrow Ulreka (sp)
Dodds Alexander
Dodge May
Drysdale Robert
Findley Female, not named
Fraser Margaret
Hill Annie
Horner Kenneth
Horner Thomas
Howard Jennie
Howard Mary
Jeshke Amelia
Johnston Annie
Johnston Sidney
Kerr Catherine
Kewley Female, stillborn
King Levina
Lascelle Doris
Lentz Albert
Lewis Chester
Lindy Leo
Martin Jeanne
McCosham (sp) Mary
McDonald Mary
McKay Robert
McMillan Female, not named
McMillan Marion
Michelson August
O’Connor Mary
Patrois James
Payment Louis
Pierce Stillborn
Piercy Thomas
Potter Elmo
Pratt Mary
Schnob Jeanette
Shannon Sarah
Slater Hanah
Slater Lenes (sp)
Slater William
St. Jean Maxime
Stack John
Tait Annie
Weatherby Mary
Weatherly Thomas
Weber Female, stillborn
Wilberforce Edna
1927
SURNAME FIRST NAME
Allen Carrie
Baker Lillian
Borschewski William
Campbell Duncan
Chamberlain Zoe
Coreau Octave
Cherkott Almira
Clarke Robert
Elliott Mary
Farmer Edwin
Harrison James
Heintzman Mary
Hoff J.S. Morris
Humphries William
Kerr Irwine
Kinghan Mary
Kussey Micheal
La Fontaine Lucy
La Roche Maurice
Lamourie Male, stillborn
Laskuskie Valentine
Laundry Joseph
Ledgerwood George
Lumsden Mary Ann
MacDonald Male, stillborn
MacNab George
Martin Joseph
McCrea Marjorie
McLaren Norman
Mosley Female, stillborn
Mulvihill Mary Jane
Neumann Daniel
Nicholson James
Olm Augusta
Payment Debie
Pell Charles
Pierce William
Poirier Joseph
Pratt Joseph
Raymond Priscille
Pinhey Horace
Presseault Irene
Ring Edmund
Rivett James
Schnob Leo
Stevenson Katherine
Vermette James
Wright Male, stillborn
1928
Adrain Charlotte
Armstrong Albert
Bond Matilda
Cameron Angus
Cameron Katherine
Cherbott Mary
Clarke Emma
Clarke Laurence
Clarke William
Cowan James
Cullen Katherine
Cullinan Vincent
Daze Mary Ann
Daze Peter
De Renzy Jessie
Derouin Joseph
Dodd Sarah
Douglas William
Dupuis William
Eno Narcisse
Farmer Emma
Girouard Jean
Gordon Thomas
Greeley William
Hanson Christina
Hartigan Mary
Hogan Dennis
Jarkeau John
Kaufeldt Eva
Kingsbury Margarete
Lapierre Male, stillborn
Larocque Ferinin (sp)
Laundrie Marion
Learmonth John
Ledgerwood Walter
Macdougall Joseph
Mackey William
May Katherine
Mathews Female, stillborn
McDougall Catherine
McKerracher James
Melanson Doris
Michalczah (sp) Jan
Michelson Caroline
Miller William
Murphy Kathleen
Murphy Male, stillborn
Parent Frederick
Pountney Milton
Powell Annie
Riddell Archibald
Scales Fannie
Scheel Minnie
Siver Mary
Staigh Leona
Sullivan Mabel
Sullivan John
Walsh Male, stillborn
Wagonblass Martin
Wright Thomas
1929
Caillier Philimonne
Caldwell Frances
Carroll Howard
Cherbott Male, stillborn
Clark Sarah
Crotty Julia
Daoust Alma
Desormie Male, stillborn
Diener Mary
Dodds Female, stillborn
Dodge Patrick
Doolan Anne
Dorion Richard
Dupuis Bernard
Gahan Margaret
Gareau Yvonne
Gormley Thomas
Grace Patrick
Graham Malcolm
Greeley Patrick
Heintzman William
Heise Male, premature
Labbe Fleurin
Labbe Lenora
Labbe Theresa
Labbie Margaret
Lapierre Joseph
LaPierre Mary
Legree Henry
Lynn Emma
MacCormick Female, not named
McCormick Robert
McDonald Christina
McDonald John
McKerracher Jessie
Pierce Female, stillborn
Robillard Sophia
Sadler Ephraim
Sales Male, not named
Savador Male, stillborn
Scheels John
Schnobb Doresse
Simpson Sarah
Staniforth Frank
Stavenow Donald
Stevenson Agnes
Styles Benjamin
Touranger John
Trowsdale Robert
Verdon Irene
Ward Joseph
Accession No.
9999-9999
Less detail
Date
1913 - 1926
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Date
1913 - 1926
Format
textual records
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Series
7
Scope and Content
This index was created from the Registrations of Marriages for the Town of Arnprior between 1913 - 1926. These records may be consulted for more detail. Please see Boxes located on D10. A Death Registration Index and Marriage Licence Index are described in this database as separate items within the Reference Collection - Vital Statistics Series
1913
Groom’s Surname Bride’s Surname
Allan Young
Baker Smith
Beattie McNab
Bronson Morris
Bryon Drynan (sp)
Campbell Russett
Chenier Ducharme
Cleary Vaillencourt (sp)
Craig Baird
Foley Zimmerman
Fournier Lacasse
Freitag Goehde
Frievalt Dorrow
Hogan Brunet
McComb Eckford
McCrea Thomas
McNaughton Mackey
O’Brien Ferguson
Price Farrell
Pyott (sp) Kedey
Roby Moran
Schlievert Lascelle
Shane Charbonneau
Smith Simpson
Stewart Williams
Walsh Dore
Yoise (sp) Walker
1914
Groom’s Surname Bride’s Surname
Acres Becket
Bandy Spinks
Barrows (sp) Cardiff
Bennett Johnston
Burns McConneghy
Burns Bowes
Chabot Groves
Clark Potter
Coade Bohan
Dolan Wilson
Dolan Hicks
Dooley Labbe
Dupuis Murphy
Ferguson Jack
Fisher Chisholm
Fraser Lewis (sp)
French Brennan
Frieday Pheum (sp)
Gahan Code
Gilmette McEwen
Grandmaison Pantz (sp)
Grierson Ullary
Hammond Dolan
Henderson Gurlitz
Herbert Poolique (sp)
Heron Robinson
Hooper Thompson
Hudson Malethew (sp)
Jahn Hildebrandt
Kelley Johnston
Kendall Farmer
Kittner Meyer
Laderoute Legris
Lambrie (sp) Lentz
MacDonald Wilson
Main Peachy
Manery Duhn
McCormick Bradley
McDonald Wilson
McFulridge (sp) Wittick (sp)
McGill Herrick
McGregor Jennings
McInnes Munro
McKie Rankin
McManus Hagerty
Medveduke (sp) O’Brien
Miller Bethune
Murphy Swisett (sp)
Norm? (sp) Ring
O’Neill Burton
Percy Frizeau (sp)
Price Dodd
Rahm (sp) Falk
Robillard McEwan
Robillard Patrois
Robillard Murphy
Rowley Simpson
Sales Bond
Scharff Niblett
Sequin Murphy
Somerville Kitner
Steadman Caldwell
Stevens Reynolds
Thomas Burton
Tomilson Campbell
Tourangeau Smith
Watson McNeil
White Havey
Wickware (sp) Rowan
Yarwold (sp) Bradley
1915
Beaulieu (sp) Ring
Berudt (sp) McCarthy
Bimm Klapel
Boese Heise
Boyd McKinnon
Brunett (sp) MacDonald
Chamberlain Warren
Craig Montgomery
Craig Bond
Denault (sp) Lajoie (sp)
Dupuis Desjardins
Dutrize (sp) Wilson
Fraser Salmon
Houston Graham
Jones Maher
Kerr Wilson
Kickley (sp) Shepard
Lane McGrath
Little Whyte
Mannings Cousineau
McLean Hyde
Perry Hollinsworth
Riddell Thoms
Runtz Thoms
Scheel Fiss
Shaw McGregor
Thoms (sp) Holbein
Walker Dorrow
Wallace Storie
Walsh Mohoney (sp)
Watson Mayhew
Wolff Klapel
1916
Bandy Spinks
Blanchette Chevier
Carter Lascelle
Charbonneau Desjardins
Clarke Seguin
Coady Legree
Cowan Watson
Gilchrist Blackburn
Griffith Meredith
Guindon Gajuie (sp)
Honeyborus (sp) Duck
Kittner Schubring
Knight Farquaharson (sp)
Lavesque Gilmette
Lavoie Headrick
McBride Humphries
McFarlane Sharp
Moore Wurm
Mosley Abraham
Neil McNichols
O’Doeme (sp) Powell
Osborne Williams
Price Barkley
Schlievert Wagenblass
Scobie Bilson (sp)
Smith Neill
St. Angie (sp) Gelineson (sp)
Stewart Mackey
Sullivan Dorion
Valude Montpetit
Wright Thoms
Zimmerman Taylor
1917
Groom’s Surname Bride’s Surname
Barnet Hunt
Beau Roussel
Beaudry Bisson (sp)
Boese Buder
Brazeau Malette
Brisson Dejardins
Burns Blakely
Charlebois Giblin
Clark Johnest (sp)
Coghlan Russett
Cowan Watson
Craig Sproule
Cunningham Meek
Curry Dunn
Farrell Gorman
Fitzgerald Smith
Gihean Leblanc
Goodfellow Orr
Goodfellow Lang
Hicks Hanna
Holbein Cameron
Horner MacLean
Kippen Bennett
L’Abbe Dooley
Lacombe Thoms
Lapine Lapine
Leclair Carney
Lentz Yahn
Malette Dagenais
Mallen LeBlanc
Malloy Smith
Massey Lafontaine
McComard (sp) Ping
McFayden Milne
McOrman (sp) Sullivan
Meehan Lindsay
Moffat Cram
Mooney Powell
O’Grady McWilliams
Osburn Lindsay
Parent Cameron
Potter Robillard
Potter Ring
Richardson Devine
Richardson Laroche
Smith Clarke
Thomas Holt
Tourangeau Neuman
Young Ring
1918
Beckett Ring
Brown Homuth
Buck Parlow
Campbell Campbell
Carswell Lyre
Carty Monette
Cavers Donaldson
Charbonneau Farrell
Charlebois Murphy
Cleroux Boucher
Cope Schwab (sp)
Craig Smith
Denault May
Dupuis Burleigh
Farrell Carty
Hanne... (sp) Rechenberg
Hogan Delaire
Hutson Schwab
Lacroix Mannville
Lang Frazer
Lett Waite
Meyer Munro
Morris Dooley
Murdoch Burton
Nabert Neumann
Pierce Stewart
Ryan O’Donnell
Sargeant McCann
Schevandt (sp) Duhn
Taylor Robertson
Thacker (sp) Milne
Toles (sp) Yuill
Turcotte Charbonneau
Whyte Mulvihill
Wolff Maschke (sp)
Yade (sp) Duhamel (sp)
1919
Anderson Clarke
Bauvier (sp) Desjardins
Booth Hobbs
Burke Lindsay
Burke Morcau (sp)
Chenier Sovey (sp)
Curtin Legree
Davison Mahoney
Deitrich Lewis
Desjardin Carrier (sp)
Desjardins Charbonneau
Dobring Morgan
Edgar Humphries
Ewanchuk Barleigh
Gardner Russell
Gay Derenzy
Goodfellow Craig
Illingsworth McGregor
Johnston Campbell
Kallies Kohlsmith
Keith Holland
Lacelle Primeau
Laventure Marquis
Legree Ryan
Leitch Strike
Lindsay Towie
Loumer (sp) Dowsett
Lyon Stewart
Madore Diotte
Marcellus Clouthier
Matheson Slater
McGill Stewart
McMillan Towie
McVeeley McConnell
Merrifield Craig
Moore Leach
Nesbitt Mills
Neumann Lane
Poirier Kingsberry
Poitras (sp) Baldwin
Renaud Gagne
Ring Wurm
Schultz St. John
Sproule Remus
Stewart Allen
Story Moir
Tounville (sp) Richer
Tovey (sp) Dupuis
Valade Savard
White Gaudette
Wilson Russell
1920
Barraclough (sp) Fulford
Baudry Halkett
Beaudien Desormier
Beaudoin Laundry
Brennan Carney
Bruce Hunt
Buckley McDonald
Cairns Falkingham
Cartwright Hart
Charbonneau Lahoie (sp)
Clouthier Robillard
Desormais (sp) Moore
Gardner Clarke
Gillies Craig
Hopper Jamieson
Kennedy Legree
Kerr Cram
Kopetoske Mullens
Lacroise Guilmette
Larkins Colton
Lea Moir
Los (sp) Thompson
Maloughney (sp) Sheehan
Marcellus Savard
McAuliffe Robertson
McConeghy Swant
McGoldrich Chamberlain
McGonigal Lavallee
Normand Pepin
Peekham Judge
Poitras Dupuis
Quast Leeck
Raffery Bromley
Rafter Hayes
Ring Potter
Robillard Valade
Scheel Woermke
Schoular Cameron
St. Jean McCallum
Thom Yahn
Vance Baldwin
Watchorn Burke
Wilkinson McKinnon
Wilson Stanworth
Wright Scott
1921
Bahm Ritchie
Bernechy Emery
Bernechy (sp) Emery
Bernichy (sp) Emery
Buchanan Mazinke
Burcan (sp) Barnes
Callahan Melanson
Cardinal Lalonde
Carmichael Watt
Cotie Gilmette
Del Gross (sp) Pilon
Duncan Dodds
Grainger Jones
Hartwick Gahan
Healey Durant
Hogan Lacelle
Hogan Charbonneau
Landry Melanson
Lawler Harkness
Lindsay Watt
Lush Clifford
McArran McAuliffe
McConeghy Lascelle
McGonigal Cunningham
McIntourney Doyle
McMillan Loralla (sp)
Moore Whyte
Mulcahy Pleith
Neill Runtz
Nestor Wifuik (sp)
Neumann Laventure
Ray Drummond
Roy Colton
Runtz Walters
Ryan Meyer
Rye Wells
Scheel Rohde
Sheriff Kohlar
Slater Beattie
Smith Foss
Thoms Simpson
Turcotte Pantaguise (sp)
1922
Groom’s Surname Bride’s Surname
Boicey Gregson
Brownlee Watt
Cameron Coolican
Grace Cuthbertson
Heise Kauffeldt
Jackman Holland
Julian Rivett
Kittner Dialle
Laundrie Hogan
Legree Keith
Logan McAllister
Malette Robertaille
Moorhouse Sadler
Nichols Robillard
Raycroft Russett
Raycroft Runtz
Ring Schlivert
Ritchie McConnell
Sinnette Bandy
Stevenson Walters
Whyte Fraser
Wilcot Jackson
1923
Armstrong Phillips
Armstrong Riddell
Baily Dodd
Barton Adams
Beaulieu LeBrain
Bigras Brunette
Bourk Ferguson
Brunette Baldwin
Caillier Brennan
Chenier Diotte
Clouthier Faucault (sp)
Corran Vior
Evoy McFarlane
Faubert Major
Findey Dunbar
Fiss Rutledge
Hart Scobie
Hart Kirkham
Heise Douglas
Kingsbury Seguin
Lamorie Brydge
Ledgerwood Folley (sp)
Legree Cunningham
Martin Schnob
Martineau Bourgon
Maschke Marsch (sp)
McCrea Headrick
McDermid Mayhew
McDonald Mulivihill
McIntosh Shaw
McLaren McCormick
Metcalfe Whyte
Montgomery Maclean
Savard Lyman
Scheel Kuehl
Schleivert Frievalt
Wagonblass Buder
White Malette
Wilson Yuill
Wilson Glenn
Yerlitz Flegual
1924
Barry Yuill
Becker Raycroft
Black Goodwyn
Cochrane Vernal
Coffin Diener
Cotie Fulton
Coxford Fraser
Delahunt Beaupre
Dodge Roach
Fields Brown
Gahan O’Sullivan
Goodwin Eckford
Greichen Bandy
Hanson White
Kennedy Kavanagh
Lavallie Cunningham
Levi Shaw
Macleod Sinnett
Malette Daze
McClellan Moulton
McDonald Freeborne
McKerracher Wilson
Morrison Robertson
Mosely Johnston
Murphy Burwash
Osborne Charbonneau
Rand McTernan
Runtz Getz
Thoms Campbell
Trafford (sp) Robillard
1925
Abraham Neumann
Armstrong Coburn
Barrie Gillies
Barzesky Cabeosky (sp)
Brown Mair
Busch Vean (sp)
Carr Bayford
Duhn Desjardin
Dupuis McGregor
Gibbard O’Connor
Glenn Beattie
Graham Osborne
Kuehl (sp) Klapper
Layman Kosmack
Leitch Stavenow
Levi Graham
Lewis Dupont
McCann Stewart
Metiff Niblet
Paget Fraser
Payer Mallette
Potter Cameron
Prenzler (sp) Desarmia
Reid Schlievert
Renaud Frazeau
Seguin Fortin
Sereney Thomlison
Stewart McEwen
Tourangeau Neumann
Tuttle Leblanc
Yade Kinack (sp)
1926
Borschowski (sp) Kussy
Brydges Legree (sp)
Cameron Stewart
Clark Lytle
Danbury Mair
Derocher L’Abbe
Dictberner Quast
Elliott Teston
Farmer Reid
Farrell Frappier
Fraser Burns
Henderson Thoms
Hunt Desormias
Ingram Wilson
Johnston Gordon
Kassatz Boese
Lafleche Desjardins
Linell (sp) Burwash
MacDonald Hicks
Major Des Jardins
May Laventure
McBride Lindsay
McLean Lewis
McNaughton Dodd
Mosley McNeill
Poynter Poutney
Prevault (sp) Gibeau
Rice (sp) McConeghy
Schlievert Gutzman
Sinn Normand
Small Schubrink
Stavenow Scheel
Stewart Thompson
Trudel Kingsberry
Walsh Laventure
Yade Cassidy
Accession No.
9999 - 9999
Less detail
Date
1947-1970
Collection/Fonds
Handford Studio collection
Description Level
Sub-Series
Physical Description
approx. 360 4" x 5" index cards
Date
1947-1970
Format
photographic
Collection/Fonds
Handford Studio collection
Description Level
Sub-Series
Series
4.1
Creator
A. L. Handford
Physical Description
approx. 360 4" x 5" index cards
Scope and Content
Series: Handford Studio Portraits circa 1950 - 1960
Sub-Series consists of index cards that were used to record portrait sessions from approximately 1947 to 1970. During this time, several photographers were responsible for the studio including Thursa Stringer (from 1949 onwards) and Ed Handford Jr. who began working in the studio in 1955.
Cards were arranged chronologically by year. The name of the subject, where they lived and what type of portrait (eg. self, wedding etc.) appears on each card. These cards correspond to photographs that are arranged chronologically by year which are still in the original envelopes used by the Handford Studio.
PLEASE NOTE: Some of the negatives were purchased by clients at a later date. The index covers the photographic sessions that occured on certain dates but do NOT necessarily represent what exists in the Handford collection today.
January 2
1952: Arthur B. Deacon, White Lake, Wedding
1953: Mrs. Beverly Palmer, Shawville, Girl
1957: Gordon Hunter, Family
1960: Mr. Roseboom
January 3
1952: Joan Quinn, Self
1953: Ken Mask, Self
1961: Mrs. E. Dunlope, Baby
1963: Novalites Band (Robt. Oakley, Don Jeffries, Jim White)
1963: Helen Murdock, Self
January 4
1965: Patrick Enrigh, Self
January 5
1952: Mrs. Maynard Elliott, Girl
1952 Mrs. Bernard Preen, Baby
1953: Mrs. Stelekenburg, Self
1953: Raymond Cahill, Calumet Island, Wedding
1963: Staf Heebink, Child
January 6
1947: Mrs. Bob Tripp, Kinburn RR#1, Photo
1959: Mrs. Briginshaw, Children
1961: Beverly Woloszek, Self
1961: J.C. Simpson, Self
1963: Paul Yakaboski, Barry's Bay, Family, Group
January 7
1950: Edithe Alexander, Renfrew, Self
1953: James McArthur, Self
1954: Tom Shaw, Self
1955: Karl Dirks, Self
1957: Bill McAdam, Self
January 9
1948: W.D. Smith, Self
1949: Theresa Utronki, Renfrew, Self, & Miss B. Mask
1951: Ellery McCullough, Wedding
1955: Rita Hahn, Self
January 10
1948: Miss M. Surnoski, Self
1948: Agnes Utronki, Renfrew Ont, Self
1963: Mrs. Emerson Sharpe, RR#1 Hyndford, Self
January 11
1951: Harvey Pultz, Wedding
January 12
1952: Mrs. Anne Warner, Arnprior, Self
1956: Mr. & Mrs. Roy Barber
1956: Mrs. E. Ottema, Forester Falls, Girl
1961: Beverly Vineer, Self
January 13
1962: Beverly Gorsline, Self
1966: Ellsworth Francis, Self
January 14
1948: M.J. Killoran, Calabogie, Wedding
1950: James Tough, Family, Group
1958: W. O'Kane, Wedding
1959: Mrs. Morris Clouthier, Baby
1963: Bill Kuseler, Airforce, Self
1966: Mrs. Don McPhail, Dominion Mag, Self
January 15
1949: Myrtle Thomas, Self
1949: Mrs. Joe Plaunt, Self
1949: Mrs. Bud McDougall, Twins
January 16
1949: Mr. & Mrs. J.A. Costello, Eganville
1949: Fr. L.A. Costello, Ottawa
1953: W.K. Hamilton, Boy
1954: Beverly Spence, Self
1954: Elwood Lepine, Self
1960: D.K. Coyles, Wedding
January 18
1947: Mrs. C.B. Kirk, Photo
1952: Mrs. Paul Hanniman, Renfrew RR#4, Baby
1955: Mrs. Dominic Coulas, Baby
January 19
1952: Helen Howard, Baby
1952: Mrs. Geo. Bowes, Baby
1952: E.H. Raddatz, HEPC, Group
1962: Lyla Heppner, Foymount, Self
January 20
1948: Miss Therese Wark, Self
1951: Stacia Yenta, Self
1951: George Giles, Self
1951: Gerald Scott, Calabogie, Wedding
1960: Jack Folkard, Eganville, Wedding
January 21
1948: Mrs. E. McAuley, Haley Station, Self
1949: Mrs. J.C. McConnell & Baby, Springtown
1950: Betty Rowsell, Self
January 22
1953: Mrs. Thos. Wall, Baby
1953: Peter Cerlon, Self
1954: Joan Logan, Self
1955: Mabel Lepack, Self
1956: Mrs. Henry, Baby
1960: Sylvia Essex, Self
1961: Mrs. Jack Seigel, Golden Lake, Self
January 23
1950: Keith Stewart, Wedding
1958: Jessie Storie, Self
January 24
1950: Mrs. C.D. McLean, Girl
1963: Doreen Haybecker, Child
January 25
1949: Mr. T.R. Dobson, Self
1950: Harry Weller, Haleys, Baby
1957: Michael Norton, Self
January 26
1948: Mrs. W. Rathwell, Baby
1949: Frank Peever, Wedding
1950: Ivan Hawthorne, Foresters Falls, Self
1952: Alvin Obrey, Wedding
1962: Betty Yalkowski, Self
January 27
1953: Mrs. Joe Sulpher, Baby
January 31
1948: Edna McLaughlin, Foresters Falls, Self
1953: Miss M.E. Day. Self
1953: Mrs. Elmer Pappe, Camel Chute, Baby
1955: Mrs. Gordon Patterson, Cobden, Baby
1963: J. Stans, RR#1 Delta Ont, Self
February 1
1954: Vern Behm, Self
1955: Pat Pulcine, Self
1955: Mrs. Ernest Legault, Baby
1955: Marlyn Gibbons, Self
1958: Ray Andrews, Wedding
1958: Mary Jo Guilmette, Arnprior, Self
1964: Harry Worm - Lida Winters, Wedding
1969: John Levesque - Terri Lee Lepine, Arnprior, Wedding
February 2
1951: Gilbert Inwood, Denbigh, Wedding
1952: Art Behnke, Hardwood Lake, Wedding
1952: John Venema, Cobden RR#1, Wedding
1954: Miss Pat Murphy, Self
1962: St Aubin - Lewis, Wedding
February 3
1947: Irene Cotie, Photo, Self
1949: Kenneth Hobbs, Wedding
1951: Manion, Baby
1951: Mrs. Shore, Baby
February 4
1947: Joe Turner, Dacre RR#2, Wedding
1950: Blanche Lemay, Self
1956: Bill Larone (Shirley O'Connor), Wedding
1956: John Visneski - Shirley Cook, Wedding
1959: Mrs. John Hunt, Braeside, Self
1961: Mrs. C.G. Heise, Ashdad RR#2, 2 children
1963: Paul Yakaboski, Barry's Bay, Self
February 5
1948: Violet Lepack, Renfrew, Self
1952: Mrs. A. Dick, Baby
1954: Fred Pultz, Wedding
1963: Kevin Collins, Self
1963: Margo Maclelland, Beachburg, Self
February 6
1960: Edward Zamojski, Arnprior, Family
February 7
1947: Erna Cooper, Renfrew Ont., Self
1948: Cacky & Paul, Wedding
1952: Nick Haramis, Children
1953: Mrs. H.F. Berry, Foresters Falls, Children
1957: Mrs. Leo Thom, Baby
February 8
1947: Marjorie Sullivan, Renfrew, Self
1957: Joyce Laframboise, Shawville Que., Self
1957: Mrs. Joe Green, Children
1963: George Graham & Heather Donaldson, Wedding
February 9
1948: Jean Barr, Self
1950: Muriel Dall, Cobden, Self
1952: Mary Maass, Self
1952: Mr. F. Stewart, Wedding
1952: Eileen Keizer, Self
1962: Mr. Mount, Self
February 10
1950: F. Burrges, Wedding
1952: Mrs. Cecil Lewis, Baby
1956: Eugene McKenzie, Whitney Ont., Wedding
1956: Mrs. Glen Scheuneman, Baby
February 11
1950: Ernest Hisko, Wedding
1950: Mrs. Julia Cyra, Self
1954: Grace Lunney, Self
1956: Kenneth L. Hanneman, Wedding
February 12
1949: Douglas Fraser, Portage Du Fort, Self
1949: Doreen McMunn, Self
1949: E. Holfeld
1957: Mrs. Ken Barr, Boy
1959: Hugh Horner, Self
1960: Mrs. Ed. Doyle, Douglas, Baby
1966: Stan Lorbetski, Barry's Bay, Wedding
February 13
1967: Dolly Ann Edmonds, Dairy Princess
February 14
1949: M. Sulton, Wedding
1949: Carl Morrison, Renfrew, Wedding
1950: Eleanor Chown, Self
1953: Vernon Cruise, Wedding
1953: Mervyn G. McDonald, Wedding
1957: Delbert Jackson, Denbigh, Wedding
February 15
1958: Dona Bertrand, Wedding
1963: Elizabeth Jamieson, Color, Self
1964: Arlene Barr, Color, Baby
1969: Mrs. Don Strachan, Color, Baby
February 16
1950: James Forrest, Wedding
1953: Mrs. H. Lewis, Baby
February 17
1947: Lawrence Hanniman, wedding
1948: Margaret Chown, Self
1950: Mrs. Fred Lockwood, Children
1955: Orville Hoare, Self
1961: Merrile Lavallee, Self
February 18
1956: Barbara Kulas, Self
February 19
1951: Mrs. Tom Zyvetski, Baby
1963: Don Reid, Color, RCMP, Self
February 20
1952: Margaret Boldt, Self
1954: Steve Vida, Baby
1954: Len McCarthy (dead), Self
1959: Claude Oattes, Foresters Falls RR #1, Self
1965: Chas Kitts (Lois Rouselle), Wedding
February 21
1948: Glen Smith, Wedding
1948: Eleanor Scheel, Arnprior, Self
1950: R. Baker, Wedding
1953: Mrs. B. Burton, Girl
1955: C.J. McNulty, Wedding
1955: Mrs. Olechowski, Balck Donald, Children
1957: Janice Storie, Self
1959: Mildred Staughton, Self
1966: Lorne Campbell, Self
February 22
1951: Mrs. Garnet Thompson, Baby
1951: Mrs. Geo Olmstead, Foresters Falls RR #1, Baby
1952: Mrs. Arnold Dick, Douglas RR #1, Baby
1952: Sue Clarke, Self
1954: Mrs. Keith Slater, Denbigh, Baby
1956: Mrs. Albert & Girl
1964: C.D. McManus & Heather
February 23
1948: John Rebus, Self
1948: M. Sidney, Wedding
1950: Mrs. Gordon Brydges, Boy
1952: Mrs. Peter Anderson, Triplets
February 24
1947: Mrs. Ed Graham, Baby
1960: Graham Johnston, Self
February 25
1947: Ken Cotie, Self
1947: Mrs. Gordon Brydges, Children
1950: Betty Holfeld, Self
1956: Mel Curry, Wedding
1956: Shirley McGregor, Self
February 26
1953: Gordon Murphy, Wedding
February 27
1951: Mrs. C. Hodgins, Self
1954: B. Potsma, Wedding
1957: Gordon McNulty, Wedding
February 28
1953: D. Patterson, Wedding
1953: Mrs. Kevin Legris, Boy
1953: J. McQuade, wedding
1954: Mrs. Harry Stokes, Douglas, Girl
1969: Stewart Penny - Gloria Beck, Woodland, Wedding
March 1
1947: Mrs. Glenn Cole, Hyndford, Baby
1955: Mrs. I Enright, Baby
1965: Larry Holden, Self
1969: Murray Hiderman - Linda Watson, Wedding
March 2
1948: W. McMillan, Portage du Fort Que, Self
1948: Helen Miller, Self
1948: Dorcas Scheel, Self
1948: Ada Tinsley, Self
1950: Tom Murray, Self
1951: Mrs. Garfield Miller, Baby
1957: Cliff Leroux, Wedding
1957: Molly Forbes, Self
1957: Bob Stashick, Pembroke, Wedding
1960: Stewart Campbell, Wedding
1964: F. Nichols, Self
1968: Melvin LeClair - Kathleen O'Hare, Wedding
March 3
1961: E. Stevenson, Braeside, Wedding
1962: Murray Smaggas, Wedding
March 5
1948: Sadie Hanson, Arnprior, Self
1948: Mrs. Paul Yakabuoski, Barry's Bay, Baby
1949: Rolanda Pigeon, Bryson Que., Self
1951: Helen Crogie, Self
1951:Duncan McNevin, Self
1970: Charlene McIntyre, Self
March 6
1955: Eleanor Wall, Self
1961: Dalton McMullen, Self
March 7
1947: Mrs. Reuben Jahn, Braeside RR #1, Baby
1949: Eileen Miller, Self
1961: Mrs. Dave Thompson, 2 girls
March 8
1952: Mrs. Fred Leveck, Griffith, Baby
1952: Mrs. Ernest Peever, Baby
1952: A.D. Carnegie, Children
March 9
1962: Mrs. M.D. O'Rielly, Eganville, Self
1964: Mrs. Bryon Percival, 2 children
March 10
1948: RCI Girls Basketball Team
1949: Mrs. J. Fennessy, Girls
1953: Mrs. Henry Browne, Boy
1953: Miss Blimkie, Self
1955: Margaret Howard, Self
March 11
1948: RCI Boys Basketball Team
1948: Mrs. Geo McClure, Baby
1948: Eva McClure, Self
March 12
1948: Dorothy Metcalfe, Self
1948: Beryl Waddell, Self
1949: Jean Munroe, Portage du Fort, Self
1951: Louella Quigley, Self
March 13
1948: Mrs. Garnet McDougall, Baby
1948: Stan McCool, Black Donald PQ, Self
1950: J.O Kenney, Bryson Que., Baby
1951: Mrs. Wm. Thompson, Baby
1951: Miss Marion Morris, Baby
1952: Mrs. Harry Stevenson, Self
March 14
1955: James Gorra, Wedding
March 15
1947: Mrs. M.E. McManus, Arnprior, Girl
1950: Celestine Chippure, Self
1951: Mrs. Roy Lavallee, Children
1966: Mrs. Allan Scheel, Arnprior, Baby
March 16
1954: Mrs. Melville Riopelle, Boy
1959: J. Walker, Self
1964: Mrs. Buchling & Son
March 18
1949: Allen Gregg, Cloyne RR #1, Wedding
1960: Mrs. Bob Gilchrist, Children
1965: Jack Morglan
March 20
1947: Mrs. A Vermette, Baby
1948: Mrs. C Neely, Calabogie, Children
1952: Mrs. Ralph Thom, Baby
1952: Mrs. T.J. McLellan, Camel Chute, Baby
March 21
1953: Jane Kent, Self
March 22
1951: George Valliant, Foresters Falls, Children
1951: Alex McGregor, Wedding
1952: Grace Farrell, Self
1952: Michael McIntyre, Baby
1957: Rose Kubiseski, Quyon Que., Self
1961: Barbara Walsh, Self
1962: Wm. D. Powell, Self
1962: Peter Roberts, Self
March 23
1950: Faye Stewart, Self
1957: Ellen Dooner, Self
1957: Nora Warren, Self
1957:Glen Bamby, Arnprior, Baby
1963: Margaret Fillator, Self
March 24
1953: Mary McKiernan, Eganville, Self
1953: Mrs. Stanley Elliott, Boy
1956: Mrs. M.J. Kane, Self
March 25
1947: M.A. Scobie, Wedding
1950: Mrs. C.H. Craig, Baby
1952: Mrs. Debeau, Boy
1957: Mr. McClure, Self
March 26
1949: Mrs. J Craftshick, Self
1954: Mrs. Harold Hawthorne, Baby
1960: M. Brisco, Wedding
March 27
1948: Mr. & Mrs. Stephen Hayward
1948: W. Crowe (Nurse), Self
1948: Mrs. J.P. Farmer, Group & Twins
1954: Larone Boys, 2 sets Twins
1954: Evans Wright, Wedding
1961: Mary Feindel, Self
1961: Jim McGregor, Self
1970: Ralph Paterson - Sandra Eve, Wedding
March 28
1953: Pat Bolger, Self
1953: Lorne McMahon, Self
March 29
1948: Lloyd McLaughlin, Wedding
1948: C.J. Thompson, Renfrew, Wedding
1949: Mrs. George McNab, Glasgow Sta., Self
1952: Ray Hanniman, Dacre, Self
1952: Katie Gibbons, Self
1962: Jeff Spooner, Self
1965: Helen Early, Self
March 30
1949: Mrs. Mel McArthur, Boy
1949: Glenna Gibbons, Self
1954: Evelyn McGuinty, Self
1957: Maria Housen, Self
1957: Lawrence Laurier, Wedding
1959: Mr. & Mrs. Wm. Bardley & Baby, Pakenham
March 31
1956: Emery Goetz, Self
1956: Keith Zavetski, Calabogie, Wedding
April 1
1949: Rose Mary Malloy, Self
1949: Doris Connery, Self
April 2
1948: Evelyn Coules, Renfrew, Self
1948: Mrs. Mac Burns, Renfrew, Baby
1948: Audrey Hisko, Renfrew, Self
1948: Leonard Colterman, Self
1957: Mrs. R. W. Campbell, Arnprior, Children
1957: Miss Smee, Self
April 3
1947: Mrs. Purdy, Self & Baby
1948: Mrs. John Phanenhour, Baby
1948: Mrs. Dan Phanenhour, Baby
1952: Evelyn Ross, Self
1952: Marie Henderson, Self
1959: Mrs. Howard Bradley, Hyndford, Baby
1964: Douglas Moore, Eganville, Self
1965: Judy Wright, Self
April 4
1952: Mrs. H.A. Legree, Dacre, Boy
1956: Jerome Siriski, Wedding
1970: Terry Godin - Ann Kasaboski, Wedding
April 5
1949: Allan LeBlanc, Wedding
1949: Tom McGregor, Group
1950: W.C. Frewer, Family
1951: Jack Rouselle, Baby
1952: Baker Fleugel, Wedding
1966: Ned Refuse, Self
1966: Pat Enright, Self
April 6
1950: Mrs. Ray Wilson, Baby
1950: J. Lapointe, Boy
1952: Mrs. Stanley Dupuis, Children
1953: Mrs. L. Lattendresse, Children
1953: Bower Sharpe, Hyndford, Wedding
1963: Ned Rafuse (Marilyn Costello), Wedding
April 7
1950: Ed Roach, Family
1952: Mrs. Russell Gauley, Girl
1959: Mrs. Roy Dagg, Portage du Fort, Baby
1961: Cecellia Kulas, Barry's Bay, Self
April 8
1953: Arthur Gravelle, Otter Lake Que., Wedding
April 9
1949: Laura Ferguson, Calabogie, Self
1957: Mrs. D. Eckford, Arnprior, Children
1966: Walter Fraser (nee Marsha Hoad), Wedding
April 10
1954: E.J. Morris, Wedding
1958: Rev. J.E. Austin, Quyon Que., Self
1959: A. Hockstra, Wedding
1964: Mrs. Milton Neill, RR #2 Arnprior, 2 Children
1964: Mrs. Dan Neill, Glasgow Sta., 4 Children
1965: Mrs. S.R. Mason, 16 Hopewell Ave. Ottawa, Self
April 11
1957: Doreen Colterman, Self
1958: Shirley Peplinski & Sisters
1958: Earl Johnston, Wedding
1969: Mrs. David Wirth (Color), 2 Children
April 12
1947: Ed Winter, Arnprior, Wedding
1957: Mrs. Joe Stadnyk, Fitzroy, Baby
1960: Mrs. Oliver Berard, Eganville, Self
April 13
1957: Florence Kiely, Self
April14
1950: J.G. Enright, Self
1956: Betty Delarge, Self
1958: Leonard Deeg, Arnprior, Family
1959: Fred Koatenz, Wedding
1957: Ralph Cooney & Linda Lewis, Wedding
April 15
1948: Mrs. John M. Cloutier, Baby
1956: Carl Sulpher, Wedding
1958: Henry Sokolowski, Self
1959: Norma Howard, Self
1959: Mrs. Lillian Walker
April 16
1948: Mrs. M. McCullouch, Boy
1948: L.G. Guest, Wedding
1949: Mrs. Addie Cardiff, Family Group
1960: Claude Oattes, Wedding
1966: Reg Hill & Jim Mayhew
April 17
1948: Glen McLaughlin, Haley Station, Wedding
1950: Mrs. J. Henderson, Self
1954: Doris Lepine, Self
1965: Ken Armstrong - Gladys Wallace, Arnprior, Wedding
April 18
1949: I. Higgins, Wedding
1949: Mr. A.C. Vincent, Family Group
1950: Mrs. Harry Hanniman, Self
1953: Mrs. Leslie Bruce, Hyndford, Boy
1953: Pete VanWalraven, Haley, Wedding
April 19
1951: Gordon Oattes, Foresters Falls, Wedding
1952: G. Devine (Faye Moore), Wedding
1958: Mrs. Leslie Riopelle, Children
1963: Barclay Dick, Self
1965: Ernie Nesbitt ( Elizabeth Jamieson), Wedding
April 20
1952: Mr. & Mrs. Letang, 50th Anniversary
1954: Evelyn Walsh, Self
1954: Arnold WIlson, Cobden, Wedding
1957: Guetan Lemaire, Calumet, Wedding
April 21
1949: Mrs. Geo Valliant, Foresters Falls, Self
April 23
1949: Herbert Bradley, Wedding
1949: Fred Edwards, Portage du Fort, Self
1952: Kenneth Runtz, Wedding
1956: Vivian Varrin, Baby
1956: Mrs. Ralph Thom, Baby
1962: Murry Prior (Judy Rogers), Wedding
1966: P. Slobodzian, Ashdad, Wedding
April 24
1947: Mrs. H. Pender, Glasgow Sta RR #1, Baby
1948: Mrs. J.F. Foy, Admaston, Boy
1951: Ray Gemmill, Wedding
April 25,
1952: Jacob Sozonski, Wedding
1953: Don McDougal, Wedding
1953: Gerald Lindsay, Baby
1957: Al Gorman, Douglas, Self
1959: Mrs.Ralph Stiles, Eganville, Wedding
1963: Marion Russell, Self
1970: Allan Luhti - Margaret Wallace, Wedding
1970: Philip Connell and Jackeline Kluke, Wedding
April 26
1947: C.J. Sulpher, Self
1947: Mrs. H. Legree, Dacre, Children
1950: Mervyn Jessup, Madawaska, Self
1951: Jean Forge, Self
1952: Elmer Hudson, Matawatchan, Wedding
1952: Kenny Meleskie, Self
1954: Gerald Anderson, Self
1954: Lena Brennan, Self
1955: Mrs. Jas Dunbar, Baby
1958: James Russell, Wedding
April 27
1950: D.J. McCallum, Wedding
1951: Arnold Bertrand, Wedding
1955: John R. Hodder, Self
1956: Mrs. Hewitt Brown, Boy
1956: Gerald Lance, Wedding
April 28
1947: Leonard Blimkie, Wedding
1947: Curling Team (H Payne, W. Elliott, Mr. Farmer, M. Kelfoyle)
1950: Beatrice Barber, Renfrew RR #5, Self
1962: Glen Plaunt (Diane Kennedy), Wedding
April 29
1948: Mrs. W. Warren, Baby
1950: Bill Logan, Self
1955: Judy Lee, Self
1967: Stanley Rekowski & Heather Peters, Wedding
1969: Mrs. Hudson, Arnprior, Color, Child
April 30
1949: Dwight Patterson, Douglas, Self
1953: Mrs. Huddert, Calabogie, Child
1953: Ronald Tennant, Chalk River, Wedding
1953: Mrs. Carl Morrison, Child
1955: Elmo Gilchrist, Children
1957: Dan Dillon, Wedding
May 1
1948: E.J. Wiggins, Wedding
1948: Agnes Sidock, Self
1950: Mrs. John Hamilton, Baby
May 2
1951: Anita McNulty, Self
1953: Cecil Mercier, Wedding
1953: Mrs. Geo Hill, Children
1953: Mrs. B. Kasaboski, Child
1953: Mrs. J. Castonguay, Children
1955: Mrs. Roland Graham, Child
1970: St. Joseph's Prom
May 3
1952: Ann Stevens, Self
1952: Ernie Aubrey, Wedding
1954: Wm. Kinnery, Wedding
1954: Harold Leclair, Wedding
1968: Mac Beattie Group
1970: Renfrew Pipe Band
May 4
1948: Mrs. A.L. Brydges, Boy
1957: Lawrence Cruise, Wedding
1959: Malcolm Briscoe, Wedding
1959: Mrs. Tremblay, Baby
May 5
1947: Mary Martin, Calumet Island, Self
1947: Mrs. Geo Hill, Boy
1947: Beatrice Kenopic, Self
1947: J.Charbonneau, Calabogie, Wedding
1950: Mrs. Arnold Dick, Douglas RR #1, Children
1950: Mrs. Kenneth Briscoe, Girl
1951: R. Hathaway, Wedding
1953: Robt Parker, Eganville, Self
1966: Joyce Davidson, Self
May 6
1947: R.L. Heins, Arnprior, Self
1948: Wallace Hisko, Self
1948: Mrs. Felix Cull, Boy
1950: Mrs. Eric Johnston, Arnprior, Baby
1950: Joan Bromley, Foresters Falls, Self
1960: Mrs. Chas Osley, Norway Bay Que., Children
1960: Helen Osborne, Self
1961: Gordon Bowes, Wedding
May 7
1947: Orville Blackburn, Sand Point Ont., Wedding
1948: Mrs. Rowsell, Children
1951: Mrs. Agnes McIntyre, Boy
1959: Mrs. Raoul Lepone, Boy, 1st Communion
1959: Mrs. C Smith, Girl, 1st Communion
1959: Mrs. Roddy Baker, Boy, 1st Communion
1959: Mrs. T.J. McNulty, Girl, 1st Communion
1959: Mrs. H. Gauthier, Girl, 1St Communion
1960: John Ostenfeldt, Wedding
1965: Ray Kohlsmith, Cobden RR #6, Wedding
1966: V. Lance & Darlene White, Bryson, Wedding
May 8
1947: Mrs. Glen Jones, Arnprior Ont., Baby
1947: Muriel King, Arnprior Ont., Self
1947: Mrs. R.B. Charbonneau, Calabogie, Baby
1948: Mrs. A. L. Brydges, Children
1951: Marion Hodgins, Self
1958: Stewart Taggart & Brothers
1965: Gerald Malohney, Bryson Que., Wedding
May 9
1952: Mrs. Anna Perrault, Self
1954: Mrs. Alf Griese, Children
1955: Robert Caron, Self
1959: Elaine Stuart, Self
May 10
1947: Mrs. O. Vincent, Baby
1947: Mrs. Lorne McHugh, Calabogie Ont., Boy
1950: Archie McGregor, Wedding
1955: Mrs. Stark, Self
1956: Mrs. Clifford Smith, Boy
1956: Mrs. Marcellus, Boys
1957: Mrs. Lorne Wienecki, Cloyne, Boy
1958: Tim Gagon, Wedding
1958: Ken Bimm, Eganville, Wedding
1969: Alex Wright - Ruth Eady, Wedding
May 11
1950: Kenneth Malcolm, Denbigh, Wedding
1953: Mrs. H. Miller, Haleys, Child
1953: Ada TInsley, Self
1953: Mr. Graham ( Louella McDougall), Wedding
1956: Reta Mask, Self
1958: Mrs. Shore, Boy
1958: Jean Murphy, Self
1967: Helen Shea, Campbells Bay, Self
1968: Leonard Rodgers - Paulette Lanoux, Bryson, Wedding
May 12
1947: Mrs. Hertel, Haleys Station, Boy
1948: V. Warren, Wedding
1948: George Wonf, Cobden, Family
1951: Alma wall, Self
1951: Glenn McLaughlin, Burnstown, Self
1953: Jean McMillan, Self
1955: Mrs. J. W. Milosek, Boy
1955: Mrs. C MAyhew, Boy
1955: Mrs. Marc Kovalski, Girl
1955: Mrs. Mulleur, Girl
1955: Mrs. G. Lepine, Girl
1955: Mrs. Gerald Neighbor, Girl
1955: Mrs. Clifford Smith, Girl
1955: Howard Guilmette, Wedding
1956: Mrs. Stewart Blake, Boy
1956: Mrs. Bernard Rouselle, Girl
1956: Mrs. Romeo Godin, Girl
1956: Mary Wieke, Self
1957: R. Campbell, Self
1957: Yvette Bellemore, Wedding
1962: Dr. Stan Simpson (Mary Kedroski), Wedding
1962: Miss Hoffman, Eganville, Wedding
1964: Stewart Wilson, Self
May 13
1954: Mrs. Desolets, Girl
1954: Ray Skebo, Boy
1954: Haramis Children
1961: Mrs. James S. Windle, Ashdad, Children
1967: Bill Wren - Donna Davidson, Wedding
May 14
1949: Ella Cameron, Self
1949: C. Grenier, Renfrew, Wedding
1953: Mrs. R.J. McGee, Boy
1956: Pauline McArthur, Self
May 15
1947: Mrs. T. Belanger, Renfrew, Girl
1947: Mrs. R. Castonguay, Renfrew, Boy
1947: Mrs. Herb Popkie, Renfrew, Boys
1947: Mrs. Peter Closs, Renfrew, Boy
1947: Mrs. Chamillard, Renfrew, Boy
1947: Hilda Riopelle, Self
1947: Joan Kenopic, Renfrew, Self
1947: Mary Kenopic, Self
1948: Filip Stobodsain, Wedding
1958: John Huibers, Wedding
1960: Ed Verch, Wedding
1960: Raymond Kelloher, Calumet, Wedding
1961: Mrs. M.J. Kane, Self
1961: Mrs. Terese Gilbeault, Douglas, Boy
May 16
1947: Steve Keizer, Renfrew, Family, Group
1947: B.M. Norlock, Dalton Mills Ont., Wedding
1947: Yvonne Dombroski, Self
1952: James Gavinski, Wedding
1953: Caurmel Merchand, Dacre, Self
1959: Mrs. J.H. Milosek, Boy, 1st Communion
1959: Mrs. H. Berard, Girl, 1st Communion
1959: Mrs. Wm. Leveck, Boy, 1st Communion
1959: Mrs. Paul Tuks, Girl, 1st Communion
1959: Mrs. Jennings, Boy & Girl, 1st Communion
1964: Dennis Shortliffe, Self
1970: Reg Martin & Hilda Payne, Wedding
1970: Doug Dale & Marion Foy, Wedding
May 17
1947: R. Killoran, Calabogie, Wedding
1947: Mrs. Laycock, Boy
1949: Ing Yet, Self
1952: Mrs. Gulick, Jewellville Ont., Baby
1958: Mrs. Bernard Sulpher, Girl
1958: Mrs. Omer McGee, Girl
1958: Mrs. Eric Potter, Girl
1958: Donald J. Sullivan, Wedding
1958: H. Deslaurier, Wedding
1969: Jim Tucker - Diane Welch, Wedding
1969: Brian Blackburn - Stella Kargus, Wedding
May 18
1950: Janet Milosek, Self
1950: Mrs. Trottier, Girl
1950: Mrs. Castonguay, Boy & Girl
1950: Alice Higgins, Self
1950: Mrs. Bernard Rouselle, Children
1957: Vin Clarke, Wedding
1957: Geo McLure, Baby
1957: Mr. & Mrs. Konahan
1959: Keith Slater, Wedding
1962: Mrs. Bob Cole, Children
1963: Campbell McLaren, Wedding
1963:Emerson Schelkie - Mary Nadobny, Wedding
1963: Max Garore - Silvia Essex, Wedding
1965: Andrea Timmins, Self
May 19
1952: Mrs. Gordon Anderson, Baby
1953: Patsy Ryan, Self
1962: Mac Wilson - Gail Purdie, Wedding
1962: Clarence Sharpe - Dorthy Bruce, Wedding
May 20
1949: Bob Trussell, Wedding
1953: Bernard Hanniman, Self
1953: Murry Glaeser, Griffith, Wedding
1954: Mrs. Jack Mayhew, Boy
1954: Bob Nesbitt, Self
1954: Shirley Nesbitt, Self
1957: Robt Siroski, Wedding
1959: Murden Johnston, Wedding
1967: Bill Wheeler - Brenda Benke, Wedding
1967: Geo Blanchette - Janette Verkus, Wedding
1967: Lawrence Lance - Mona Debeau, Campbell's Bay, Wedding
May 21
1950: G. L. Lesperance, Wedding
1953: Mrs. B. Rouselle, Children
1953: Mrs. C. Tysick, Child
1966: Lloyd Cameron, Arnprior, Wedding
1969: Mrs. Gregory, Arnprior, Child
May 22
1952: Steve Keizer, Girl, 1st Communion
1952: Mrs. Erica Potter, Girl, 1st Communion
1952: Mrs. Bill Leveckie, Boy, 1st Communion
1952: Mrs. Harry Londreau, Boy 1st Communion
1952: Mrs. Wm. Inglis, Girl, 1st Communion
1952: Mrs. E. Hickey, Girl, 1st Communion
1952: Mrs. J. Castonguay, Girl, 1st Communion
1959: Alphonse Richard, Wedding
1965: Boyd Brisco (Marilyn Dool), Wedding
1965: Alex Korchuk - Leona Mulvihill, Wedding
1965: Dick Hume (Cozy Corner), Wedding
May 23
1957: Martin Seinack, Wedding
1959: Bert Dick, Wedding
1964: Gordon Forsyth - Doris Dittburner, Wedding
May 24
1947: George J. Caskey, Wedding
1947: Mrs. A.L. Brydges, Boy
1948: M. Seguin, Wedding
1948: Mrs. Martin Cruise, Children
1948: Mrs. Paynton, Admaston, Boy
1949: Dean Smith, Renfrew, Wedding
1952: A. E. Roach, Wedding
1952: Jack Shannon, Wedding
1952: Lyle Gobby - Ethel McDougall, Wedding
1952: Sgt. Anthony Becharde, Wedding
1955: George Carrigan, Wedding
1956: Des McIntyre, Boy
1957: Mrs. Wm. Meek, Braeside, Girl
1957: Christina Broome, Self
1964: Mr. & Mrs. Somerville, Wedding Anniversary
1969: Fern Dagenais & Rose Ann Bachinsh, Wedding
May 25
1950: Jay Barber, Self
1950: G.M. McLean, Wedding
1951: Mrs. A.L. Broyden, Baby
1957: Philip Slobodzian, Self
1957: Alvin Pultz, Wedding
1957: Oskar Zimmerman, Wedding
1963: Jim Barger (Joan Kedrosky), Wedding
1963: Art Jamieson (Leona Goulet), Wedding
1963: Gerald Larone (Donna Stringer), Wedding
May 26
1949: Mrs. Steve Keiger, Girl
1949: Mrs. Joe Kuretski, Girl
1962: Arnold Feibig, Hyndford RR #1, Wedding
1962: James Bruce, Dacre, Wedding
1965: Mrs. Tom Donohue, Douglas, 2 children
May 27
1950: Mrs. T. Belanger, Girl
1950: Peter Anderson, Wedding
1953: Mr. Wagenaar, Wedding
1954: Mrs. Clarence Mayhew, Boy
1954: Mrs. Wm. Leveck, Girl
1954: Mrs. Leo Gervais, Girl
1954: Mrs. Bernard Kasaboski, Girl
1961: Elaine Ready, Self
1967: Bob Ingram - Bev Brydges, Wedding
1967: Dawney - Renaud, Wedding
May 28
1948: Mrs. Edward Windle, Ashdad, Baby
1949: Lois Anderson, Self
1950: M. Finnerty, Children
1952: Sandra Matthews, Self
1954: Mrs. Aurel Paquette, Children
1954: Mrs. Lawrence Holmes, Boy
1954: Mrs. Sutherland, Boy
1954: Leonard Luhtala, Bryson, Girl
1957: Joyce Wilson, Self
1959: Mrs. Gordon Moore, Baby
May 29
1952: Doug Heise, Arnprior RR #1, Boy
1955: Mrs. Jas. Briscoe, Admaston, Girls
1955: T. Jansen, Self
1955: Mrs. C.F. Huffman, Boy
1961: John Brydges, Self
1965: Jim Leveck, Baby
1965: Mrs. T.L. Neville, Douglas, 4 Children
May 30
1950: M.J. Kilby, Mt. St. Patrick, Boy
1953: Gordon Dittburner, Wedding
1953: Grant Eady, Wedding
1953: Mrs. McKenzie, Baby
1957: Mrs. Kasaboski, Girl
1957: Mrs. T.J. McNulty, Girl
1957: F. McRae, Girl
1959: G. Molson, Wedding
1960: Arnold McIntyre, Arnprior, Wedding
May 31
1947: Ed Holbein, Arnprior Ont., Wedding
1947: Mona Durocher, Self
1949: Dennis J Enright, Douglas RR #2, Boys
1951: Freda Riopelle. Self
1952: Shirley Blackmore, Self
1952: Mrs. Earl Stokes, Douglas RR #1, Boys
1962: Telford Bonfold - Claire Elliott, Wedding
June 1
1948: Mrs. I.W. Helferty, Baby
1948: Mrs. Bill Campbell, Baby
1950: J.M. McPherson, Matawatchan, Wedding
1950: Joan Crozier
1957: Lawrence J. Mahusky, Wedding
1957: Mrs. Wm. Leveck, Girl
1957: Mrs. M. Rouselle, Girl
1957: Ken Dupuis, Wedding
1959: Gavin Donaldson, Self
1963: Effie Mulder (Anne Barker), Wedding
June 2
1947: S. Lemenchick, Renfrew Ont., Wedding
1949: Joyce Gilchrist, Self
1951: Lorne Dick, Hyndford RR #1, Wedding
1954: Josephine Quattrocchi, Self
1956: Neil Ireland, Self
1956: Mrs. Mel Campbell, Boy
1956: Ed Reid, Family
1961: J. Friess, 2 Children
1962: Mrs. H. Berard, 1st Communion, Girl
1962: Mrs. Thos Dedo, 1st Communion, Boy
1962: Mrs. Melosek, 1st Communion, Boy
June 3
1948: I. R. Thompson, Wedding
1950: Hubert Millar, Foresters Falls, Baby
1952: Mrs. Carrie LeGris, Children
1961: Lt. M. Plageman, Wedding
1961: Mrs. Geo Ince, Boy
1967: Ronald Dick - Theresa Perdue, Wedding
1967: Dwaine Steele - Mary Mongan, Wedding
June 4
1949: Eva McLaughlin, Self
1955: Mrs. Elmer Pappe, Griffith, Children
1956: Mrs. C.J.Huffman, Children
1960: D.J. Brennan, Wedding
1966: Tom McKutcher, Dacre, Self
1966: James Minnie, Eganville, Self
1969: Allan McManus, Self
June 5
1950: J.D. McDonald, Wedding
1952: Philomena Glofcheski, Barrys Bay, Self
1952: Ralph Yuill, Almonte, Wedding
1952: Keith Manwell, Portage du Fort, Wedding
1954: Joan Kedroski, Self
1954: Iva Jean Hunt, Self
1954: Lucien Dorzek, Self
1954: Catherine Lepack, Self
1959: George Ince, Arnprior, Boy
June 6
1947: Benny Brohart, Wedding
1947: L. Gruntz, Calabogie Ont., Wedding
1958: Wm. Olmstead, Wedding
1964: Terry McMahon (Marie Hoffman), Eganville, Wedding
1968: Mrs. Pastuck, Calabogie, Family
June 7
1947: Joseph Chaput, Renfrew, Wedding
1947: C.P. O'Connell, Wedding
1947: Fay Bartolotte, Sudbury, Self
1947: Sheila O'Rielly, Douglas, Self
1947: Mr. T. Moutenay, Wedding
1947: Mrs. Ed Reid, Renfrew, Baby
1947: Mrs. Jas Fleming, Galetta Ont., Self
1952: Mrs. Wilfred Bolger, Boys
1952: Mrs. Gough, Boys
1952: Mrs. Lesperance, Baby
1952: Mrs. Skriptchisk, Boy
1954: Mrs. C. Huffman, Calabogie, Baby
1954: Gloria Thompson, Self
1958: Howard Kuehl, Wedding
1959: Ken Boldt, Children
1969: Dennis Stamplekoski - Sylvia Murack, Combermere, Wedding
June 8
1948: Ernest Kobus, Renfrew, Wedding
1948: Hubert Covell, Gananoque Ont., Wedding
1948: M.P. Norton, Calabogie, Family
1948: Raymond Toner, Wedding
1952: Versil Ferguson, Family
1954: Corrie LeGris, Self
1961: Mrs. Stanley August, Self
1963: Mrs. Edward Cole, RR #5 Renfrew, 1st Communion, 2 Children
1963: Ed Murphy (Marilyn Prince), Wedding
1963: Bruce Crawford (Diane Ferguson), Wedding
1963: Mrs. Bernard Kasaboski, 1st Communion, Girl
1963: Harold Geriald (Margaret Quast), Wedding
June 9
1950: Mrs. R.D. Logan, Edgar Ont., Self
1952: George Kennelly, Wedding
1953: Marie McCaulley, Self
1954: Mrs. W. Logan, Girl
1956: R.J. Roach, Wedding
1956: Arnold Peever, Wedding
1958: Jack Laporte, Self
1959: John Laird, Wedding
1965: Mrs. T. Dedo, 1st Communion, Boy
1965: Tom Prince, 1st Communion, Girl
June 10
1947: W.E. McNulty, Wedding
1947: Reid Thompson, Wedding
1949: Mrs. Jason Edmonds, Renfrew RR #2, Children
1949: Mrs. Roy Wilson, Douglas RR #1, Baby
1950: Michael McIntyre, Wedding
1950: Mrs. Albert Thompson, Baby
1952: Carmen Quinn, Wedding
1954: Howard Sullivan, Wedding
1955: Elizabeth Campbell, Self
1955: Tom Walters, Wedding
1961: Mrs. H. Berard, Boy
1962: Manny Savoy - Dianne Baker, Wedding
June 11
1949: Wilbert Nichelson, Arnprior, Wedding
1953: Mrs. D. Purdy, Boy
1954: Monica Yandernoll, Barrys Bay, Self
1954: Allan Prince, Wedding
1960: Mrs. T. Dedo, 2 boys
1960: Mrs. John Blimkie, Girl
1960: Juanita Marks, Self
1960: Mrs. C. Smith, Girl
1961: Marg Filator, Self
1961: Rev. Murdock, Self
1963: Mrs. Milton Neill, RR #2 Arnprior, Child
1969: Frank Lewis, Children
June 12
1950: Ray Clemen, Calabogie, Wedding
1954: John Peplinski, Cobden, Family
1956: Felix Burchat, Wedding
1958: Mrs. Ken Stewart, Portage du Fort, Baby
1958: Harold McIntyre, Wedding
1958: Paul Lemay, Gatineau Mills Que., Wedding
1961: Mrs. Leo Thom, Renfrew RR #3, Renfrew
1964: Mr. Cowan (H.F.C), Self
1964: Nurses Graduation, Group
- Lois Rouselle, Mrs. Ursla Dixon, Geraldine Angus, Marion Mooney, Katherine McKeddie,
Sandra Draper
1965: James Jessup (Delarge), Wedding
June 13
1947: Lola Thompson, Camel Chute Ont., Self
1952: Walter Dawszewski, Wilno, Wedding
1953: R.J. Elliott, Family Group
1953: Bernard Lance, Wedding
1955: Mrs. Paul Laviolette, Baby
1961: Mrs. Larry McCann, Eganville, Child
1962: Mrs. Allan Dillan, Baby
June 14
1947: Emma Castonguay, Renfrew, Self
1948: Mrs. Bennet, Self & Sister
1952: James Kobus, Wedding
1952: Mrs. James Friske, Boy
1952: Mrs. John Lewis, Hyndford, Self
1953: Harvey Grant, Wedding
1953: Leo Grant, Wedding
1953: Allan Emerson, Wedding
1955: Margaret Cobus, Self
1963: Nurses, Graduation Group
1963: Joan Hanniman, Nurse
1963: Ruth Blimkie, Nurse
1963: Frances Scerba, Nurse
1963: Carol Carnegie, Nurse
1963: Dianne Rutty, Nurse
1963: Flora Ann Steen, Nurse
1969: Andy Buffan & Pat Gibbons, Wedding
1969: Barry Briscoe & Ann Flower, Wedding
1969: Allan McManus, Family
June 15
1948: Allan Francis, Wedding
1954: Harvey Haley, Eganville, Wedding
1954: Michael Ritz, Wedding
1955: Robt. J. Thompson, Wedding
1955: Vivian Linnen, Self
1955: Irene Deslaurier, Self
1956: Robt. McKeddie, Wedding
1962: Opal Buttle, Nurse
1962: Barbara Jones, Nurse
1962: Joan Bielaskie, Nurse
1962: Frances Drefke, Nurse
1962: Myrna Tate, Nurse
1962: Isabelle Knight, Nurse
1962: Pearl McIntyre, Nurse
1962: Darlene Pauhl, Nurse
1962: Ann Kelly, Nurse
1962: Marilyn Schultz, Nurse
1962: Nurses Graduating Class (Miss Church)
1963: Mrs. Wm. Leveck, 1st Communion, Girl
1963: Howard Dick - Gwen Patterson, Wedding
June 16
1948: Cecil Gilchrist, Wedding
1949: Mr. & Mrs. James Fraser, Anniversary
1950: Walter Vonsick, Self
1951: Merle Stuflo, Self
1956: Raymond Clouthier, Wedding
1962: S. Ambrose Limbau - Caldwell, Wedding
1962: Martin - Isabelle Gould, Wedding
June 17
1947: John Blimkie, Renfrew, Wedding
1947: Gilbert Potter, Arnprior Ont., Wedding
1955: Lloyd Brydges, Wedding
1958: Mrs. C.R. Huffman, Calabogie, Children
June 18
1947: Walllace Totten, Wedding
1949: Janet Phillips, Glasgow Sta., Self
1949: R.E. Johnston, Wedding
1952: Allan Sparling, Shawville, Family
1952: Chris Bennett, Wedding
1952: Earl Hodgins, Boy
1952: Russell McNiven, Wedding
1952: Herricks Campbell, Wedding
1955: Mr. & Mrs. R Godin & Denise, Family
1965: Nurses, Graduation
June 19
1947: Thomas McNulty, Wedding
1947: Ronald Dewar, Braeside RR #1, Baby
1947: Frank Senack, Calabogie, Wedding
1952: Mrs. Leonard Gallagher, Douglas, Wedding
1955: Arthur Prince, Wedding
1955: Pat Wingle, Rockefort Ont., Wedding
1955: Mrs. John Holly, Self
1961: Terry Devries, Self
1965: Gordon Racine, Bryson, Wedding
1965: Gerald Rathwell, Wedding
June 20
1947: Herb Wienecki, Denbigh Ont., Wedding
1951: Wm. Oattes, Wedding
1951: Nurses Graduation
1952: Mrs. W.O. Warren, Children
1959: James Briscoe, Wedding
1959: Leo W. Egan, Cobden, Wedding
1959: Mrs. Pat Charbonneau, Calabogie, Children
1963: Bob Morrow, Self
1970: Dennis Johnston - Donna Elliott, Wedding
1970: John Woods - Louise Cassidy, Wedding
June 21
1957: Vincent MCCallum, Portage du Fort, Wedding
1957: Colin Pae, Wedding
1958: Mrs. Sam Leech, Cobden, Child
1962: Jack Gorra, Calabogie, Wedding
1968: Mac Beattie, Self
1969: Harold Storie - Sharon Collins, Wedding
June 22
1948: Jan Haxlberda, Cobden, Self
1955: Harold Popplewell, Wedding
1956: Eddie Briscoe, Wedding
1956: M. O'Brien, Self
1959: Mrs. P.T. Pasco, Child
1963: Carol Charter, Wedding
1964: Arnold Limlaw, RR #4 Eganville, Wedding
1968: Gary Ferguson - Carolyn Boot, Wedding
June 23
1947: K. Mahoney, Wedding
1949: Mrs. A. L. Brydges, Boy
1951: G. Kimberly, Renfrew, Wedding
1951: Douglas Broome, Foresters Falls RR #2, Wedding
1951: Loretta Hanniman, Self
1951: J.H. Berard, Calumet Island Que., Wedding
1951: John Clarke, Wedding
1953: Jas. Hanniman, Wedding
1955: Wm. Daelman, Wedding
1955: Lawrence Russett, Shawville, Self
1956: Raymond Cook, Wedding
1956: Judy Nicol, Self
1956: Bob Shalla, Wedding
1958: Wm. Thompson, Hoad Child
June 24
1948: Leslie Bruce, Hyndford RR #1, Wedding
1948: A.J. Tackman, Renfrew, Wedding
1950: Reynold James, Wedding
1952: Mrs. Chas Zimmerling, Otter Lake, Self
1953: Francis McGuire, Vinton, Wedding
1955: Lila Bruce, Self
1956: Stuart Wilson, Wedding
1956: Mervin Baird, Campbell's Bay, Wedding
1960: Mrs. Lynn Thomilson, Children
1970: Mrs. Tom Kelly, Campbell's Bay, 3 Children
June 25
1947: Ray Liskie, Renfrew Ont., Wedding
1947: Bernard Brydges, Calabogie, Wedding
1949: Sam Progoshi, Ottawa, Wedding
1951: Wm. Duchesne, Wedding
1951: Mr. & Mrs. Joe Mordy, Foresters Falls
1956: Mr. Earl Stokes, Douglas, Baby
1956: Russell Lucas, Yarm Que., Girl
1960: Rejean Dumouchell, Calumet Island, Wedding
1960: Adelard Dumouchel, Calumet Island, Wedding
1960: Edward Godin, Wedding
1965: Thomas Wood, Cloyne, Wedding
1966: Stewart Nimmo & Donna Taylor, Wedding
1966: Gerard O'Shea - Lana Gawley, Calabogie, Wedding
June 26
1947: Edmund McCauley, Arnprior, Self
1965: Don Gutzman - Linda Foy, Wedding
1965: John Pieschke, Calumet Island, Wedding
June 27
1949: J.E. Redmond, Douglas, Boy
1953: Ivan Brown, Wedding
1953: Mrs. Allan Davidson, Eganville, Children
1953: Mrs. Klub, Baby
1958: Mrs. Ed Reid, Boy
1959: Jean Paul Capdepon, Calumet, Wedding
1961: Loraine Scheel, Self
1963: Dennis Fillator - Teresa Trottier, Wedding
1968: Barbara Butson, Self
1969: Mr. & Mrs. Ed Windle, 25th Anniversary
1970: Bert Olmstead - Gwen Bennette, Wedding
June 28
1952: Mrs. Duncan E. Stewart, Arnprior, Girl
1952: Mrs. J.A. Enright, Baby
1958: Dan Dagenais, Wedding
1969: Ken Dick - Valerie Sheppard, Wedding
June 29
1948: Bertrand Blimkie, Wedding
1948: Mrs. M. Cruise, Self
1950: Goldie Smith, Self
1950: Roy Barber, Wedding
1951: Mrs. Tony Mask, Baby
1963: Jerome Pierunek, Wedding
1963: Chas Scheideman - Patsy Howard, Wedding
1963: Bob Handford - Mary Jane Simners, Wedding
1964: A. Limlow, Wedding
1968: Peter Villeneuve - Lorna Mosley, Wedding
June 30
1957: Kenneth Dagenais, Wedding
1962: Mrs. Mary Leckie (Vinsent), London, 5 Generations
July 1
1950: Minnie Warren, Child
1950: James Vincent, Baby
1958: Alex Bertrand, Calumet Island Que., Wedding
1961: Sandord - Vibert, Wedding
July 2
1949: Garnet Hawkins, Haley's RR #1, Wedding
1949: Bernard Villeneuve, Wedding
1952: Rudy Schueneman - Louise Queste, Wedding
1952: Mrs. J. Lockwood, Boys
1960: Mrs. Hubert Enright, Baby
1960: Ken Schonauer, Wedding
July 3
1949: R.B. Miller, Wedding
1948: James Barr, Self
1957: Mrs. Harvey Riddell, Girl
1970: Grenfell, Family
July 4
1950: A. Johnston, Wedding
1950: Howard Mayer, Shawville Que., Wedding
1951: Joe Shushack, Barrys Bay, Wedding
1951: Andy Little - Betty McDougall, Wedding
1951: George McArthur, Wedding
1952: Ralph Barrie, Perth RR #2, Wedding
1953: Dan Anderson, Wedding
1953: Eamonn Kane, Bryson Que., Wedding
1953: Elmus King, Breckenridge Que., Wedding
1956: Curry Oates, Wedding
1963: Mrs. Larry McCann, Child, Boy
1964: Michal Chateauvert - Donna Rafter, Braeside, Wedding
1964: Pasch - Zimmerling, Lady Smith Que., Wedding
1964: Mr. & Mrs. Carl Morrison Family, Anniversary
1970: Kevin Hughes - Pauline Enright, Wedding
July 5
1947: Mrs. C. Schutt, Renfrew Ont., Baby
1949: Ronald Miller, Wedding
1952: Edgar Fougere, Wedding
1952: Mrs. Mel Jamieson, Girls
1958: Bernard Cashubec, Wedding
1958: Morris Hykaway, Wedding
1958: Stan Flegg, no order, Wedding
1966: Joan Olmstead, Self
1969: Dan Rose & Rachel Breen, Wedding
July 6
1950: Mrs. John Shaw, Baby
1950: Mrs. Michael McMahon, Baby
1951: Walter Ireton, Boy
1968: Retis Benoit - Marie Holly, Cormac, Wedding
July 7
1948: Mrs. Ken Fraser, Girl
1949: John Carswell, Self & Wife
1953: Mrs. R. Gagne, Baby
1956: Mrs. Eisen, Children
1956: Donald A. Ferguson, Wedding
1956: Kenneth Stroud, Wedding
1956: Victor Dick, Wedding
1956: Dave Morris, Wedding
1958: Mrs. Glen McIntyre, Glasgow, Boys
1962: Donald Brydges, Haley Station, Wedding
1962: Arnold Quackenbush - Jane Cox, Wedding
July 8
1948: Mrs. Roy Dagg, Portage du Fort Que., Baby
1949: Marjorie Wigston & E. Rathwell
1950: Donat Landry, Portage du Fort, Children
1952: Glenn Hannah, Self
1953: Leslie Riopelle, Wedding
1960: Mrs. B. Larone, Baby (Jill)
1961: Mac Gorra, Wedding
July 9
1947: D. McFarlane, Hyndford RR #1, Wedding
1949: J.L. Mayhew, Wedding
1951: John Windle, Dacre, Wedding
1952: Mrs. Ben Doucet, Baby
1958: Mrs. P.T. Pasco, Ashdad, Baby
1963: Mrs. Gordon St. Aubin, Children
July 10
1950: Clifton Kelly, Cobden, Wedding
1951: Mrs. Thauvette, Self
1951: Gilbert Leclaire, Camel Chute, Wedding
1956: Mrs. JohnMCGuire, Boy
1956: Mrs. Harvey Russett, Child
1956: Glen Hartman, Wedding
1956: Dick Totten - Shirley Fennessay, Wedding
1956: Mrs. E. Leveque, Calabogie, Girl
July 11
1950: Arnet Pilon, Douglas, Wedding
1950: John Joseph, Renfrew, Wedding
1958: Mrs. Buckley La Forge, Boys
1963: Mrs. Howard Bradey, Baby
1970: David Barr - Pat Ferguson, Wedding
July 12
1947: Genevieve Lepack, Renfrew Ont., Self
1948: Wilmer Moore, Wedding
1949: Marion McQuade, Group
1951: Garnet Gilmore, Baby
1951: Mrs. Don Wilson, Hagersville Ont., Baby
1952: Mrs. Lawrence Russell, Shawville, Baby
1952: Mrs. H. Arthur, Baby
1957: Mrs. Henry Brown, Cobden, Girl
1957: Cliff Hart, Wedding
1958: Mrs. R. Griese, Baby
July 13
1948: Albert Thom, Cobden RR #6, Self
1949: Oliver Beam, Shawville Que., Wedding
1951: Mrs. Narcissi Dubau, Campbell's Bay Que., Baby
1953: T.J. Moorehead, Bryson, Self
1957: May Hum, Self'
1968: Bert Tienkamp - Mavis Needham, Pakeham, Wedding
1968: Roger Lavoie - Mary Dugan, Bryson, Wedding
1968: Jack Latendresse - Dorothy Eady, Wedding
July 14
1947: Joseph Friske, Renfrew, Wedding
1948: Ernie Klatt, Pembroke, Wedding
1949: W.E. Miller - Betty McLaren, Renfrew, Wedding
1951: Christopher Kearns, Self
1951: Mrs. B. Beatty, Baby
1953: Lloyd McNulty, Wedding
1956: Fred Wiles, Portage Que., Wedding
1956: June Corrigan, Shawville, Wedding
July 15
1947: Clarence Mayhew, Wedding
1948: Bernard Holly, Wedding
1948: Kenneth McPherson, Wedding
1951: Carl Ziebarth, Hardwood Lake, Wedding
1953: Norma Reynolds, Wedding
July 16
1949: Mrs. W.G. Thomas, Arnprior, Baby
1955: Mrs. C. Holly, Baby
1960: K.C. Platz, Denbigh, Wedding
1966: Murray Blakley - Sharon Stevenson, Wedding
July 17
1947: Francis Hisko, Wedding
1947: N.J. Dodge, Wedding
1950: O.C. Lynch, Douglas, Wedding
1950: E. J. Hanniman, Wedding
1953: Lloyd Butler, Wedding
1965: James Mayor - Jane Jamieson, Wedding
July 18
1949: Mrs. Gus Troke, Renfrew, Boy
1950: Mrs. Allan Tackman, Baby
1953: Desmond Coulas, Wedding
1953: Aponary Burchat, Wedding
1956: Veldon Bennett, Wedding
1957: Mrs. B. Lorbetski, Children
1961: Debbie Schauer, Eganville, Self
1964: John Naismith - Marilyn Hawkins, Wedding
1969: Heather Crozier, Self
1969: Don Kelly, Self
1970: Royden Staye - Thiry McNab, Wedding
July 19
1952: Harry Pulcine, Wedding
1952: Clare Anderson, Self
1957: J. Beaton, Rexdale Ont., Wedding
1958: Austin Brydges, Wedding
1963: Dave Ponesar - Sandra Pender, Wedding
1969: Bill Kiely - Colleen Hunt, Wedding
July 20
1963: Barbara Staye - Allan Scheel, Arnprior, Wedding
1963: Tony Visneskie - Helen Donohue, Wedding
July 21
1948: H. Hanniman, Wedding
1948: Marie Kiely, Wedding
1948: Mrs. James Storie, Braeside RR #1, Group
1948: L. Hanes, Quadeville Ont., Wedding
1949: Mr. R.M. Taylor & Granddaughter (McInnes)
1949: Leonard Foran, Eganville RR #2, Wedding
1949: Mrs. Newton Ireton, Foresters Falls, Children
1950: Jerome Hisko, Wedding
1951: John Lozuik, Wedding
1951: Leonard Rouselle, Wedding
1951: Anita Storie, Braeside RR #1, Self
1952: Mrs. Helen McLaughlin, Baby
1952: Beverly Reynolds, Self
1952: Mike Motka, Barryvale, Self
1953: Leo Fillator, Wedding
1956: Walter Dodds, Wedding
1962: Mario Crotesu, Self
1962: Wayne Wilson - Eleanor West, Wedding
July 22
1947: Albert Craftchick, Killaloe Station, Self & Wife
1950: Jeanette Murphy, Self
1952: James Gillan, Wedding
1961: Geo Bruce, Dacre, & Family
1963: Carol Ann & Wanda Donohue
July 23
1949: Mrs. M. Landreau, Boy
1952: Mrs. Ruben Pokkie, Daughter
1952: E. Aldous, Wedding
1960: T. Stubinski, Wedding
1964: Mrs. Pete Thompson, Children
1966: Jim Burrows, Wedding
July 24
1953: Mrs. Basil McDougall, Girl
1953: Doug Rattray, Wedding
1953: Ronald Whyte, Wedding
1953: Leonard F. Stubinski, Wedding
1956: Mrs. Tom O'Nanski, Self
1965: Don Ostrom - Gretha Lepine, Bryson, Wedding
July 25
1951: Jack East, Wedding
1956: Harry Klube, Self
1956: Mr. Kutter, Arnprior, Self
1958: Mrs. Ken Stevenson, Braeside
1959: Robt. Jamieson, Wedding
1970: Raymond LeClaire - Donna LeClaire, Wedding
July 26
1948: Mrs. Maurice Lance, Bryson Que., Baby
1952: Ronald Fraser, Wedding
1958: Donald Regan, Wedding
1958: Elaine Connery, Self
1959: M. Lemoine, Bancroft, Wedding
July 27
1950: Mrs. Earl Stokes, Doulgas, Baby
1951: Mrs. W.J. Rowan, Baby
1956: Mrs. Elliott, Girl
1957: Blythe Lang, Wedding
1957: Mr. & Mrs. Earl McLaughin & Baby
1963: Roy Callis - Sandy Shaw, Wedding
1963: Beth Clemen - Roger Lavigne, Wedding
1963: McKeddie Dinner Hotel
July 28
1947: Elmer Donnelly, Mackey Station, Wedding
1951: Ernie Meleskie, Wedding
1951: Mrs. D. Wilkinson, Campbell's Bay, Baby
1951: Walter Buczny, Wedding
1951: Barbara Barrand, Self
1956: M. Johnston, Self
1956: Popertzian Family
July 29
1947: Harry Lewis, Wedding
1948: Tony Mask, Renfrew, Self
1948: Sandy Miller, Family
1950: Mrs. W.E. Miller, Baby
1952: Arnold O'Kane, Wedding
1960: Norman McLeod, Foymount, Wedding
July 30
1949: Wm Murphy, Calumet Island Que., Self & Wife
1949: Margaret Roberts, Self
1949: Lauretta Hanniman, Self
1949: Lola Hanniman, Self
1957: Mrs. Leo Agnew, Cobden, Baby
1957: Mrs. J. Russett, Arnprior, Boy
1960: John Curry, Wedding
1960: Eldon Craig, Wedding
1960: John Lang, Wedding
1960: Garry Kauffeldt, Wedding
1965: Mrs. Martha Townley, Arnprior, Self
1966: James Schlien - Rozek, Wilno, Wedding
July 31
1950: Pay Lynch, Dacre RR #1, Wedding
1956: Arthur Smith - Sheila Delaire, Wedding
August 1
1949: A. Brydges, Wedding
1951: Bill Shirley O'Connor
1953: Geo Zahalan, Wedding
1953: Milo Pultz, Wedding
1953: Joe Green, Wedding
1953: Bob Griese, Wedding
1953: Mrs. Roy Wilson, Douglas, Baby
1959: Walter Guyea, Wedding
1964: Dennis Maheril - M. Kelleher, Wedding
August 2
1951: John W. Logan, Wedding
1951: Jean Briscoe, Renfrew RR #3, Self
1956: Donald Aubrey, Wedding
1958: Ron Carnegie, Wedding
1960: Arnold Sharpe, Wedding
1968: W. Moorehead - Jay Nicholas, Shawville, Wedding
1969: Francis Muselak - Beulah Stevens, Wedding
August 3
1948: Mrs. Thomas Kubiseskie, Calabogie, Baby
1949: Rev C.J. Burke, Self
1951: Bill McGregor, Wedding
1953: Mickey Hunt, Wedding
1957: Desmond Yolkowski, Wedding
1957: Mrs. O. Godin, Calumet Island Que., Children
1961: Mr. Dekhofer, Self
1963: Robert Black - Sue Clarke, Wedding
1963: Clarence Maheral, Calumet Island, Wedding
1968: Ronald Mick - Gloria Welson, Wedding
1968: Al Nix - Nina Gegg, Wedding
August 4
1949: Mr. Ford Teeple, Group
1949: Mrs. R. Gauley & Child
1952: Mr. & Mrs. Frank Edwards, Denbigh
1956: Frances Berard, Wedding
1956: Syl Shalla, Wedding
1961: Grace Hamilton, Passaw, Wedding
1962: Garry Collins - Leith Ferguson, Wedding
1962: Gerald Whelan - Marion Lyttle, Wedding
1962: Mulivihill - Crawford, Wedding
1962: Johnnie Briscoe - Ray Ann Buffam, Wedding
August 5
1948: Harold L. Brown, Campbell's Bay Que., Family
1948: Mrs. Gerald Stewart, Campbell's Bay Que., Baby
1950: Mrs. Imbleau, Baby
1953: Orville Schulkie, Wedding
1961: Kevin Kearney, Wedding
1963: John Truelove, Cobden, Wedding
1964: Alyn Kemp, Self
1964: Mr. Thompson, Self
1968: Robt. Maurice - Irene Runlesky, Barrys Bay, Wedding
August 6
1947: E.H. Manion, Renfrew Ont., Wedding
1947: R. Jamieson, Toronto, Wedding
1947: Dorothy Jamieson, London, Self
1949: Miss Jacqueline Wright, Self
1949: P.H. Torrance, Wedding
1951: Mac Sullivan, Wedding
1951: Mrs. M.J Riopelle, Children
1955: B. Gibson, Wedding
1955: Mrs. Ken Boldt, Children
1958: Gerald LeClaire, Wedding
1966: Abercrombie, Baby Boy
1966: Jim McCartney - McNulty, Wedding
August 7
1948: George Olmstead, Wedding
1950: Peter Lavell, Portage du Fort, Wedding
1959: Francis Belanger, Wedding
1965: Don Persick - Susan Laporte, Wedding
August 8
1949: James Friske, Wedding
August 9
1949: Vincent Gannor, Wedding
1950: Amel Behm, Bruceton Ont., Wedding
1952: Henry Wilson, Wedding
1957: Mrs. Tom Pasco, Baby
1959: Ken Cybulski, Wedding
1969: John De Boer - Judy Moore, Wedding
August 10
1947: Sheila Lindsay, Self
1955: Ben Surnoski, Wedding
1956: Mrs. R. McNevin, Granddaughter
1956: K.A. Spence, Wedding
1963: Jim Lamori - Yvonns Steele, Wedding
1968: William Burgess - Barbara Behnke, Schutt, Wedding
August 11
1947: Campbell Humphries, Renfrew RR, Wedding
1955: I Chusroskie, Wedding
1955: Mr. & Mrs. Griese, Wedding
1956: Chris Rabishaw
1957: Alex Thomas, Quyon Que., Wedding
1960: Mrs. Jack Mayhew, Baby
August 12
1947: C.K. Stevenson, Self
1947: Leo Heroux, Hamilton, Wedding
1948: John Quade, Douglas Ont., Wedding
1950: Percy Kluke, Wedding
1950: Mrs. Lloyd White, Children
1961: R.J. McNulty, Wedding
1961: Victoria Rozon, Self
August 13
1947: Leonal Morin, Campbell's Bay Que., Wedding
1947: Rheal Morin, Campbell's Bay Que., Wedding
1948: Mrs. Herb Popkie, Girl
1951: Mr. John Mosco, Wedding
1951: Mrs. Boisvenue & Baby
1957: Mrs. Jas. Whalen
1966: Bill Daze - Linda Leitch, Braeside, Wedding
August 14
1947: Mack MacLeod, Douglas, Wedding
1947: Kaireen Pilon, Self
1950: Edwin Sulpher, Wedding
1950: Mrs. Earl Leclair, Baby
1953: Glenn Gregg, Denbigh, Wedding
1965: Norris Holmes - Doreen Tucker, Wedding
August 15
1949: Clarence Heiman, Denbigh, Wedding
1949: Stanley Elliott, Renfrew, Wedding
1952: Mrs. Griese, Baby
1953: Mrs. Thomas, Shawville Que., Wedding
1958: Kenneth Emon, Wedding
1962: VIncent Dagenais - Fay Beaudoin, Wedding
1962: Reg McIvar - Bev Wilson, Douglas, Wedding
1970: Ralph Jennings - Catherine Egan, Wedding
August 16
1947: Alex Thom, Family Group
1947: Ruth Camelon, Almonte RR #3, Self
1949: Mrs. J.A. Wilson, Baby
1958: J.J. Limlow, Wedding
1963: Jim Stewart - Ann McIntyre, Wedding
1963: Bob Rouselle - Babe Stuart, Wedding
August 17
1947: Stanley Kedsior, Self
1950: Robt. Sparling, Shawville Que., Family
1958: Jules Levegsee, Wedding
1968: Dan Donlan - Colleen Dunigan, Wedding
August 18
1952: Garnet Dick, Wedding
1952: Irene McNulty, Self
1956: Leo Desjardins, Wedding
1962: Pierre Lemieux - Margaret Tait, Wedding
August 19
1961: John Wallace, Family
August 20
1951: Marilyn Gillan, Self
1951: Isabel Rylance, Self
1956: Dave Purdie, Boy
1966: Bill Pappin - Irene Holly, Wedding
August 21
1948: Mrs. Stephen Dodd, Burnstown, Children
1950: Mr. & Mrs. M.J. McHale, Golden Wedding
1950: Mrs. Jim Forgie, Baby
1953: Mrs. Wilf Burnlly, Daughter
1957: Mrs. Rhoda Stamet, Self
1959: Mrs. Doug Stringer, Girl
1964: Mrs. Chase, Self
1965: Ronnie Richard - Patsy Shirley, Wedding
August 22
1950: Shirley Robinson, Self
1953: John Henderson, Self
1955: Gilbert Kauffeldt, Wedding
1956: roy Olmstead, Baby
1956: Mrs. C. Holly, Boy
1959: Mrs. E. Broome, Child
1961: Gaye McLeod, Foymount, Self
1961: R.B. Thompson, Maryland Que., Family Group
1962: Mrs. Gilmore McGregor, Baby (John)
1964: Gerard Houwen -Alice Rikowski, Wedding
1970: John Schison - Nancy Lisk, Wedding
August 23
1949: Alfred Blimkie, Wedding
1949: Mrs. John E. Thomson, Camel Chute, Self
1951: Ronald Crowe, Wedding
1951: Mrs. J. Kuash, Baby
1952: Michael Chomshyn, Wedding
1955: Mrs. Alan Logan, Son
1957: Sandra Sullivan, Self
1960: Walsh, Wedding
1960: Mrs. Henry Lunam, Campbell's Bay, Baby
1960: O. Bowes, Self
1962: Mrs. Dixon, Children
1962: Tommy Kelly, Campbell's Bay Box 255, 3 Children
1968: Mrs Gibbons, Portage du Fort, Self
1969: Kay Handford - Ray James, Wedding
August 24
1948: F. Decareau, Wedding
1953: Ray Kenopic, Wedding
1962: Mrs. Dixon, 2 Children
1963: Donald Rutledge - Filorine Valliant, Wedding
1968: John Mislan - Teresa Norlock, Wilno, Wedding
1968: Wally McNinch - Allison Craig, Wedding
August 25
1947: George Skerkowski, Renfrew, Wedding
1950: Mrs. Geo. Bruce, Dacre, Children
1951: Mrs. Robt. MacIver, Portage du Fort, Boy
1952: Murry Foran, Wedding
1956: Evertt Bacon, Wedding
1956: John Kenopic, Wedding
1957: Mrs. D.J. Enright, Self
August 26
1947: W. Riopelle, Calabogie, Wedding
1947: M. Cherwaty, Wedding
1947: Thos Kubiseski, Calabogie, Wedding
1947: Ray Cleman, Calabogie, Wedding
1949: Zelda Gruvick, Self
1950: B. Palmer, South Porcupine, Baby
1951: John Venema, Foresters Falls, Self
1963: Tony Burant - Doreen Utronki, Killaloe, Wedding
August 27
1948: Sister Mary Daniel, Calabogie, Self
1949: John Sloan, Vinton Que., Wedding
1951: Alan davidson, Eganville RR #4, Baby
1960: Bobbie Kean, Wedding
1960: Hellis Connally, Shawville, Wedding
1963: Gerda Tanner, Self
1965: Fred Stovdley - Mrs. Farrel, Wedding
1966: Murray Crozier - Mary Bennett, Wedding
1966: John Townley - Judy Wright, Wedding
1968: Shiela Child, Self
August 28
1951: Mrs. Ken Boldt, Renfrew, Baby
1951: Alfred Blimkie, Renfrew, Baby
1951: Robt. Neucommon, Carp Ont., Wedding
1951: Franklin Kilgore, Self
1951: Mrs. Gordon Carty, Baby
1961: Judy Kasaboski, Self
August 29
1947: Lloyd Livingston, Renfrew, Wedding
1947: R. Scheuneman, Renfrew, Wedding
1947: Ken McLellan, Burnstown, Wedding
1949: Tony Mask, Renfrew, Wedding
1949: Don Smith - Doris Dick, Wedding
1949: C.A. Hammond - Dot Stubinsky, Wedding
1951: Emmett Leclair, Wedding
1953: Mrs. Gerald Mayhew, Family
1957: Mrs. Harold Gauthier, Girl
1957: Tony Paradis, Wedding
1957: Gordon Gilmour, Family
1959: Graham McKeddie, Wedding
August 30
1950: Mrs. John Kuash, Girl
1950: Mary Kaye McEachen, Self
August 31
1948: J.B. Cruise, Wedding
1949: Clarence Russell, Wedding
1951: Misses McCavour & Gilmour, Nurses
1951: Gerard Dwfault, Calumet Island Que., Self
1957: Mr. & Mrs. Leo McCallum, Children
1957: Mrs. Pat Hunt, Baby
1962: Walter Parsons - Maragaret Box, Wedding
1963: Mickey McArthur - Marie Reddy, Wedding
1968: Bill McMahon - Elaine Gorman, Wedding
1968: Norman Anderson - Barbara Butson, Wedding
1969: Way Elliott - Mary Prince, Wedding
1969: Dave Moat - Mary Lee Callaghan, Wedding
1969: John Burns - Nina Stott, Arnprior, Wedding
September 1
1947: J.D. Culhane, Ashdad Ont., Wedding
1950: Gordon Crozier, Wedding
1951: Lucile Blondin, Wedding
1952: L. Lepine, Wedding
1952: Earl Heins, Arnprior, Wedding
1953: Albert Keller, Denbigh, Wedding
1955: Mrs. E. Ferguson, Self
1957: Sylaro Limare, Calumette, Self
1962: Teresa Kiely (Delise), Wedding
1962: D. MacPherson - Nurse Drifke, Wedding
1962: Mr. Lytle, Self
September 2
1947: Merrill McDermid, Renfrew RR #1, Wedding
1950: Wallace Gemmill, Wedding
1950: H. Toner, Wedding
1954: Mrs. Alex Mitchell, Boy
1961: Frank Blimkie, Wedding
1961: Carson Bruce, Wedding
September 3
1948: Kay McNulty, Self
1949: Jerome O'Brien, Wedding
1949: Don Howard, Wedding
1951: Wilfred Haley, Douglas RR #1, Wedding
1951: Ira Wilson, Cobden RR #3, Wedding
1953: Mrs. Irvin Jahn, Arnprior, Baby
1955: Mrs. Bill Logan, Children
1960: Jim Fremont, Wedding
1966: Russ Bilson - nee Bonnie Jamieson, Wedding
September 4
1947: Joseph Levesque, Renfrew, Wedding
1947: Francis Levesque & Wife, Renfrew, Self & wife
1950: Rene Noel, Wedding
1950: Mike Coghlan, Wedding
1951: P.A. Laviolet, Wedding
1951: Leo Donnelly, Vinton Que., Wedding
1951: Mrs. Pat Barray, Baby
1954: Beattie Crozier, Wedding
1954: Gerald Hallies, Self
1954: Donna Enright, Self
1954: Mrs. W.G. Hallies, Family
1955: Arnold Sharpe, Family
1956: Russ Carter, Wedding
1956: Bernard Feibig, Wedding
September 5
1950: Mrs. A.L. Brydges, Boy
1952: Rachel Hill, Matawatchen, Self
1952: McGee, Children
1953: Archie Dewar, Wedding
1953: Allan Marion, Self
1954: Mrs. Emerson Sharpe, Clarence
1954: Arthur Judd, Yarm Que., Wedding
1958: Judy Patterson, Child
1958: Mrs. Russell Elliott, Shawville, Children
1959: A. McEachan, Wedding
1970: Dave Williamson - Diane Johnson, Wedding
1970: Bob Briscoe - Jane Elliotte, Wedding
1970: Mrs. Riley, Child
September 6
1947: R.H. Hanniman, Wedding
1949: Mrs. Adam Kedrosky, Baby
1950: Lloyd Leclair, Wedding
1951: Mrs. Joe McGrath, Scheiber Ont., Boy
1954: Gail Barstead, Self
1954: Garry Biemers, Self
1957: Jerome Kieley, Self
1958: Ray LeClair, Wedding
1958: Michael Reddy, Calabogie, Wedding
September 7
1948: Bertha McArthur, Arnprior, Self
1950: Shiela Mallory, Self
1951: Mrs. Albert Thompson, Children
1955: Alan Ramsden, Wedding
1957: Brian Smith, Wedding
1957: G.B. Armstrong, Wedding
1957: Gordon Bachert, Wedding
1963: Daral Kallies - John Stoklosa, Wedding
1963: Wilfred Warrin Griffith, Baby
1963: Patsy Vincent, Self
1968: Merril Thacker - Mosseau, Arnprior, Wedding
1968: Murray Flynn - Buchanan, Wedding
September 8
1947: John Wright, Wedding
1947: Kenneth A. Fraser, Wedding
1947: Phillip Slobodzian, Self
1947: Anthony Zaluska, Self
1948: Albert Kobus, Wedding
1952: Edward Dunbar, Wedding
1952: Mrs. Greg Coltermon, Baby
1957: O. Stewart, Arnprior, Wedding
1960: Mrs. Edna Gallagher, Self
1960: Earl Pettigrew, Wedding
1962: Ted Dillon, Wedding
1962: Gary Kallies, Wedding
September 9
1952: Glen Crozier, Wedding
1952: Ken Bromley, Wedding
1959: Clarence Stevens, Wedding
1961: James Delaire, Wedding
September 10
1948: Ed Cybulskie, Wedding
1949: Graham McLeod, Wedding
1952: Lawrence Kluke, Wedding
1952: Mrs. Ira Bruce, Dacre, Children
1962: Anne Kitts, Graduation, Self
1963: Beattie Johnston, Self
September 11
1947: Genevieve Windle, Ashdad Ont., Self
1947: John Windle, Ashdad Ont., Self
1947: Adam J. Beanish, Renfrew, Wedding
1948: Mrs. Pat O'Grady, Boy
1948: Leslie Barber, Self
1950: Mrs. I. Wall, Baby
1958: Herman Hansma, Family
1958: Mervin Cole - Gail Wallace, Wedding
1958: Mr. & Mrs. Godin
1965: Morris Peever - Roxy Robertson, Arnprior, Wedding
September 12
1947: Ray Livingston, Renfrew, Wedding
1950: Michael Mulvihill, Wedding
1951: Rev. H.F. Berry, Brockville, Children
1952: Russell Delarge, Haleys, Children
1952: Mrs. James Forrest, Corkery RR #1, Children
1953: D. Gervais, Deep River Ont., Wedding
1953: Mrs. Bernard Kasaboski, Children
1953: John Parfionko, Wedding
1956: Ross Sutherland, Cobden, Self
1970: Don Lairar - Donna Eggleston, Wedding
September 13
1947: Mrs. John Fitzgerald, Barry's Bay, Wedding
1948: Kenneth Stevens, Wedding
1951: Jerry Kerkoski, Wedding
1958: Leonard Chippior, Cobden, Wedding
1958: Geo Gauthier, Bancroft, Wedding
1969: Gary Cavanagh - Joanne Smith, Wedding
September 14
1948: Isadore Utronki, Wedding
1953: Mrs. C.W. Bailey, Children
1955: Mrs. John Mosco, Child
1957: Simon Kasaboski, Wedding
1957: Ray Skebo, Killaloe, Boy
1957: Gail Beach, Wedding
1957: Kenneth McCain, Wedding
1957: Mrs. A.M. McNab, Wedding
1963: Mr. & Mrs. Russell Delarge
1963: Walter Hanson - Brenda Halpenny, Wedding
September 15
1949: Mrs. E.P. Windle, Ashdad Ont., Girls
1951: F.H. Naudette, Douglas, Family Group
1951: Percy Crozier, Family
1956: Peter Dombransky, Wedding
1956: D. Yolkowskie, Wedding
1956: Albert J. Stubinski, Wedding
1956: Mrs. Ray Winters, Baby
1956: Barbara Utronki, Self
1962: Reg McIvor - Beverly Wilson, Wedding
1962: Vincent Dagenais - Fay Beaudoin, Wedding
September 16
1948: Leo Donohue, Renfrew, Wedding
1948: Michael Murry, Barry's Bay, Self
1957: Jas Hewthorst, Hyman Que., Self
September 17
1948: Lloyd Hawkins, Cobden Ont., Girls
1951: Dan Lance, Calumet Island Que., Wedding
1951: E. Lesniski, Wedding
1951: Bert Hunter, Hyndford, Wedding
1951: Elmer Armstrong - Evelyn Parsons, Wedding
1954: Elwood Jeffrey, Wedding
1956: John Bulger, Self
1960: W.L. Hudson & Wife, Matawatchen
1963: Mrs. Rowe, Self & Child
1966: Leslie Shaw & Bonnoe Clark, Wedding
September 18
1947: Helen Donohue, Self
1947: Mrs. Basil O'Brien, Dacre RR #2, Baby
1948: E. Wright, Calabogie, Wedding
1950: Wm. Rabishaw, Wedding
1950: J.R. Willis - Doris Parsons, Wedding
1952: John Lamkie, Wedding
1952: Bob Richardson, Wedding
1952: Ivan Labow, Beachburg RR #2, Wedding
1952: Garfield Juby, Wedding
1954: Mrs. Bruce Prophet, Baby
1965: Bernard Gerritse - Margaret Raglan, Wedding
1965: Herbert Quast - Muriel Craig, Wedding
1965: Mike Baskey - Helen Dawes, Wedding
September 19
1949: Donald Roach, Wedding
1950: Jake Dillabough, Wedding
1951: Allan Stuart, Douglas, Wedding
1953: Percy Laviolette, Wedding
1958: Don Clark, Wedding
1958: Mrs. Ken Bromley, Children
1959: Annie C. Landry, Wedding
1960: Mrs. Colin Seeley, Self
1970: Dave Jamieson - Louise Scott, Wedding
September 20
1947: G.H. Fetterly, Wedding
1947: John Lockwood, Wedding
1948: A. Smaglinski, Wedding
1948: Robert Towell, Charters Que., Wedding
1949: John Windle, Wedding
1954: Mrs. Brennan, Boy
1956: Kenneth Stewart, Wedding
1957: Mrs. Nelson Reid, Boy
1958: Don Fiebig, Wedding
1958: Delmer McCallum, Wedding
1959: Mrs. Harold Wright, Glasgow, Children
1959: Ellard Johnston, Wedding
September 21
1956: Ralph Quast, Wedding
1957: Sandra McKie, Self
1968: Arnprior High School Graduation
September 22
1947: H. J. Lynch, Self
1948: Carl Comba, Renfrew, Wedding
1951: B. Hickey, Baby
1953: Moses Walsh, Hyndford, Family Group
1954: Mrs. DeBruyn, Wedding
1954: Leslie English, Wedding
1956: Gerald Kallies, Wedding
1956: Norma Sulpher, Wedding
1958: Donna Brownlee, Self
1958: Mrs. Romeo Godin, Baby
1961: Gerald Larone, Self
September 23
1947: Mrs. David McLaren, Girl
1947: George Cardiff, Wedding
1947: Dave McIntyre, Wedding
1950: Aileen Rouselle, Self
1954: Ken Kobus, Girl
1960: Glen McCallum, Wedding
1962: Donna Davidson, Self
1962: Garry Whyte (Bank of Montreal), Self
September 24
1951: Mrs. Ross Stewart, Calumet Island, Baby
1952: Mrs. Kelly, Self
1954: Phyllis Stanley, Self
1960: Greg Hanniman, Wedding
1965: Mrs. Bill Burton, Child
September 25
1948: H.A. Jamieson, Renfrew, Wedding
1948: Pat O'Rielly, Self
1951: Allan Guest, Wedding
1956: Ray Pershick, Wedding
1959: Ronald L'Abbe, Wedding
1966: Wm McMahon - Carol Ellement, Wedding
September 26
1947: Mel Scobie, Wedding
1947: George Parks, Wedding
1951: Ivan Kippen, Wedding
1951: John Eckford, Wedding
1951: Asa Ostrom, Bryson Que., Wedding
1952: Ralph Barvero, Shawville, Self
1953: Moodie Fraser, Wedding
1953: Mrs. Leo Thom, Wedding
1953: G.M. McLean, Castleford, Baby
1961: Mrs. Kay Coleman, Foresters Falls, Child
1968: Susan Trail, Self
1970: Michael Ostrowski - Mary Czapiewski, Wedding
September 27
1949: Leonard Siroski, Renfrew, Wedding
1949: Mrs. C. Holden, Renfrew, Baby
1949: Mrs. Ted Dubeau, Renfrew, Boy
1950: Elmer Griese, Wedding
1951: Mrs. Dave Dick, Boy
1951: Frank Drzystek, Wilno, Wedding
1951: Felix Burchat, Wilno, Self
1951: Edward Burchat, Wilno, Self
1952: Lorna Durocher, Wilno, Self
1958: Leonard Rekowski, Wedding
1958: D.M. Peplinski, Wedding
1958: G. Vaillancourt, Wedding
1960: Mrs. Tom Hunt, Boy
1969: Bryan Davidson & Mary Johnson, Wedding
September 28
1950: Mrs. A. Adamchick, Baby
1957: R.H. MacDougall, Wedding
1957: Lawrence Rouselle, Wedding
1957: James McCord, Wedding
1963: Kenneth Pierre - Colleen McMahon, Wedding
September 29
1948: Irvin Jahn, Arnprior, Baby
1951: Earl Rodger, Lanark RR #2, Wedding
1951: Dr. P. Schalefield - Erna Cooper, Wedding
1956: Leon Gavin, Wedding
1956: Len Marlock, Wedding
1956: Russell Farrell, Wedding
1956: Royce Packard, Harcourt Ont., Girls
1961: M. Wilson, Self
1962: Wilfred Jolicoeur - Muriel Thorme, Wedding
1962: Verla Rouselle, Self
September 30
1947: Norris Wienecke, Denbigh Ont., Wedding
1948: Earl Hodgins, Renfrew, Boy
1948: Mrs. Teunes de Ruter, Girl
1957: Robt. P. Ryan, Wedding
1957: Mrs. R. Godon, Girl
1961: Bob Skebo, Wedding
1961: Russell McDermott, Wedding
1961: Lloyd Shields, Wedding
1969: Casey Jordan, Self
October 1
1950: Mrs. Don Felhaber, Killaloe, Baby
1952: H. Tomlins, Wedding
1952: A. Cruise, Wedding
1956: Mrs. R.H. McCreary, Arnprior, Self
1966: Jack Towlen & Madge Knight, Wedding
October 2
1947: Chas Broyden, Orangeville, Self
1947: Mrs. Otnie Graves, Renfrew, Baby
1947: Wallace Hoffman, Wedding
1948: Mrs. John Burwell, Cobden, Self
1952: Mrs. Wm. McLaughlin, Foresters Falls, Self
1953: Mrs. Thos Murphy, Haleys, Baby
1953: Mrs. Ormand Griese, Girl
October 3
1950: Joe Mahusky, Ashdad, Wedding
1950: Jack Dennique, Wedding
1970: Carl Burnette - Sharon Karns, Wedding
October 4
1947: Mrs. G. Mayhew, Admaston RR #1, Baby
1947: Mrs. J. Leitch, Renfrew, Boy
1950: Mrs. Tom Freemark, Girl
1951: Mrs. Mackin, Baby
1951: Mrs. H. Sheilds, Children
1952: Mrs. James Dennique, Self
1952: Mrs. Campbell, Self
1952: Mrs. Desolets, Baby
1952: Harold Lambert, Harrowsmith Ont., Wedding
1969: Linda Castonguay, Wedding
1969: Dan Kelly - Heather Crozier, Wedding
October 5
1950: Mrs. Ivan Broome, Beachburg, Children
1951: Mrs. James Sheahan, Cormac, Boy
1951: J.C. Mullin, Wedding
1956: Mervin Gibbons, Wedding
1956: Robt. Schinkel, Wedding
1956: J. Hodgins, Wedding
1957: Clifford Watson, Wedding
1958: Earl Pilon, Wedding
1958: Bill McGregor, Wedding
1968: Richard Lemenchick - McGregor, Wedding
1968: Robt. Jamieson - Snow, Wedding
October 6
1947: S. White, Wedding
1948: J. Auther, Wedding
1950: Chas Price, Wedding
1952: Mrs. H.C. Jahn, Self
1953: Mrs. I.W. Helferty, Baby
1954: Fred Mayhew, Granddaughter
1956: Richard Labbe, Wedding
1956: Ken Deslaurier, Calabogie, Wedding
1956: Mr. Schultz, Wedding
1960: Mrs. Beattie Crozier, Douglas, Baby
1962: Dale Carnegie - Pauline Desjardin, Wedding
1962: Gordon Logan - Betty McInerney, Wedding
1962: Ian Childerhose - Faye Crozier, Wedding
1962: Mr. E. Duhn - Barbara Preen, Wedding
October 7
1947: Mel McArthur, Renfrew, Wedding
1949: Rosemary Letang, Self
1950: Mrs. Cameron Shields, Children
1954: Earl McLaughlin, Wedding
1957: Mrs. R. Wilson, Baby
1957: John Pumphrey, Wedding
1961: Marilyn Purdie - Ken Coulas, Wedding
1961: Dan Roach, Wedding
1961: Leighton Cunningham, Wedding
1963: H.M. Code, Self
1966: Dawson Stitt - Lynn Roffey, Wedding
October 8
1949: C.J. Walters, Family Group
1949: Menzie Storie, Wedding
1950: Leo Donohue, Wedding
1952: Lawrence LeClair, Wedding
1953: Mrs. Len Lemenchick, Baby
1953: Mrs. Jack Shannon, Boy
1954: Wm. H. Miller, Wedding
1955: Ruby Pender, Self
1960: Jim Moore, Wedding
1960: Glenn Kaufeldt, Wedding
1964: Mr. & Mrs. Keston & Daughter
1966: John Wilson - Joyce Moorhead, Arnprior, Wedding
1966: D.E. Stewart, White Lake, Family
October 9
1953: Leslie Lambert, Wedding
1954: Lloyd Crawford, Boy
1954: Leonard Peplinski, Wedding
1958: Wayne McKnight, Shawville, Self
1958: Mrs. Keith Holmes, Baby
1959: Mrs. D. McGregor, Glasgow, Boy
1965: John Smith - Jean Perreault, Arnprior, Wedding
October 10
1947: Mrs. Barstead, Douglas, Self & Boy
1952: Lorne Wienecke, Denbigh, Wedding
1952: R. Smaggus, Wedding
1959: Bob Eady, Wedding
1964: Barrey Ross - Betty Dittburner, Wedding
1969: Mrs. Leonard Kennedy, Arnprior, Children
1969: Sharon Brydges, Self
October 11
1947: John Morphy, Cobden Ont., Family Group
1949: Mrs. Bud Dolan, Baby
1950: Harold Gilmour, Haleys Station, Wedding
1951: Raymond Benoit, Calumet Island, Wedding
October 12
1950: Wilbert Rueckwald, Ladysmith Que., Wedding
1955: Mathew Narenzy, Wedding
1956: Garry Ziebarth, Wedding
1963: Frank Richter - Brenda Laporte, Wedding
1963: Earl Griese - Cathy Perskick, Wedding
1965: Mrs. Gilmore McGregor, Boy
1968: Mervin Varrin, Griffith, Wedding
October 13
1949: Mrs. Carr, Children
1951: Wm. Logan, Wedding
1951: Mrs. Bob Martin, Baby
1951: James Robertson, Wedding
1951: Marie & Joan Bruce
1952: Rev. G. Huff, Wife & Son
1956: Patrick Diffey, Eganville, Wedding
1959: Mrs. Huras, Baby
October 14
1947: Mrs. C. Levecque, Renfrew, Baby
1947: Tom Scully, Mt. St. Patrick Ont., Wedding
1949: Joe Martell, Bruceton Ont., Wedding
1950: J.G. Hazen, Wedding
1961: Cam Poirier, Wedding
1961: Dalton McMullen, Wedding
1964: Kevin Varrin, Self
October 15
1949: Mrs. W.L. Hune, Mt. St. Patrick, Children
1949: Steve McGregor, Braeside, Wedding
1954: Jim Pulcine, Self
1954: Mrs. L. Adamchick, Baby
1954: J. Oegema, Wedding
1956: Mrs. Martha Toronley, Arnprior, Self
1960: Mrs. Frank Helferty, Child
1964: Mrs. Donald McLean, Braeside, Baby
1966: Gary Pettigrew & Bonnie Bernard, Wedding
1969: Gordon Whitwell, Self
October 16
1947: Mrs. J. Enright, Baby
1948: Beverly Palmer, Wedding
1952: J.L. Stufko, Wedding
October 17
1947: Mrs. Clinton Ferguson, Boys
1949: Leonard Colterman, Oshawa, Wedding
1953: Marion Hodgins, Self
1953: Doreen McMunn, Self
1959: Marion Stevenson, Self
1959: WT Smart, Shawville, Self
1964: Carol Moorhead & Bob Campbell, Wedding
1970: John Charlebois - Brenda Reinke, Wedding
October 18
1947: Mrs. M. Finnerty, Children
1948: Mrs. Terry O'Neill, Renfrew, Baby
1949: Lawrence Durocher, Wedding
1949: Mr. & Mrs. E. Mayhew
1952: Bil Buttle, Cobden, Wedding
1956: Jim Dick, Baby
1956: Frank Leonard, Self
1957: John Loziuk, Children
1958: Thos Blackburn, Wedding
1958: Melba Blimkie & Sisters
1958: Lois Burton, Self
1960: Mrs. E. Waite, Baby
1969: Dan Contant - Cec Delaire, Wedding
October 19
1952: James Johnston, Wedding
1954: S. Durocher, Wedding
1955: Red Reynolds & Wife
1955: Mary Rouble, Self
1963: Bob Sulpher, Baby
1963: Mr. & Mrs. D.C. McLaren (Dan), 50th Anniversary
1964: Mrs. Wesley Dodd, Arnprior, Children
1968: Elliotte Lyon, Wedding
October 20
1947: Lawrence Gorman, Self
1947: Swederski Czestaw, Self
1949: Walter Stuart - Millie Patterson, Wedding
1949: John Cameron, Calabogie, Wedding
1949: Wm Hunter, Ottawa, Wedding
1950: Mrs. Kerry Forgie, Baby
1951: Ezidi Czich, Wedding
1951: Mr. & Mrs. Stroud & Boy
1953: Mr. & Mrs. Harlow Tanney
1953: Max Dombroskie, Cobden, Wedding
1959: Mrs. John Turner, Castleford, Baby
1959: Mrs. Stewart McGregor, Girl
1962: Percy Delarge - Elizabeth Hodgins, Wedding
October 21
1950: Vernon Ferguson, Self
1954: Donald Cole, Wedding
1960: Mrs L. Reid, Baby
1962: Mrs. Gerald Ranken, Child
1963: IOOF Installing Team
October 22
1948: Rev. J. Kuehn, Cormac, Self & Wife
1949: M. O'Shaughnessy, Wedding
1949: Jean Smith, Self
1951: Mrs. M. J. Brennan, Baby
1954: Violet Eady, Self
1962: Vin Price, Family
1966: Jim Kohlsmith, Cobden, Wedding
October 23
1951: Phillip Sulpher, Wedding
1951: Mrs. M.J. Bolger, Children
1951: Margaret McIntyre, Self
1954: Mrs. Walter Stuart, Children
1961: Wm. Oattes, Family Group
1965: Gerald Jessup - Mary Ellis, Wedding
October 24
1949: Mrs. Thos. Mulvihill, Children
1950: Mrs. Ralph Thom, Baby
1950: Bruce Scott, Self
1952: Mrs. W.J. Stuart, Baby
1953: C.J. Shane, Wedding
1953: Mrs. Tom Laforce, Boys
1963: Bob Geddes, Calabogie
1970: Eugene Kargus - Jean McLeese, Wedding
October 25
1947: Mrs. I. Bruce, Dacre Ont., Children
1947: Mrs. N. Craig, Girl
1947: Leslie Barber, Self
1948: Mrs. Cox, Children
1950: Cedric Reid, Wedding
1952: Mrs. John Mooney, Children
1952: Donald McCord, Campbell's Bay, Wedding
1958: Albert Kubesiski, Wedding
1958: Stanley Flinn, Wedding
1958: Darwin Bennett, Wedding
October 26
1949: Charles Reilly, Killaloe, Wedding
1953: John Lynette, Wedding
1957: Armand Lair, Wedding
1963: Hydro Retirement Party for Bob Geddes
October 27
1947: Cecil Pilon, Hyndford RR 31, Wedding
1951: Doris Dillabough, Douglas, Self
1951: Mrs. Siroka, Baby
1956: Donald Bruce, Wedding
1956: Mrs. Joe Legree, Boys
1956: Earl Schison, Quadville, Wedding
1958: Bob Vanderwaide, Wedding
1958: Mrs. Muller, Baby
1962: Donald Kasabusk - Shirley Oattes, Wedding
October 28
1950: Stewart Eady, RR #1 Renfrew, Family Group
1952: Daniel Kilby, Hyndford RR #2, Wedding
1957: Eva Alexander, Shawville, Self
1961: Sylvia McLaughlin, Self
October 29
1949: Ethel Bruce, Self
1949: Mrs. L. Preen, Baby
1949: Irene Eady, Self
1951: Doreen McDonald, Self
1951: Murry Chown, Self
1951: Mrs. E. Kobus, Children
1951: Mrs. James Fraser, Girl
1956: Neil Brisco, Baby
1960: Charlie M. McNulty, Wedding
1966: Norma Jamieson (Bulmer), Wedding
October 30
1948: Holly Toney, Portage du Fort Que., Wedding
1953: Mr. Eislen, Boy
1960: Mrs. Herb Toner, 5 Generations
October 31
1952: Mrs. G.R. Williams, Baby
1952: Mrs. Reg Humphries, Children
1953: August Blimkie, Self
1953: Mrs. M. McPherson, Children
1953: Mrs. W. Biemers, Children
1953: Mrs. Walter Gemmill, Boy
1953: Glen Scheuneman, Wedding
1960: Mrs. B. Dillon, Self
November 1
1947: M. McIntyre, Douglas Ont., Wedding
1950: Duncan Headrick, Foresters Falls, Family
1952: Mrs. Allen Anderson, Baby
1954: A.P. Baxter, Self
1957: Mrs. Aurelio Iob, Baby
1957: Wm. DeJong, Self
1957: H. Rietsma, Family
1958: John Douwes, Stittsville, Wedding
1958: Mrs. Don Campbell, Arnprior, Family
1958: Marie Fitzgerald, Barry's Bay, Self
1961: Mrs. Dr. R. S. McMillan, Barry's Bay, 2 Boys
1968: Mrs. Leslie McClare, Children
1969: Letang Family (Mrs. Herb)
November 2
1953: Garry Wilson, Self
1957: Mary Pigeon, Girl
1957: Perley Belsher, Wedding
1961: Mr. & Mrs. Ed Taylor & Donna
1963: Allan Craig, Wedding
1965: Mrs. Turner, Baby
November 3
1948: Mrs. H Stewart, Renfrew, Baby
1948: Mrs. Merdie, Baby
1948: W. Geddes, Wedding
1949: Cecil McIntyre, Douglas, Baby
1953: Mrs. Steve McGregor, Braeside, Children
1956: Chas Oxley, Baby
November 4
1952: Mrs. L. Adamchick, Children
1955: Mrs. Leo Thom, Baby
1955: Don Inglis, Wedding
1960: Clarence McCallum, Wedding
1961: Terry Latendresse, Wedding
1961: Ed Buraezewski, Wedding
November 5
1949: Lawrence Kluke, Self
1949: Geo Reid, Family Group
1949: Pat Plaunt, Self
1955: Geo Kiely, Wedding
1955: Alfred Veaudry, Wedding
1960: Thos Rekowski, Wedding
1964: Barbie Phanenhour, Self
1964: Ed Lisk Family
1965: Jane Elmore - Denzil McMillan, Wedding
1966: Jim Handford, Wedding
November 6
1948: Michael Rouble, Renfrew, Self
1951: Richard Martin, Wedding
1952: Mrs. Beverly Palmer, Shawville Que., Children
1952: Mrs. Fred Dagg, Yarn Que., Boy
1953: Mrs. Irvin Crozier, Children
1953: Mrs. Stewart Totten, Baby
1958: Mrs. Arnold Cardiff, Baby
November 7
1950: Mrs. Wm Somek, Girl
1950: Bill Lockwood, Girl
1953: Evelyn Dupuis, Girl
1953: Mrs.Thom, Boys
1958: Mrs. Jas. Forgie, Children
1961: Mrs. Bert Dolan, Woodlawn Ont., Baby
1970: Barry Belanger - Loraine Holden, Wedding
1970: Art Doell - Marion Breen, Wedding
November 8
1947: Mrs. R. L. Jamieson, Glasgow RR #1, Baby
1948: Mrs. R. Shore, Renfrew, Boy
1949: Mrs. V.Varrin, Griffith, Baby
1950: Tony Putcyer, Wedding
1952: Doug Patterson, Douglas, Baby
1955: Mrs. A. Beatty, Boy
1956: Michael Hisko, Wedding
1957: Brian Corrigal, Bristol Que., Self
1957: Jean Donahue, Self
1958: Richard Plaunt, Self
1958: Leo Kenopic, Wedding
1958: Mrs. DeBruyn, Children
1963: Capt. Holden (Salvation Arny), Family
November 9
1948: Mrs. James Fraser, Renfrew, Boy
1948: Garnet Wilkes, Denbigh, Wedding
1952: Mr. & Mrs. Ford, Glasgow Station RR #1
1955: Mrs. Robt Dickson, Group
1959: Mrs. Ivan Trudeau, Baby
1963: Leo Forbert - Bev Woloziak, Wedding
November 10
1947: Mrs. Cy Windle, Renfrew, Baby
1949: Janice Pender, Self
1951: Mrs. Dave Mitchell, Self
1951: Blyth Morlock, Eganville, Self
1951: Marjorie Holley, Eganville RR #4, Self
1956: John McDonald, Wedding
1959: Mary Grady, Self
1962: Pat Gallagher, Wedding
1962: Elsworth, Calumet Que., 3 Children
November 11
1957: Mrs. Duncan Stewart, White Lake, Family
1959: Mrs. Irwin Hayes, Shawville Que., Baby
1963: Eric Edmunds, Royal Bank Photo, Self
November 12
1949: Mrs. Wm Humphries, Children
1951: Peter Bakker, Self
1954: Mr. & Mrs. Gerald Neville
1955: Wayne Briscoe, Wedding
1960: Mrs. E. Ingleby, Children
1960: Beverly Walsh, Self
1963: Mrs. Bill Burwell, Baby
November 13
1948: Mrs. Kaestner, Cloyne RR #1, Boy
1948: Henry Bruce, Dacre, Self & Wife
1951: Mr. & Mrs. Wright, Haleys
1952: Mrs. Gerald LeMaire, Claumet Island, Baby
1952: Mrs. Morley Alexander, Boy
1962: Mrs. Eyre, Cobden, Children
November 14
1947: Lavern Grosklag, Palmer Rapids, Wedding
1953: C. Holley, Wedding
1957: Mrs. Carl Ferguson, Castleford, Boy
1957: Mrs. Jim Dick, Hyndford, Baby
1957: Geo Siroski, Wedding
1957: Henry Sul, Wedding
1961: Mrs. J.P. Smith, Baby
1961: Mrs. Muller, Child
1961: Mrs. Ellen Hartman, Denbigh, Self
November 15
1947: Joyce Gilchrist, Self
1947: H.E. Moore, Toronto, Wedding
1954: Mrs. Bernard Preen, Boy
1955: Rev. Brett, Family
1956: Marlene Moore, Self
1958: Jack Delaire, Hyndford, Wedding
1958: Ray Hanniman, Wedding
November 16
1948: John Hamilton, Renfrew RR #1, Wedding
1948: G. Kennedy, Self
1949: Mrs. I. Enright, Baby
1950: Mrs. Ronald Wallace, Baby
1954: Mrs. Nellis Stewart, Shawville, Baby
1955: M.J. Kennedy, Family
1955: Gerald O'Donoghue, Wedding
1956: Mrs. Steve McGregor, Baby
1956: Rev. R.D. Ellis, Shawville Que., Baby
1963: Gordon Christie - Florence Dedo, Wedding
1963: Mrs. Dr. Mulvihill, Children
November 17
1949: Mrs. Mark Pender, Children
1949: Helen Howard, Baby
1956: J.G. Murphy, Wedding
1956: John Kelly, Mt. St. Patrick, Wedding
1958: Rev. R. Pfeiffer, Denbigh, Self
November 18
1947: Robt L. Smart, Shawville Que., Boy
1948: Mrs. Wm Roffey, Renfrew, Baby
1950: John Phair, Wedding
1955: Mr. & Mrs. T.O. Hodgins
1958: Adele McEachen, Douglas, Self
1958: Mrs. E. Burgess, Boys
1960: Mrs. Donald McPhail
1963: Dr. Mulvihill, Children
November 19
1949: Marion Forrest, Burnstown, Self
1953: Alfred Blimkie, Baby
1953: Clare Bulger, Self
1959: Jack Gierman, Wedding
November 20
1951: Mervin VIncent, Wedding
1951: Bernart Hanniman, Wedding
1951: Mrs. Ender Waite, Baby
1953: Mrs. Hackland & Boy
1953: Mr. & Mrs. Harry Smith
1954: Mrs. Watkins, Children
1954: Cyril Dillon, Wedding
1954: Mrs. J. Gardiner, Group
1954: Mel Robinson, Wedding
1956: Mrs. Ronnie Pender, Baby
1959: Mrs. H. Eckley, Children
1963: Mr. G.M. Whelpdale, Self
November 21
1949: Andrew Hamilton, Self & Wife
1949: Mrs. Whitton, Self
1951: Mrs. C.F. Sulpher, Baby
1953: S. Hunt, Wedding
1953: Mrs. Manion, Boy
1953: Annabel Glassford, Self
1953: Mrs. Percy Runtz, Baby
1955: J.L. Lindy, Wedding
1955: Anthony Haas, Wedding
1957: Mrs. M. McGregor, Baby
1959: Mr. & Mrs. W. Palmer, Shawville
1962: Mrs. Gerald Rankin, RR #1 Foresters Falls, Child
1963: Wallace Eady
1970: Margaret Rowe, RR #6 Renfrew, Self
November 22
1947: Mrs. Harry Roy, Baby
1948: Emil Rahm, Wedding
1948: Mrs. H. Shields, Baby
1950: Euclide Beausoleil, Vinton Que., Wedding
1951: C.E. McEwen, Shawville Que., Family
1951: Marshall Loughren, Shawville, Family
1952: Mrs. I Enright, Baby
1954: Joan St. Louis, Self
1954: Mrs. H. Eady, Children
1956: Mrs. Don Campbell, Arnprior RR #2, Children
1956: Jerry Larone, Self
1957: M.J. Sullivan, Barry's Bay, Self
1957: Mrs. Doug L. Scheels, Arnprior, Boy
1959: Mrs. Holdt, Child
1959: Mr. & Mrs. Philip Thompson & Child, Shawville
1960: Mr. & Mrs. T. Fishenden
1969: John Wilson - Karen Trail, Wedding
November 23
1960: Mrs. Harold Hawthorne, Children
1961: Monique Rasiacot, Self
1968: Mrs. Bill Stafford, Children
November 24
1947: Mrs. George Yerex, Boy
1948: Peter Ves, Self
1949: Wm. Hanniman, Dacre, Wedding
1952: L.A. Ward, Wedding
1952: Mrs. Earl Mathie, Baby
1953: Mrs. A.L. Broyden, Girl
1953: Barbara McLaren, Self
1954: Bob Gilchrist, Self
1956: Gilbert Lance, Wedding
1956: Mrs. Kammer, Children
1956: Mr. & Mrs. Earl Hodgins, Haleys
1956: Angela Giroux, Self
1956: Laureen Elliott, Self
1960: Mrs. Nellie Stewart, Bryson, Boy
1961: Roselyn Price, Self
1961: Rev. Huras & Family
1970: Mrs. Gregory. 2 Children
1970: Mrs. David Little, Children
November 25
1950: Joan Humphries, Self
1950: W.G. Thomas, Arnprior, Wedding
1952: Dominic Coulas, Wedding
1952: Mrs. H.B. Bruce, Baby
1954: Mrs. A.L. Broyden, Girl
1954: Mrs. Wimperly, Children
1960: Mrs. Heebink, Douglas, Boy
1961: Mrs. H. Vigrass, Cobden, Child
1965: Woertink Family
November 26
1947: M. Warren, Wedding
1949: Albert Wasmund, Foresters Falls, Family Group
1951: Tom Dedo, Wedding
1951: Mrs. L. Mosco, Children
1952: Mrs. A.L. Broyden, Girl
1952: John Kehoe, Wedding
1952: Gordon Buske, Wedding
1960: Mrs. Duncan Deslaurier, Girls
1960: Mrs. Alf Griese, Children
1966: Mrs. Rita Ferguson, Family
1966: Mrs. Ron Cunningham, Child
1968: Melvin Belaire, Color, Child
1968: Mrs. Glen Crozier, Self
November 27
1947: N. Inwood, Slate Falls, Group
1947: Mrs. Ian McLaren, Foresters Falls RR #1, Children
1952: Mrs. A. Donnelly, Boy
1952: Mrs. Leon Campbell, Boy
1952: Mrs. H. Coolican & Bill
1952: Harvey Payne, Self
1953: G.D. Campbell, Wedding
1954: Grace Barr, Self
1954: Mrs. Earl McLaughlin, Self
1954: Velma Osborne, Self
1963: Mrs. Irma John, Boy
1965: Ron Schultz - Grace Young, Wedding
1965: Mr. E. J. Byers, Eganville, Self
1968: Bonnie Bilson, Child
November 28
1949: Mrs. G. Colterman, Baby
1949: Beverly Spence, Self
1949: Bill Muir, Self
1950: Abel Lalonde, Wedding
1952: Harvey Anderson, Self
1953: Miss Pauline Holley, Self
1953: Donna McNamara, Calabogie, Self
1958: Mrs. J. Keays, Baby
1958: Mrs. J.A. Taylor, Arnprior, Boy
1959: Bill Kenopic, Wedding
1960: Mrs. Mac MacKenzie, Children
1964: Mrs. Howard Boland, 4 Girls
1967: Mrs. Bleeker, Family
1970: Mr. & Mrs. Ben Turner, Family
1970: Bill O'Connor, Self
November 29
1947: W. Byers, Toronto, Wedding
1947: Hazel McLaughlin, Cobden RR #4, Self
1947: G. Wark, Renfrew, Self
1947: Patricia Nadobny, Renfrew, Self
1947: James Cherry, Glasgow Station, Self & Wife
1951: Mrs. B. Rouselle, Baby
1951: Mrs. Arthur Storie, Boy
1951: Mrs. Chas Imison, Shawville, Children
1952: Mrs. Bill Smart, Self
1952: Mrs. Lloyd Smart, Shawville Que., Children
1952: Anita & Georgette Parsons
1952: James & Donald Inglis
1952: Christine Johnston
1957: Mrs. Carl Comba, Children
1960: Mr. & Mrs. Lorne Campbell
1960: Mr. & Mrs. Tom Sulpher
November 30
1949: Romeo Godin, Renfrew, Children
1949: Mary L. Miller, Self
1950: Andrew Murry, Campbell's Bay, Self & Wife
1950: Bob Houston, Self
1951: Harvey Russett, Self
1954: Mrs. Annie Clifford, Self
1954: Mr. & Mrs. James McArthur
1957: Mrs. Allan Carswell, Self
1957: Don Howard, Children
1957: Claire Dutrizac, Self
1957: Mrs. Murray Burwell, Douglas, Boy
1967: Dave Joynt, Family
December 1
1947: Cameron Glaeser, Denbigh, Self
1947: Shirley & Glenna Gibbons
1949: Stephen J. Lorbetski, Killaloe Ont., Self
1949: Lois Schimmons, Self
1949: Viola Markus, Self
1952: Ronald Fraser, Boy
1955: Mrs. Beatty Crozier, Baby
1955: Mrs. Kevin Donohue, Children
1955: Mrs. Dean Smith, Baby
1956: D.E. Rose, Family
1956: Mrs. Percy Runtz, Children
1958: Victor Lemaire, Calumet Island, Boy
1958: Mrs. M. Sullivan, Self
1961: Mrs. Boker Fleugel, Girls
1961: Mrs. Bob Wallace, Children
1961: Mrs. Bob Elliott, Girls
1962: Charley Clarke, Self
1962: Terry Breesee, Self
December 2
1947: Florence Dombroski, Self
1947: Jay Taylor, Self
1947: Florrie McGregor, Self
1950: Mrs. Geo Yerex, Children
1950: W. P. Dillon, Self
1952: Mrs. Tom Tennian, Baby
1955: Margaret Moore, Self
1955: Teresa Hisko, Self
1958: Mr. & Mrs. Gordon Gilmour
1958: Trudy St. Michael, Self
December 3
1948: Ella Campbell, Calabogie, Self
1949: Stuart Campbell, Self
1951: Mrs. Leonard Stroud, Hyndford, Baby
1951: Mrs. Don Howard, Baby
1952: Winnie Nute, Self
1953: Edna Johnston, Self
1954: Donna Wilson, Self
1954: Jane Wallace, Self
1954: Don Fraser, Group
1955: Mrs. Geo Olmstead, Children
1960: Lois Bowes
1965: Mr. & Mrs. Harry Corrigan, Shawville Que.
1965: Russ Rutton, Self
1968: Norma Bulmer, Baby
1968: Mrs. Rolfe, Children
1969: Bob Argue, Self
December 4
1947: Rita McNulty, Self
1947: Mrs. Wm. Fraser, Renfrew RR #1, Girl
1947: Earl Foss, Haley's Station Rr #1, Wedding
1948: Betty McLaren, Renfrew, Self
1948: Kenneth Gauthier, Renfrew RR #4, Children
1948: Mrs. Reg Humphries, Baby
1949: Jack Holmes, Wedding
1950: Ethel Sullivan, Self
1951: Allan Smart, Shawville, Baby
1951: Mrs. Rod Fraser, Boy
1951: Betty Howard, Self
1951: Dot Reynolds, Self
1952: Cameron Stokes, Family Group
1953: Mrs. Henry Pickering, Boy
1953: Mrs. Geo Quinn, Burnstown, Baby
1954: Bernice Norlock, Self
1954: Harvey Anderson, Wedding
1954: Mrs. K.S. Innes, Haleys, Self
1954: Mrs. Wilfred Crozier, Children
1954: Mr. & Mrs. Alex Vincent
1955: Mrs. Boisvenue, Boy
1955: Mrs. Anthony Dombroski, Self
1956: Mr. & Mrs. John Hawthorne, Foresters Falls
1956: Mrs. Davidson, Baby
1961: Helen Wren, Self
1962: Mrs. Bill Chown, Child
1963: Clarence McMillan, Wedding
1965: Chris Brouse - Barbara McLaughlin, Wedding
1968: Andrew Timmons, Color, Self
1970: Betty Selle, Self
December 5
1951: Harold Howard, Cobden, Wedding
1951: Mrs. Claude Armstrong, Baby
1951: Mrs. Butson, Girl
1951: Mrs. James Baskin, Children
1952: Eileen James, Arnprior, Self
1952: Donald Slater, Arnprior, Self
1953: June Ferguson, Self
1953: Mr. Szahto, Self
1957: Mrs. Beattie Crozier, Children
1961: Dan O'Reilly, Baby
1961: Pearl McIntyre, Self
December 6
1947: Bill Oattes, Foresters Falls RR #1, Self
1947: Mrs. Hugh Stewart, Renfrew, Baby
1949: Mrs. Lorne Watson, Dacre, Children
1949: Mrs. John O'Nanskie, Renfrew, Baby
1949: Mrs. Tom Smith, Renfrew, Boys
1949: Mrs. Emeneau, Portage du Fort, Baby
1950: Alfred Dillabough, Douglas, Self & Wife
1950: Mrs. Mel McArthur, Boy
1952: Mrs. Earl Byron, Children
1955: Mr. & Mrs. J.F. Gibbons
1961: Emmerson Elliott, Anniversary
1962: Doris Wagner, Self
1965: Mrs. Freeth, Almonte, Children
December 7
1948: Misses Matthews (Sisters), Self
1948: Jean Hamilton, Self
1949: Mrs. Robert Wallace, Baby
1950: Ogal Rose, Cobden RR #1, Family
1952: Mrs. Dr. Mulvihill, Children
1952: Mrs. Merritt Kerr, Self
1957: Mrs. Royce Richardson, Shawville, Baby
1957: Mrs. Glen Burton, Boy
1968: Father Sammon, Mt. St. Patrick, Self
December 8
1947: Mrs. Ernie Eady, Renfrew RR #2, Baby
1949: Claire & Frances Anderson
1949: Lynn McVicar, Self
1949: Peg Byers, Self
1949: Kay McMahon, Self
1949: Julia Dorzek, Self
1949: Arnold Cardiff, Self
1952: Clarence Sheahen, Girl
1953: Horricks Campbell, Baby
1953: Thelm Pilgrim, Haleys, Self
1953: Joan Guilmette, Self
1956: Mrs. Mary Smith, Haley's Station, Self
1956: Mrs. H. Willis Storie, Sand Point, Baby
1958: K.C. Roberts, Children
1961: Karen Rosien, Self
1961: Mrs. W. Hall, Child
1961: Miss R.M. Levesque, Self
December 9
1950: James Campbell, Family
1950: Mary Lou Fillator, Self
1951: Iris Schimnons, Self
1957: Mrs. Leslie, Children
1961: Mrs. Harvey Eady, Family
1963: Judy Roach, Self
December 10
1949: Trudy Jacques, Self
1951: J.D. Belaire, Self
1952: R. Shore, Self
1953: Kathleen Ball, Denbigh, Self
1953: Rebecca Platz, Denbigh, Self
1954: Mr. & Mrs. Lorne Cram
1954: Mr. & Mrs. Hope & Family
1957: Marie Blimkie, Self
1965: J. Dubois, Self
1965: Dr. & Mrs. Brown
December 11
1948: Chester Foss, Haley Station, Self
1948: Ted Kelly, Self
1948: John Rubingh, Self
1948: Mrs. Hebert, Self
1949: Allen Lambert, Denbigh, Group
1953: Mrs. M. McIntyre, Children
1957: Andrew W. Crozier, Self
1961: Mrs. Lawrence Ried, Baby
December 12
1950: Mrs. Stavert Portage du Fort, Boy
1950: L.W. Russett, Shawville, Wedding
1953: Leslie Gorham, Self
1955: Melvin Blimkie, Wedding
1955: Florence Jack, Self
1960: Barbara Butson
1960: Fred Wagner
1961: Mrs. Harvey Moss, Self
1961: Frances Drefke, Self
December 13
1947: Betty Ross, Cobden RR #1, Self
1947: Mrs. Lawrence Mosco, Renfrew, Baby
1949: Margaret Quigley, Self
1950: Jean McGregor, Self
1952: Alois Hanus, Self
1952: Mrs. Paul Tuks, Baby
1957: Mrs. G. Johnston, Hyndford, Baby
1958: Ken Roberge, Wedding
1961: Robt Lang & Family
December 14
1950: Mrs. Leo Laroque, Boys
1951: Dorothy Aubrey, Self
1951: Mrs. Jerry Utronki, Baby
1962: Gertrude Nowicka, Self
1968: Mrs. McKenzie, Town, Child
December 15
1951: Mrs. Gordon Beall, Baby
1951: Mrs. J. Eisen, Baby
1952: Mrs. T.C. Hall, Self
1956: Lois Stoughton, Self
1956: Shirley Wright, Self
1956: Cecil Fleagel, Wedding
1961: Hugh Orr, Self
1962: Joseph Legris, Self
December 16
1947: Mrs. Leo Larocque, Self & Boy
1947: Pat Drysdale, Self
1948: Mrs. J.B. Varrin, Griffith P.Q., Boy
1949: Iola Jack, Self
1956: Mrs. Kingland, Fitzroy, Self
1957: Marion Szlachetka, Arnprior, Self
1958: Evelley Corrigan, Maryland Que., Self
1965: Mrs. L. Reid, Child
1967: Mrs. Leonard, Shawville Que., Self
December 17
1951: Jean Eady, Self
1952: Jim Donohue, Self
1952: John Manwell, Portage du Fort, Wedding
1953: Archie Van Esch, Wedding
1960: M.R. Gutcher, Wedding
December 18
1948: Wallace Gemmill, Self
1961: Mrs. Downey, Rr #2 Renfrew, Child
December 19
1955: Mrs. Hartley Miller, Baby
December 20
1947: Doreen Hisko, Renfrew, Self
1948: Mrs. Hugh Kirk, Renfrew, Grandchildren
1957: John Grund, Bryson Que., Wedding
December 21
1957: Harold Rodgers, Wedding
1963: Cyril Russell. Eganville, Wedding
1970: Bob McCarthy, Self
December 22
1962: Ian Thom - Heather Moore, Wedding
December 23
1949: F. Dupuis, Aiden Ont., Self
1961: E. Dance, Wedding
December 24
1948: Mrs. Kenneth Russett, Child
1951: Aponary Burchat, Wilno, Self
1955: John Schison, Quadeville, Family
December 25
1950: K. Barr - Nora Seymour, Wedding
December 26
1960: Murry Ferguson, Wedding
December 27
1947: A.G. Sleep, Whitney Ont., Self
1955: W.O. Kane, Wedding
1958: Urban Agnew, Wedding
1958: Joan O. Gorman, Self
1960: Bob Quinn, Wedding
1969: Bob Brydges & Marie Elliott, Wedding
December 28
1951: Nora Kedrosky, Self
1951: Eileen Lambert, Self
1957: M.J. Umpherson, Denbigh, Wedding
1963: Jack Abercrombie, Wedding
December 29
1955: Alma Bromley, Self
1956: John Payne, Wedding
1956: Lawrence Fraser, Wedding
1961: Pete Miller, Belleville, Wedding
1970: McNab ( 4 Generation Group), Calabogie
December 30
1948: Mrs. Legary, Renfrew, Baby
1948: Barbara Mask, Renfrew, Self
1961: Peter Whalen, Dacre, Wedding
1965: Bev Stewart, Self
1969: Bill Lockwood, Family
December 31
1949: Adam Laird, Renfrew, Wedding
1949: Lois Smith, Renfrew, Self
Access Restriction
HANDLE WITH EXTREME CARE
Accession No.
2008-0233
Less detail
Date
c1905
Collection/Fonds
Peter Wilson fonds
Description Level
Item
Physical Description
Glass plate negative : b&w ; 17.5 cm x 12.5 cm
  1 image  
Date
c1905
Format
photographic
Collection/Fonds
Peter Wilson fonds
Description Level
Item
Physical Description
Glass plate negative : b&w ; 17.5 cm x 12.5 cm
Scope and Content
Photograph of the Albert Street cemetery in Arnprior.
Access Restriction
These glass plates have been scanned. Do not handle original plates.
Accession No.
2013-0307
Images
Less detail
Date
1915c
Collection/Fonds
W.G. Davies fonds
Description Level
Item
Reference No.
P-94-152
P-94-037
P-94-006
  1 image  
Date
1915c
Format
photographic
Collection/Fonds
W.G. Davies fonds
Description Level
Item
Reference No.
P-94-152
P-94-037
P-94-006
Reproduction Location
Binder 4A P0380
Scope and Content
One of three photographs on page of unidentified people in Albert Street Cemetery, Arnprior.
Accession No.
1993-0017
Images
Less detail
Date
1915c
Collection/Fonds
W.G. Davies fonds
Description Level
Item
Reference No.
P-94-152
P-94-037
P-94-006
  1 image  
Date
1915c
Format
photographic
Collection/Fonds
W.G. Davies fonds
Description Level
Item
Reference No.
P-94-152
P-94-037
P-94-006
Reproduction Location
Binder 4A P0380
Scope and Content
One of three photographs on page of unidentified people in Albert Street Cemetery, Arnprior.
Accession No.
1993-0017
Images
Less detail
Date
1915c
Collection/Fonds
W.G. Davies fonds
Description Level
Item
Reference No.
P-94-152
P-94-037
P-94-006
  1 image  
Date
1915c
Format
photographic
Collection/Fonds
W.G. Davies fonds
Description Level
Item
Reference No.
P-94-152
P-94-037
P-94-006
Reproduction Location
Binder 4A P0380
Scope and Content
One of three photographs on page of unidentified people in Albert Street Cemetery, Arnprior.
Accession No.
1993-0017
Images
Less detail
Text
On July 16, 1930, in Ottawa, a son for Mr. & Mrs. Albert St. Pierre. ( July 24, 1930, p. 5 )
Index
Birth Index
Link
Arnprior Chronicle p. 5
Text
On July 16, 1930, in Ottawa, a son for Mr. & Mrs. Albert St. Pierre. ( July 24, 1930, p. 5 )
Index
Birth Index
Link
Arnprior Chronicle p. 5
Date
1930-07-24
Newspaper
Arnprior Chronicle
Page
5
Less detail
Date
1927
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Date
1927
Format
textual records
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Series
7
Scope and Content
This index was created from the Registrations of Marriage Licences for the Town of Arnprior for 1927. These records may be consulted for more detail. Please see Boxes located on D10. A Marriage Registration Index and Death Registration Index are described in this database as separate items within the Reference Collection - Vital Statistics Series
Groom’s Name Bride’s Name
Bahm, Charles Clifford Somerville, Marguerite Viola
Bond, Willliam Frederick Yahn, Olga Louise
Boyce, George Allan Osborne, Erlene Maude
Callahaur (sp), Dennis Leo Roach, Margaret Ellen
Cannon, Raymond A Jeffery, Mary Dorothy
Clouthier, Charles Brunette, Helen
Cruise, William James Diener, Flossie Mae
Cunningham, J.N. Shaw, Gertrude
Currie, Andrew Burns Kimber, Rose Margaret
Desjardin, Wilfred Leo Clouthier, Antoinette
Fleming, Earl Farmer, Harriet Mildred
Glouen (sp), Otto Rantamaki, Sofia
Greeley, Bernard Essex, Agnes
Headrick, Wilmur Cunningham, Jean
Houston, Charles Howard McGee, Carrie Pearl
Jackson, Archibald Chambers, Elizabeth
James, Christopher Norman Wishart, Mary Alexandria
Lapierre, Edgar Delorme, Loretta
Letersky, Francis Cunningham, Ellen Merisa
Lindsay, Evans Cuthbert Wallace, Kathleen Mae
Marcellus, O.E. Kingsberry, M.E.
May, Clarence Sargeant, Nellie
McGregor, Thomas Wilcox, Violet Irene
Mooney, Roy Hamilton Russell, Irene Myrtle
Poole, Wilson Tripp, Eliza Laughlin
Proulx, Lawrence Bootland, Lillian
Robertson, John Elliott, Bertha Jean
Rogers, Clarence (sp) Cotie, Janet Stewart
Schofield, Jos. Chas. Drysdale, Emily Elinor
Sinnether (sp), Charles Oliver Kenny, Frances
Stavenow, F. A. W. Novack, Stella V.M
Steele, John Arthur McGregor, Laura Mabel
Tinsley, Joseph Lydeth Kingham, Nellie
Trowsdale, W.W Gardner, Edith
Trudeau, Edward Delorme, Elizabeth
Wilson, Wilbur Palmer Whyte, Catherine Snedden
Wurm, Charles William Shubrink, Elsie Amelia
Accession No.
9999 - 9999
Less detail
Date
1908 - 1928
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Date
1908 - 1928
Format
textual records
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Series
7
Creator
Volunteer
Scope and Content
This index was created from the Registrations of Death for the Town of Arnprior between 1908 - 1928. These deaths were registered in Arnprior but occurred outside of town. There is a separate index within the Reference Collection - Vital Statistics Series for deaths that occurred within Arnprior. These records may be consulted for more detail. Please see Boxes located on D10.
1908 March - November 32 Registrations
Name Year Age
Anderson, not named 1908 ---
Badham, Christopher 1908 55
Bandy, Alexander S 1908 2 months
Bandy, Robert 1908 39
Box, Alexander 1908 49
Brill, Wm H. 1908 67
Campbell, Lizzie 1908 2
Carron, Timothy Stephen 1908 6 months
Carty, Laurence 1908 9
Coran, Marguerite 1908 44
Dewar, Christina 1908 44
Drummond, not named 1908 4 days
Elliott, George 1908 64
Graham, Milburn 1908 3
Hudson, not named 1908 ½ hour
Kargus, Mary 1908 77
Lavallee, Bernadette 1908 4 months
Lynn, Mary 1908 77
Mandeville, not named 1908 2 days
McLellan, Charles 1908 2
McVeigh, Rebecca 1908 87
Meek, not named 1908 1 hour
Pijeon, Albert 1908 4 weeks
Pontrin (sp) 1908 80
Reynolds, Henry H. 1908 11 months
Rowan, James 1908 66
Stewart, not named 1908 21 days
Stone, Flora 1908 62
Whytall, Alice Murray 1908 28
Whyte, John 1908 86
Willis, Alice 1908 85
Wilson, Edna 1908 2 ½ months
1909 February - December 33 Registrations
Name Year Age
Arbour, John 1909 59
Armstrong, Mary Jane 1909 36
Armstrong, Viola 1909 5 months
Barr, not named 1909 22 days
Campbell, Annie Mackay 1909 50
Campbell, John Stevenson 1909 7 months
Connell (sp), J. 1909 10 months
Connors, John 1909 55
Costello, Mary Ann 1909 22
Crotty, ? 1909 59
Dillon, Mary 1909 70
Dorion, Stephen 1909 78
Gide (sp), Frederick Charles 1909 5 days
Goodwin, Thomas 1909 31
Headrick, John 1909 55
Headrick, Minnie 1909 24
Hill, William 1909 76
Hughes, Margaret 1909 76
Kelly, Margaret Mary 1909 1 1/4 hours
Lytle, Elizabeth 1909 67
Macdonald, Sarah Catherine 1909 4
McDonald, John 1909 70
McLennan, Harold 1909 1 month
McVean, Donald James 1909 32 months
Niblett, Edward John 1909 87
Price, Rose 1909 90
Rechenbury, Annie 1909 5
Shaw, Jean Elizabeth 1909 10 months
Styles, Agatha 1909 35
Taylor, Andrew 1909 70
Valade, Joseph Arthur 1909 52 months
Watson, David 1909 72
Wilson, Marguerite 1909 2 months
1910 January - December 31 Registrations
Name Year Age
Barr, James 1910 72
Brunnette, Elizabeth Matilda 1910 9
Burke, Catherine 1910 84
Colton, Michael Hugh 1910 2
Dillon, not named 1910 Stillborn
Goodfellow, Mildred 1910 9 months
Goodwin, Sarah 1910 27
Havey, Sarah 1910 70
John, Benjamin 1910 55
John, Stewart 1910 74
Laventure, not named 1910 Stillborn
McConnell, Albert Ernest 1910 6 days
McConnell, Henry 1910 31
McKillop, Vida May 1910 22
Mosley, Edith 1910 15
Murphy, Joseph Earl 1910 18
O’Donnell, John Edgar 1910 13
Pittner, Frank 1910 37
Powell, Catherine 1910 51
Reily (Reig) (sp) 1910 11 hours
Roach, Nicholas 1910 76
St. Hilaire, John 1910 79
Stevenson, John 1910 61
Stewart, George 1910 35
Stewart, James Anderson 1910 76
Storie, Joseph 1910 70
Sullivan, Cornelius 1910 80
Trudell, Peter Joseph 1910 2 hours
Wallace, Margaret 1910 82
Warnock, John Joseph 1910 1 month
Yaehde (sp), Carl Frederick 1910 3 months
1911 January - November 41 Registrations
Name Year Age
Bandy, Catherine E 1911 15
Barr, James E 1911 15
Bennett, Dominick 1911 23
Bennett, Dominick 1911 25
Bowen, George 1911 3 days
Brooks, William 1911 26
Brown, Diane 1911 84
Cameron, Malcolm J. 1911 5 months
Campbell, Jessie 1911 72
Campbell, not named 1911 1 day
Carmichael, Annie 1911 10
Carron, Catherine Elizabeth 1911 35
Daly, Anna 1911 77
Dickson, Victoria 1911 65
Dillon, Bridget 1911 64
Dittberner, Fredericke 1911 79
Dore, Catherine 1911 62
Goodwin, William Patrick 1911 8 months
Heintzmann, August 1911 65
Hogan, Evaline 1911 7
Johnson, Hannah 1911 79
King, Watson 1911 82
Lynn, Leonard 1911 3
Lytle, not named 1911 Stillborn
May, Jessie 1911 60
McClure, Mary 1911 71
McMullen, Horace 1911 29
McNab, not named 1911 Stillborn
Murphy, William 1911 70
Moore, William 1911 77
Neumann, Edna 1911 2 months
Pier, Robert 1911 Adult
Robertson, Ann 1911 78
Robertson, Isabella 1911 74
Salway, Catherine Phyllis 1911 1
Shambrook, Arthur 1911 18
Shaw, Kate 1911 4
Stewart, Annie Victoria 1911 24
Waite, John Turner 1911 75
Wright, John 1911 49
Yabuke (sp), William 1911 67
1912 January - December 38 Registrations
Name Year Age
Bradford, Archibald Neil McKinnon 1912 3
Brown, Flora Isabella 1912 5 months
Coburn, John 1912 87
Dodd, John James 1912 1 year
Dodds, James Wesley 1912 17
Dorion, Margaret 1912 27 days
Duhn, (female) 1912 Stillborn
Dujo, Frances 1912 60
Easterbrook, Gordon Lennox 1912 1 day
Headrick, James 1912 52
Holbein, Benjamin 1912 28
Holbein, William 1912 68
Hutson, (male) 1912 Stillborn
Lynn, Daniel 1912 78
McDonald, Alexander 1912 63
McNab, (male) 1912 Stillborn
McNeill, John 1912 72
Neill, Frank James 1912 54
Neumann, John 1912 66
Orien, George 1912 73
Owen, John 1912 77
Powell, Hannah 1912 78
Powell, William 1912 83
Ramsay, Sarah 1912 78
Ray, (female) 1912 Stillborn
Robertson, Neil C. 1912 70
Robinson, Alexander 1912 82
Salway, Oliver 1912 14 days
Scheel, (male) 1912 Stillborn
Schultz, Bertha 1912 58
Sebert,Charles
Severt, 1912 77
Stewart, Joan 1912 83
Streich, Charlotte 1912 79
Streich, Gustave 1912 48
Sutherland, Janet McKay 1912 69
Taylor, James Wilson 1912 41
Todd, Walter Harold 1912 18
Ulrich, Sussia 1912 41
1913 January - December 24 Registrations
Name Year Age
Belanger, (female) 1913 4 weeks
Brunnette, Doris (sp) Patrick 1913 4 months
Campbell, Duncan Robertson 1913 67
Caron, Timothy 1913 10 hours
Clarke, Florence 1913 32
Curtis, Janet 1913 83
Dack, Mabel 1913 37
Goodfellow, Mabel 1913 22
Goodfellow, Sarah 1913 57
Greene, Edith Mildred 1913 10
Jahuke, August 1913 75
Levi, Elizabeth 1913 76
Lytle, David 1913 86
McLean, Alexander 1913 59
McNab, (male) 1913 Stillborn
Melville, Eliza 1913 87
Millar, Fleetwood Laurence 1913 30
Mitchell, Andrew 1913 77
Mooney, Ellen 1913 83
Orien, George 1913 41
Rowan, John Joseph 1913 25
Stewart, Alexander 1913 86
Thomas, Albert 1913 47
Trudell, Annie 1913 77
1914 January - December 42 Registrations
Armstrong, not named 1914 4 days
Black, (male) 1914 Stillborn
Brandymore, Willis Alexander 1914 5 months
Brennan, Kathleen 1914 18
Brown, James 1914 63
Campbell, John Hugh 1914 55
Campbell, Margaret 1914 27
Cohoe, William 1914 89
Cooklinsky, Eliza Jane 1914 27
Cunningham, Mary 1914 59
Day, Jennie Gertrude 1914 11
Doolan, Patrick 1914 75
Dore, Joseph 1914 72
Fitzgerald, Thomas 1914 55
Fraser, Marion Galbraith 1914 76
Gillespie, Thomas 1914 58
Green, Rose Alma 1914 4
Headrick, (male) 1914 4 hours
Hencham, Mary 1914 63
Larsen, Aldfield Tigue 1914 2 months
Lavallee, John Allan 1914 25
Little, Elizabeth 1914 74
Malley, Viola 1914 5
McDougall, Susan 1914 82
McLean, Peter 1914 87
McLean, Sarah Jane 1914 5 days
McNab, Janet 1914 82
McVeetors, Susan 1914 78
Michelson, Frank 1914 32
Moorehouse, (female) 1914 30 hours
Mosley, John 1914 75
Pigeon, Edward 1914 26
Powell, Mary 1914 1 day
Riddell, Matthew 1914 64
Roach, Catherine 1914 77
Roach, (female) 1914 1 hour
Stavenow, William 1914 66
Stevenson, Annie G. 1914 50
Suin, Carl Fred 1914 74
Sullivan, Malcolm Thomas 1914 4 months
Watson, Ellen 1914 75
Wright, James 1914 21
1915 January - December 30 Registrations
Name Year Age
Bahm, Frederick 1915 81
Campbell, Elizabeth 1915 79
Cavers (sp), Margaret 1915 52
Donnelly, (female) 1915 Premature
Doolan, Katherine 1915 79
Douglas, Joan 1915 62
Elliott, Rachel J. 1915 58
Finn, Ernest 1915 14
Gillies, Eleanor 1915 75
Henderson, Helen 1915 5 months
Hudson, Mary Ann 1915 74
Korkoza, Peter 1915 Adult
Labbie, Ellen 1915 3 months
Malloch, (male) 1915 Premature - few hours
McGonigal, Florence 1915 24
McHale, Bridget 1915 84
McMahon, Hannah 1915 83
McNeill, Mary 1915 76
Meek, Leslie Hill 1915 11 months
Miller, Jane 1915 70
Powell, Richard William 1915 3 days
Reid, Catherine 1915 73
Roach, Marian Robin 1915 12 days
Runtz, Henry 1915 3 days
Scheels, Raymond 1915 1 year
Shaw, Catherine Bell 1915 1 day
Stevenson, (male) 1915 1 day
Thomlinson, (male) 1915 Stillborn
Watt, Mary 1915 68
Wintle, Charles George 1915 27
1916 January - December 35 Registrations
Name Year Age
Armstrong, James 1916 Adult
Boese, Wilhelmina 1916 59
Burton, Stephen 1916 60
Butler, James 1916 74
Campbell, Catherine 1916 59
Carswell, Fannie 1916 68
Carswell, Isabella 1916 90
Clarke, Martha 1916 69
Cline (Clive), Henry 1916 80
Cuthbertson, Oswald 1916 89
Dewar, Elizabeth 1916 76
Duval, Corrise (male) 1916 Adult
Elliott, Mary 1916 52
Forbes, (male) 1916 1 hour
Goodwin, Alexander 1916 55
Keyes, James 1916 65
Keyes, John 1916 92
Keyes, Mary Ann 1916 82
Lablanc, Cecilia Margaret 1916 2 weeks
Lablanc, Mary 1916 1 day
McCormick, Lena 1916 84
McDonald, Isabella 1916 65
McGonigal, William 1916 84
McIntyre, Katie Isabella 1916 53
McKie, Annie 1916 16 months
McLean, William 1916 86
McVean, Donald 1916 79
Michelson, Norman Milton 1916 3
Niblett, William 1916 57
Redding, Richard Arthur Nicholas 1916 6 months
Ricard, Joseph 1916 64
Spinks, John 1916 58
Stavenow, Anna Regina 1916 65
Steen, Willliam 1916 81
White, Lewis Leslie 1916 4 months
1917 January - December 37 Registrations
Name Year Age
Argue, George James 1917 78
Bonier (sp), Margaret 1917 85
Burns, Samuel Norton 1917 66
Byrne, Ellen 1917 77
Campbell, Annie 1917 46
Campbell, Janet 1917 79
Chatterton, Ernest Stewart 1917 2 months
Ecford, Lillian Myrtle 1917 19
Forbes, Eliza Ann 1917 77
Graham, Isabella 1917 74
Gutzman, (female) 1917 Stillborn
Halpenny, Herbert Harold 1917 5 days
Hamilton, John 1917 72
Hudson, Rebecca 1917 72
Jandrew (sp), Narcisse (male) 1917 75
Junkin, James 1917 76
Kinnon (sp), William 1917 21 days
Lafrance, Ernest 1917 3 months
Lajoie, Patrick 1917 13
Leblanc, Daniel James Edward 1917 6 months
Lorne, John Francis 1917 5 months
Manary, Herbert 1917 Stillborn
McAdam, William 1917 78
McCauley, Bridget 1917 90
McKay, Alexena 1917 79
Moran, Catherine 1917 84
Mullen, Gordon 1917 2 months
Mullins, William James 1917 4 hours
O’Hare, Mary Ann 1917 23
Robillard, Susan Henderson 1917 63
Rosenthreader, Henry 1917 5 months
Steele, Sarah 1917 72
Stewart, Helen 1917 77
Taylor, Doris 1917 4
Thomson, Jessie 1917 55
Watchorn, Susan 1917 82
Young, Robert 1917 55
1918 January - December 47 Registrations
Name Year Age
Bandy, Cecil Arnold 1918 2
Bertrand, Yvonne 1918 3 months
Bethune, Gordon Hugh 1918 29
Blackburn, William 1918 76
Broker, Mabel W. 1918 11
Buckley, (female) 1918 Stillborn
Cameron, Duncan 1918 72
Campbell, James R. 1918 38
Campbell, Lillian Bell 1918 21 days
Carmichael, Alexander 1918 15
Carss. Robert Henry 1918 75
Clarke, Mary 1918 34
Clouthier, Felicion (male) 1918 3
Coburn, Alexander 1918 80
Coghlan, Charles Thos. 1918 72
Cunningham, (male) 1918 Stillborn
Dean, William 1918 34
Dodd, James Edward 1918 ?
Easterbrook, Clarence 1918 35
Ennis, Louise 1918 27
Farrell, Loretta 1918 27
Farrell, Mary 1918 65
Gibeau, (female) 1918 Stillborn
Goodwin, Les 1918 6 days
Grierson, Christopher 1918 75
Haybecker, Rudolph 1918 54
Hogan, (female) 1918 1 day
LaRose, Marie 1918 2 hours
Legree, Ellen 1918 64
Lindsay, John 1918 75
May, Elizabeth 1918 83
May, William 1918 82
McConaghy, Martha 1918 30
McEwen, Jessie 1918 68
McMahon, Mary Marguerite 1918 Few minutes
McManus, Terrance 1918 50
McNab, (female) 1918 Stillborn
McRae, Rebecca 1918 44
Mooney, Ann Theresa 1918 5 days
Neumann, Otto Carl 1918 27
Orr, Mary Ann 1918 68
Rafter, Mary Gertrude 1918 1
Richenburg, Minnie 1918 14
Steen, Frances 1918 93
Sylvester, George A. 1918 24
Wallace, Mary Evelyn 1918 33 days
Wendt, Ferdinand 1918 90
1919 January - December 45 Registrations
Name Year Age
Barrie, William 1919 43
Cavanaugh, Elizabeth Ann 1919 44
Clarke, Garland Graham 1919 4 months
Cora, Stephen Ambrose 1919 3 months
Correau, William 1919 64
Denault, (male) 1919 1 day
Derochie, Alexander 1919 65
Derochie, Bridget 1919 3
Dore, Joseph Thomas 1919 3
Farrell, Catherine M 1919 7
Garwin, Lewis John 1919 1
Gillies, Ellen 1919 72
Goodfellow, (male)? 1919 ?
Goodfellow, Sarah 1919 37
Goodwin, Isabel Emery 1919 84
Greene, Mary 1919 77
Herrick, Rose 1919 78
Hutson, Ivan 1919 5 months
Hyde, Mildred Louisa 1919 20
Johnston, Sheila Kathleeen 1919 6 months
K(sp), Francis 1919 13 days
Keeford, Lila Vivian 1919 1
Larsen, Lorrentz Oriel 1919 36
Latham, James 1919 60
Mackay, Mary 1919 68
Majinski, John 1919 36
May, John 1919 79
McEwen, Wellington 1919 2
McInnes, Mary Ethel 1919 25
McNab, Alexander 1919 65
Mills, Nathaniel 1919 19
Mooney, William John 1919 25
Murdoch, (female) 1919 Stillborn
O’Brien, Timothy 1919 52
Proulx, Mary Josephine 1919 6 months
Rechenburg, Caroline 1919 79
Robertson, Donald 1919 82
Robillard, Frank 1919 58
Scheel, (female) 1919 Stillborn
Schoular, John 1919 76
Seguin, Thomas Joseph 1919 10 months
Sheedy, Hannah 1919 7 months
Stanton, Margaret Alma 1919 11 days
Steen, Catherine 1919 86
Thomas, Theresa 1919 49
1920 January - December 63 Registrations
Name Year Age
Banning, John 1920 88
Beattie, (male) 1920 Stillborn
Beattie, (female) 1920 1 day
Bennett, Arthur Taylor 1920 2 hours
Bernatchie, Joseph O’Maine 1920 2 weeks
Blackburn, Marion 1920 71
Brill, Janet 1920 69
Browning, Archibald 1920 82
Burke, Amelia Margaret 1920 71
Burr, Margaret 1920 60
Byrne, John 1920 89
Cameron, Isabel 1920 78
Campbell, Peter 1920 85
Carmichael, Agnes Bell 1920 5
Dack, Annie Wilson 1920 26
Dazé, Rudolph Oliver 1920 16
Drummond, Marion 1920 82
Eady, Robert 1920 76
Eckford, Clara 1920 52
Fraser, Margaret 1920 74
Gauvreau, Peter 1920 36
Gilmour, Margaret 1920 75
Goodfellow, Mary 1920 71
Goodwin, Elizabeth 1920 57
Goodwin, Malcolm Alfred 1920 9 days
Goodwin, Margaret Ann 1920 37
Gurray (sp), James Patrick 1920 73
Headrick, (male) 1920 2 days
Hudson, Francis 1920 78
Labbie, Matilda 1920 43
Lawson, Alexander Bayne 1920 82
Lewis, Helena Victoria 1920 2 months
Lyon, (male) 1920 Stillborn
Mackay, Nellie 1920 15
McGregor, Robert 1920 87
McIntosh, Peter John 1920 47
McManus, Terrance David 1920 32
McMillan, (male) 1920 1 day
Moran, Thomas 1920 67
Morrow, George 1920 83
Mosley, Garfield 1920 4
Mosley, Hyacinthe 1920 18
Mosley, John Phillip 1920 38
Murphy, (female) 1920 Stillborn
Neumann, Augusta Paulina 1920 62
Neumann, Katherine 1920 51
Parsons, Mary 1920 79
Richards, Frances 1920 65
Russell, Andrew 1920 81
Russell, Claribel Patricia 1920 11 months
Russett, Bella 1920 45
Sadler, Ann 1920 84
Shultz, Albert 1920 7 days
Stevens, Herbert Alexander 1920 5
Stevenson, Margaret 1920 81
Stewart, John 1920 78
Strickland, Alfred Sihon 1920 76
Sullivan, Daniel 1920 48
Sutherland, Archibald 1920 78
Vahey, Patrick 1920 68
Wallace, John Bailey 1920 25
Wright, Jane 1920 62
Young, Gladys Elizabeth 1920 7
1921 January - December 47 Registrations
Name Year Age
Allery (Ullery), Kloue 1921 82
Argue, Elizabeth 1921 75
Brownlee, Elizabeth 1921 64
Cairns, Robert Noble 1921 3 months
Carthy, (male) 1921 Stillborn
Charbonneau, (male) 1921 2 hours
Charbonneau, Joseph 1921 32
Clarke, James Gordon 1921 2 months
Desjardine, Joseph W. 1921 5 months
Dickson, Harry 1921 71
Dillon, Edmond 1921 88
Fraser, Elizabeth 1921 82
Frivalt, Frederick 1921 68
Hemphill, John 1921 78
Hendrick, Dorothy 1921 7 days
Henehan, James 1921 61
Landon, Archibald 1921 51
Langford, John 1921 87
Leblanc, Mary Ellen 1921 10
Major, Clara 1921 21
Manary, (female) 1921 Stillborn
May, (male) 1921 Stillborn
McAllister, Elizabeth McIntyre 1921 60
McIlquham, Harold Edward 1921 1
McKinnon, Mary 1921 91
McLachlin, Elizabeth 1921 70
McMillan, James Ferguson 1921 2 days
McNab, Mavis Kathleen 1921 5 months
McQuigge, David R. 1921 53
McVitty, James F. 1921 79
Methot, Jean Baptiste 1921 23
O’Conner, Sarah 1921 70
O’Donnell, Catherine 1921 90
Phillips, (female) 1921 20 minutes
Pleith, Elizabeth Christina 1921 23
Radke, Elizabeth 1921 73
Robillard, (female) 1921 Stillborn
Rutledge, Ann 1921 82
Sawyer, Margaret 1921 83
Stevenson, Mabel Bell 1921 5 months
Stewart, Duncan 1921 79
Taylor, Bella McKenzie 1921 70
Taylor, Elizabeth 1921 84
Taylor, James Clarke 1921 91
Vandusen, Mary 1921 87
Wadsworth, Harry 1921 84
Wilson, Mary Ann 1921 51
1922 January - December 49 Registrations
Name Year Age
Banning, Ellen 1922 75
Barry, Joseph 1922 94
Brunnette, John 1922 23
Burns, Ethel 1922 1
Cameron, (male) 1922 3 days
Campbell, Katherine 1922 82
Carmichael, Edith Irene 1922 27
Derochie, Thomas 1922 75
Doolan, Agnes 1922 39
Doolan, Patrick 1922 60
Eccles, Marvin 1922 58
Eden, John 1922 50
Farrell, James Peter 1922 78
Fulford, John 1922 63
Gordon, Nathaniel 1922 71
Groves, Wesley 1922 69
Hogan, Nicholas 1922 88
Howe, Elizabeth 1922 71
Johnston, Celvia Ann 1922 51
Jones, John 1922 82
Kedey, Herman 1922 72
Labby, Margaret 1922 3 months
Lavallee, Margaret Jane 1922 68
Massey, Michael James 1922 7 months
McLaren, Marion 1922 84
McLaughlin, Peter 1922 79
McLean, Robert James 1922 2 months
McManus, Peter 1922 70
McNab, Beatrice 1922 90
McPherson, Rebecca 1922 71
Meyer, Hugh Anthony 1922 20
Mulcahy, Charles 1922 10 minutes
Muldoon, (female) 1922 5 hours
Muldoon, Mary Marian 1922 5 months
Murphy, Andrew 1922 83
Murphy, Frances 1922 42
Murray, John S. 1922 2 days
Neumann, Richard 1922 85
Niemann, Edgar Ferguson 1922 13
Phillips, Janet Ann 1922 71
Ryan, Elizabeth 1922 33
Seguin, Mary Rose 1922 29
Somerville, Robert Clow 1922 90
Spinks, John Robert 1922 59
Stanton, Michael 1922 12
Thomas, William Raymond 1922 15
Ulrich, Ernest Frederick 1922 82
Watchorn, Mary Isabel 1922 8 days
Young, John 1922 91
1923 January - December 35 Registrations
Baker, John 1923 60
Blackburn, James 1923 69
Boissoneault, Joseph 1923 33
Byrne, Mabel 1923 41
Campbell, William 1923 71
Chippen, Antonio 1923 6 months
Fiss, Amelia 1923 69
Fiss, Gertrude Amelia 1923 23
Fraser, Alexander 1923 85
Gareau, Norman Bernard 1923 3 months
Gilmour, Alan 1923 77
Henderson, William 1923 19
Kelly, Andrew 1923 41
LeBlanc, Patrick Leo 1923 2 ½
Levi, Arthur 1923 59
May, Ellen 1923 84
May, William 1923 77
Mazinske, Henrietta Elizabeth 1923 30
McDougall, Alexander 1923 47
McGregor, Alexander 1923 70
McLaughlin, Annie 1923 75
McManus, Eric William 1923 10
McNab, Colin Campbell 1923 62
Moffatt, John 1923 30
Mosley, Elvina 1923 1
Mullin, Ellen Ceora 1923 3 months
O’Connor, Joseph 1923 77
O’Neill, William James 1923 69
Runtz, Arthur 1923 14
Seguin, Mary Ann 1923 65
Smithson, Samuel 1923 66
Tourangeau, Minnie 1923 58
Turgeon, Jules 1923 46
Wilson, William 1923 86
Workman, Kathleen 1923 23
1924 January - December 21 Registrations
Blackburn, Margaret 1924 78
Burke, James 1924 66
Clouthier, Robert Joseph 1924 1 month
Crotty, John Wyatt 1924 59
Devine, Francis Joseph 1924 1 month
Dolan, James 1924 43
Farrell, Thomas 1924 85
Hicks, Thomas Albert 1924 68
Johnston, Sarah 1924 71
May, Mary Ann 1924 65
McKay, Mary 1924 85
Needham, James 1924 75
O’Dea, Jane 1924 67
Poole, Edward 1924 56
Scully, Selina 1924 12
Shaw, George 1924 67
Stanton, Michael 1924 68
Stapleton, Emmett 1924 1
Thompson, Alexander 1924 62
Touriville, Joseph 1924 78
Tripp, Eliza Stevenson 1924 79
1925 January - December 4 Registrations
Name Year Age
Baird, Mary Whyte 1925 67
Shannon, Matilda 1925 88
Smith, (male) 1925 2 hours
Walsh, James Lawrence 1925 9 days
1926 January - December 9 Registrations
Name Year Age
Dickson, Helen Gillies 1926 6
Dillon, Mary Elizabeth 1926 43
Farrell, (female) 1926 Stillborn
Landrie, (male) 1926 10 minutes
O’Connor, Mary 1926 69
Pratt, Mary Anastasia 1926 18 days
Sinn, Arthur Osbourne 1926 30
Weatherly, Benjamin 1926 70
Wilcox, Edna Sarah 1926 21
1927 January - December 6 Registrations
Name Year Age
Dawson, William 1927 33
Holbein, Elizabeth 1927 68
McConeghy, Peter 1927 33
Scott, Jessie Forbes 1927 69
Walsh, not named 1927 Stillborn
Yuill, James 1927 72
1928 January - December Registrations
Name Year Age
Eno, Narcisse 1928 74
Hanson, Christina 1928 59
Walsh, Male not named 1928 Stillborn
Bond, Matilda 1928 81
Dodd, Sarah 1928 77
Learmouth 1928 63
Gordon, Thomas 1928 29
Cullinan, Vincent Joseph 1928 24
Accession No.
9999-9999
Less detail

Baptismal Index for Shawville United Church

https://search.adarchives.org/en/permalink/archivaldescr4415
Date
1851-1898
Collection/Fonds
Louise Hope fonds
Description Level
Item
Physical Description
pdf version
  1 document  
Date
1851-1898
Format
textual records
Collection/Fonds
Louise Hope fonds
Description Level
Item
Physical Description
pdf version
Scope and Content
This alphabetical index contains Surname, Given Name(s), Names of Parents and Page number. Once the page number is found, researchers should consult the original transcription at the Arnprior & McNab/Braeside Archives for further information such as witnesses, township, date of birth, date of baptism and page Number.
Accession No.
2015-0350
Documents

BirthsBapt_Shawville_United_Church.pdf

View PDF
Less detail
Date
1866-1883
Collection/Fonds
McLachlin Bros. fonds
Description Level
Item
Physical Description
1 bound volume: 26 pages; 39 x 24 cm
  1 document  
Date
1866-1883
Format
textual records
Collection/Fonds
McLachlin Bros. fonds
Description Level
Item
Series
2003-0164-1-1
Physical Description
1 bound volume: 26 pages; 39 x 24 cm
Scope and Content
This book contains the index to Accounts Ledger No. 3.
Access Restriction
Use digital copy only. Archivist permission required to access originals.
Related Material
See Accounts Ledger No. 3 for the accounts this index refers to.
Accession No.
2003-0164
Documents

2003-0164_1866-83_IndexAccountsLedgerNo.3.pdf

View PDF
Less detail
Date
1800-1945
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Physical Description
hard covered book - 342 pages
Date
1800-1945
Format
textual records
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Series
1
Creator
Peter Hessel
Publication
Published in 1988 by Kichesippi Books, Waba, Ontario
Physical Description
hard covered book - 342 pages
Scope and Content
The book is a history of McNab Township from earliest beginnings to World War 2. The following is an index of the book. It was retyped by one of the volunteers at the Archives.
Adams, Rev. Alvah, 162
Adams,William Henry, 237
Admaston Township, 195
Adrain, William 275, 280
Affleck, Capt. Dr. John, M.C. 280-281
Affleck, Raymond, 281
Affleck, Robert, Kay, 281
Affleck, Mrs. John, 273
Agriculture fairs and societies, 101, 189-191
Agriculture - see Farming
Ahearn, Thomas, 263
Airth, Henry, 49, 101, 124
Albert Street cemetery, Arnprior -see Inch-Bhui cemetery
Alberta, migration to, 195
Alcohol, 229-232
Aldrich, Ernest, 188
Alexander, Allan, 51
Alexander, Maj. James Edward, 289
Algonkin Indians, 6-11, 128, 134-135, 167
Allan, Francis, 37, 59, 64
Allan Report, 27, 37, 42, 59-61, 171, 175, 240
Allan Street, White Lake, 130-131, 178
Alliance, (steamship), 257
Allison, Andrew, 203
Almonte, 28
Alston, John, 67, 82, 86-88, 129, 131, 237
Alston, Rebecca, 67, 82, 86-8, 129, 131, 237
Alston,Violet, - see Box, Violet
American Civil War, 191
Amy, John, 175
Anderson, Duncan, 40-42, 46, 127, 235
Anderson, Peter, 105
Anderson, Stewart, 105, 107, 266
Anglicans, 30, 166-167
Annals of Trumpington (manuscript), 316-317
Archeology, 7, 112
Arnprior (Ontario), 8, 9, 35, 66, 81, 98-99, 106, 11-12, 114-119, 121-122, 138, 140, 145, 159-160, 164-168, 172-174, 184, 189, 192-193, 196, 208-210, 221, 232, 259-260, 265, 273, 283-284, 301, 319-321
Arnprior, Scotland, 16, 114
Arnprior Agricultural Society, 190
Arnprior & District Museum, 79, 89-91, 189
Arnprior Fair, 190
Arnprior Golf Club, 226-227, Pl. 87
Arnprior Weekly, 106
Arnprior-White Lake Road (“Mountain Road”), 66, 129, 178, 198, 201, 242
Arthur, Sir George, 31, 57, 59
Articles of Agreement - see “Bonds”
Ashton, Rev. Fred, 165
Atlantic Island, N.Y., 76
Auld Kirk - see Presbyterians
Aylmer, Lower Canada, 36
Baby, James, 27
Backflow, 132
Bagot, Sir Charles, 31, 96
Bagot Township, 6, 92, 94-96, 141, 147, 177, 203
Baker, Joe, 284
Baker, Tom, 284
Bladwin Act - see Municipal Act
Baldwin, Robert, 24, 57, 64-65
Baldwin’s Hotel, 234
Ballentyne, James, 226
Ballston, Spa, N.Y., 77
Balmer Island, 58, 106, 127, 132, 144-145, 201-202, 261, 320
Balmer Island Fair – see Stewartville Fair
Balmer Rapids, 132
Bandy, Terry and Glen, 3
Bank of Nova Scotia, Arnprior, 99-100
Bannerman, William, 103
Baptists, 132, 150, 153, 164-165; Pl. 50, 51
Barbers, 202
Barley Mill, 179, 209
Barnett Lumber, 174
Barr, David, 265
Barr, Harold, 284
Barr, James A., 185
Barr, Matthew, 42, Pl. 3
Barrie, Walter, 198, 261
Barry’s Bay, 192
Barr’s Creek, 132
Bathurst District, 5, 6, 29, 45, 46, 51, 59, 75, 92-94, 101, 189
Bathurst, Lord, 5, 26-27
Bathurst, Presbytery, 155, 159
“Battle of Pakenham”, 277-279
Battle of the Windmill, 131, 278
Beattie, Dr. A., 68-69, 72-73, 85, 220, 259
Beaver Creek Farm, 132, 280
Becher, Henry Cony Rowley, 119-120
Beckwith, John, 196
Beckwith Township, 28, 37, 38, 47, 158, 178, 311
Bell (the Bells at Carleton Place), 73
Bell, R., 92
Bell, Rev. William, 8, 35, 154, 229, 241-242, 317
Bell Telephone Co., 264-267
Bellamy Road, 162-163, 166, 241, 263
Benjamin Family, 214-215
Bennett’s Hill, 122, 132
Berford, W.R.G., 64, 92
Bidwell, M.S., 24
Big Island, 132
Bigsby, John Jeremiah, 132
Billings, Elkanah, 96, 105-106, 301
Black, Owen, 67-68, 202, 228
Black, Verna, 67-68, 86
Black Donald Lake, 174
Black Point, 132, 172
Black’s Corners, 179, 311
Blacksmiths, 124, 174, 202-206; Pl. 82
Blake, William Hume, 64
Blane, Mrs. J.F., 273
Blythfield Township, 6, 96
Boer War, 279-280
Boese, August, 101
Bolton’s Mills, 38
Bonds, William, 129
“Bonds” (articles of agreement), 31-34, 40-41, 46, 291-292
Bonnechere River, 44
Booth, J.R., 255-256
Bouchette, Joseph, 13, 112-113, 290
Boulton, James, 49
Bousfield, Rev. Thomas, 166
Bouvier, Rev. Joseph, 167-168
Box, Alexander, 82, 86, 88, 129, 182
Box, Ernest, 202, 263
Box, Harry M., 88, 130
Box, Dr. J.H., 222
Box, John A., 301
Box, John S., 67, 68, 130, 159, 164, 202, 271, 276
Box, Robert, 178, 202
Box, Violet, 67, 82, 86, 88, 90, 129-130, 159, 289; Pl. 6
Box, Violet (Mrs. Brown), 88
Box “Sgt.” W.W., 88
“Box House”, 71, 85-86, 88, 120, 129, 131, 237; Pl. 5
Brackebusch, Rev. G., 165
Bradley, John, 150-151
Breaside, 9-10, 12, 43, 45, 97, 101, 103, 115, 120-121, 149-150, 160-163, 172, 174, 192, 196, 221,253-254, 253-254, 315-316, 321-322,; Pl. 49, 53
Braeside Inn, 196, 234
Brandy Creek, 132
Breadalbane, 4th Earl of, 17, 19
Breadalbane Fencibles, 278
Breck, Orkney Islands, 78-79
Bremner, David, 181
Bremner, George, 201
Bremner, Rev. George, 158, 159, 161
Brennan, John, 265
Brickyards, 210-211
Bridges, 101, 114, 128, 154, 173, 245-252; Pl. 29, 89
Brill, Jack, 40, 42-43, 48
Bristol, Lower Canada, 113, 193
British Hotel, 237
Brockville & Ottawa Railway, 6, 126-127, 172, 175, 210, 252-253
Brome Township, 96, 174
Brown(e), James, 94-95, 105-106, 110
Brown, Maggie, 214
Browne, David, 86-87, 129
Brule, 132
Brule, Etienne, 4, 11-12
Buchan, David, 131
Buchan, John, 17
Buchanan Brothers, 40, 47, 66, 114-116, 168, 173-174
Buchanan, Dr. Francis Hamilton, 29, 30, 32-34, 37, 46
Buchanan, Rev. George, 154
Buffam, Henry, 263
Buffam, Rebecca - see Alston, Rebecca
Buffam, Samuel, 86
Bulow, Friedrich, 166
Burns, Sam, 196
Burnstown, 41, 89, 95, 111, 121-122, 138, 141-142, 32, 43; 156-157, 159, 175, 194, 198, 202-203, 207-208, 234-235, 260, 265, 273, 318-320; Pl.31
Burnstown General Store, 198, 209; Pl. 97
Burton, Amos, 279-280
Burton, John, 145
Burwash, Nathaniel, 103, 208
Burwash, Norah, 10
Butchers, 202
Buttle, Dr. W.W, 223
Bylaws, first, 96-97
Bytown, 35, 73, 75, 111, 115, 118
Cahills, Michael, 175
Calabogie, 176
Caldwell, Mary Jane, 198
Caledonia Springs, 68
Caledonia Society of Montreal, 79
Cameron, Duncan, 276
Cameron, Malcolm, 76, 93
Cameron’s Creek, 132
Cameron, Pad, 132
Campbell, Alexander (Sandy), 175
Campbell, Sgt. Pilot Andy, 284; Pl. 99
Campbell, “Black” Donald, 175
Campbell, Mrs. C. A., 272
Campbell, Duncan, 59, 94, 103, 124, 175, 206, 301
Campbell, Duncan (Major), 41, 43, 46
Campbell, Harriet Ann, 131
Campbell, Jack, 178
Campbell, James, 175
Campbell, Janet, 43
Campbell, John, 46, 60, 74, 175, 202-203, 318,; Pl. 58
Campbell, John Box, 11, 89, 141, 182, 201, 265, 311, 318, 321
Campbell, Peter, 53, 64, 104, 301
Campbell, Rev. Dr. Robert, 156
Campbell, Verna, 130
Campbell, Willard, 223, 321
Campbell, William (Willy), 175, 202
Campbell Block, 117
Campbell House, 234
Campbell’s Creek, 133
Campbell’s Hotel, 234
Campbell’s Spring, 133
“Campbells of the Lake”, 43
Canaan, 24, 46, 87, 102-103, 111, 122-124, 136, 147-148, 152, 154-157, 161, 198, 260; Pl. 41
Central Canada Railway, 253-254
Canada East, 5, 21
Canada Lime Co. Ltd., 210
Canada West, 5, 6, 21
Canadian Civil Defence College, 284
Canadian Cooperage Co., 176, 186
Canadian Emergency Preparedness College, 284
Canadian National Railway, 255-256
Canadian Pacific Railway, 241, 252-255
Canadian Shield, 3, 30, 135, 181, 183
Carleton County, 5, 6, 318
Carleton Light Infantry, 277
Carleton Place, 28, 38, 73, 123, 172
Carleton, Sir Guy, 5
Carling, John, 191
Carlow Township, 137, 193-194
Carmichael, F/O Alexander Duncan, 284
Carmichael, Duncan, 201
Carmichael, James, 38-39, 53, 94, 124, 241, 301
Carmichael, Janet, 9, 45, 104, 148, 150, 161
Carmichael, Stewart, 191
Carpenters, 205
Carron, Timothy, 101
Carswell, Dr. Allan, 220
Carswell, Andrew, 265
Carswell, Bethea, 106
Carswell, John, (?)
Carswell, David, 125, 261
Carswell, Susannah, 105, 220
Carswell, Taylor, 225
Carswell, Thomas, (?)
Castleford, 158, 161, 259, 261, 263, 266, 274
Cathcart, Lord, 31
Catty, Lt., 12
Causes of death, 216-218
Cemeteries, 168-169, 274, 276, see also Flat Rapids and Inch-Bhui cemeteries
“Century Farms”, 106, 182, 186-187; Pl. 65
Champlain, Samuel de, 4, 7, 9, 11-12, 134, 167
Champlain Sea, 3, 7
Chapman, Rose, 193; PL. 77
Chats Falls, 11, 13, 36
Chats Lake, 7, 12, 13, 43-4, 112, 115, 167, 170, 257-258
Chatterton, John J., 163, 201, 211
Chatterton, Margaret, 201
Chaudiere Falls, 118
Cheese factories, 207-208; Pl. 83
Cheneau, 115
Cherry, George, 203
Cherry, Helen, 244
Cherry, James, 261
Cherry, Mary H., 261
Cherry, Robert, 224, 261
Cholera, 76
Christiansen, Rev. Bahne Peter, 165
Christie, Dr. Alexander James, 219
Christie, Mary, 85
Church, S. O. & Bro., 176
Clearence Township, 315
Clay Bank, 133, 146, 189, 193, 198, 261, 273
Clay Valley, 123, 133, 150-151, 164
Clergy Reserves - see Reserves
Clerks and Treasurers, 104-107
Colburne, Sir John, 31, 53
Coleman, D.C., 150
Coleman, E.H., 150
Coleman, James, 150
Commercial House, 235
Commons, 133
Congregationalists, 163
Consolidated Bathhurst Inc., 172
Constitutional Act, 5, 30
Continuation school, 140
Coon, Rev. S.M., 163
Cooney, Percival, J., 15-16, 42, 52, 80, 314-315
Cotie, Tom, 206
Coulonge River, 172
Cox, James, 207-208
Craig, Ashel I., 51
Craig, James, 79-80, 101, 119
Craig, William, 127, 236
Cram, William, 203, 279
Cram’s Field, 141
Cram’s Hill, 133
Crane, Bella McCallum, 138, 144
Crane, Edward, 188
Crane, Edwin, 138
Cranston, Dr. James G., 222
Crawford, John Willoughby, 64
Crawford, Mary, 123
Crawford, William, 79, 89
Crimean War, 279
Croft & Denny, 207
Crown Reserves - see Reserves
Culhearn, Dr. W.W., 223
Cunningham, John, Pl. 72, 188
Cunningham, William, 193
Cuthbert, J., 130, 188, 201
Dalhousie District, 5
Dalhousie, Lord, 25, 73
Dan (Community), 96, 133, 152-154
Daniel Street, 116
Darling Township, 177
Davidson, Wilford G., 281
Davis’s Hall, 224, 227, 273
Deacon, Charles, 141
Deacon, Colin, 178
DeCew, T. H., 176
Denroche, Rev. Christopher Thomas, 166
Derbyshire, Stewart, 61
DeRenzie’s store, 9, 131, 201, 227, 230
Deutche Post (German Weekly), 165
Devil’s Hole, 133
Dewar, Alexander, 123, 182
Dewar, Archibald, 182
Dewar, Crawford, Mrs., 190-191, 273
Dewar, Donald, Mrs., 123,162, 182, 273
Dewar, Duncan, 123
Dewar, John, 123
Dewar Settlement, 123, 136, 146, 160-162, 165, 182, 198, 207, 273; Pl. 51
Dickson, Andrew, 64, 310
Dickson, James, 93, 95, 304
Dickson, (“Master”), 74, 76
Diener, August, ?
Dillon, F/Sgt., John Henry, 284
Diseases, 101, 143, 216-223
Distilleries, 231, 238
District Councils Act, 92-93
Division Street, 10, 125, 172, 200, 221
Dobbin, Rev. John S., 162
Dochart Brick & Tile Co. Ltd., 210
Dochart Creek, 17, 133, 173, 175, 185, 210
Dochart River, Scotland, 17
Dochart Village, 133
Dogs killing sheep, 188-189
Dominion Explosives Ltd., 211
Donnely’s Bay, 133, 177
Donovan, William, 201
Dontigny, Philip (Dontigny Woollen Mills), 209
Doolan, Paddy, 261
Dorchester, Lord, 4, 5
Douglas(s), James, 167, 198
Dower rights, 83, 119-120
Dowswell Able H., 97, 105-106, 220-221, 260
Draper, William Henry, 64, 241
Dressmakers, 124
Drummond Township, 43
Drysdale, Madelon, 272
Duff, Agnas, 270
Duff, Alexander, 106, 201, 261; Pl. 81
Duff, Elizabeth, 105
Duff, Izett, 95
Duff, James R., 281
Duff, Lt. Peter, 146
Dundum Castle (Hamilton), 71, 287
Dunkin Act, 231
Durham, Lord, 54, 57
Eastern District, 5, 6
Eastwood Brickyard, 210
Edey, Moses Chamberlain (architect), 157
Education, 136-151
Eganville, 7
Elgin, Lord, 25, 31, 73
Elm Cooperage (Sand Point), 206
Emerson, Dr. J. N., 7
Emigration, reasons for, 21-24
Emigration societies, 22
“Empire Township”, 99
Episcopalians, 167
Excelsior Club, 225
Explosive factory, 211-212
Fairbaim, Rev. William, 153
Family Compact, 24, 47, 56, 65, 277, 313
Farm Radio Forum, 191
Farming, 30-31, 98-99, 181-195
Fences, fenceviewers, 186-187, 74, 75; Pl.73
Ferguson, Mr. (storekeepers), 37, 196
Ferguson, Alexander, 49, 301
Ferguson, Peter, 51
Ferries, 257-258
Feudalism, 20-21, 39-40, 54, 67, 81, 313, 322
Fiery cross, 96, 129
Findlay, John, 283
Fingerboard, 133
Finnerty, Peter, 137
Fisher, Catherine, 42, 65, 69-70, 71-72, 76, 81-87, 89,104, 129, 220, 259, 302; Pl. 4
Fisher, Donald, 42, 83-84, 104, 154, 262, 302
Fisher, John, 70-72, 74,78, 86, 94-95, 104, 302; Pl. 104
Fisher Street, White Lake, 130-131
Fisher’s Pond, 133
Fitzpatrick, James, 205
Fitzroy harbour, 166, 259
Fitzroy Township, 15, 38, 112, 155, 277-278
Fitzsimmons, John, 161
Flat Rapids, 10-11, 48, 49, 58, 75, 93-94, 123-124, 133, 136, 144-145,169, 229, 262, 304-305
Flat Rapids Cemetery, 42, 169, 305
Flat Rapids Road, 11, 118, 176
Flint, Billa, 28
Floyd, Albert, 205
Flying school, 259, 282-283; Pl.98
Forrest, Elizabeth, 265
Forrest, Jane, 106
Forrest, John, 58, 95, 105, 157, 203, 273, 302
Foresters, Independent Order of, 132, 143
Fort Covington, N.Y., 72
Fort des Chats, 11
Foster, Hon. Asa Belknap, 175
Franchise Bill, 270
Frank Ryan Creek, 133
Franktown, 259
Fraser,Alexander, 14, 15, 18, 30, 46, 80, 289, 313-314
Fraser, Donald, 157
Fraser, James, 159
Fraser,Sgt. Pilot Lorn, 285
Fraser, Marjorie, 80
Fraser, Nelson, 177
Fraser, Ronald, J., 100
Fraser, Rev. Simon C., 131, 156,158
Fraser Lake, 133
Fraser Settlement, 203
Free Kirk - see Presbyterians
Frenchman Creek, 133
“Friendly Society of McNab”, 53-54
Firth, John, 236
Frood, Walter, 191
Frood, Thomas, 98
Gaelic language, 123, 154, 158, 228-229, 311
Galetta, 176
Galilee Community, 112, 118, 134, 172
Garry, Nicholas, 12
Gemmill (Gemmell), William, 19, 213
General stores, 196-202
Geology of region, 3-4
George Buchanan (steamboat), 115, 257
German Baptists - see Baptists
German immigrants, 150-51, 164, 166, 191-192, 284
German Settlement, 133, 150-151, 164-165, 192-193; Pl. 40
Gibeault, John, 201
Gobson, C.J. (Architect), 160
Gill, Richard, 235
Gillian, James, 198
Gillespie, James, 269
Gillespie, James G. (of Quebec), 126, 269
Gillespie, Margaret, 126, 269
Gillespie, Thomas, 193, 269; PL.77
Gillies Brothers (Braeside), 121, 150, 160, 169, 171
Gillies, James R., 172, 177-178
Gillies, John, 160, 172, 196
Gillies, Mrs. John, 160
Gillies sawmill (White Lake), 131, 177-188
Glasgow, Glasgow Station, 104-105, 108-109, 124-125, 148-149, 175-176, 190-191, 198, 207-208, 209, 224-226, 255-256, 261, 265-266, 273-274; Pl. 39, 92
Glasgow Missionary Society, 154
Glendochart, 14
Glengarry County, 24-5, 43-44
Glen Roy Farm, 133,182; Pl. 65, 66, 67, 75
Globe Hotel, 237
Golden Lake, 8, 9, 10, 45
Good Templars, 132, 227, 260
Goodwin, Alexander, 41, 46, 51
Goodwin, Charles, 41, 46
Goodwin, Gunner Sgt. Donald, 285
Gore and Hamilton Bank, 73-75
Gosford, Lord, 57
Goshen, Goshen Comer, 49, 124-15, 136, 142-143, 152, 154, 169, 189, 207, 220, 224, 233, 255-256, 261, 269, 274, 283; Pl. 42, 91
Gould, Jason, 115
Gould, Simpson & Mittelberger, 115
Grammar School, 140
Grand Trunk Railway - see Canadian Pacific Railway
Grant, George, 157
Grant, Rev. Peter, 164
Grant, William, 101
Greenock, 32-35, 37
Greenlaw Farm, 102-103, 122, 133
Greig, Brule, 133, 310
Gregory, Issac, 117, 260
Grenville County, 5, 6
Grist mills, 60, 66-67, 103, 111, 115, 118, 129-130, 173, 175, 178, 208-209; Pl. 84
Grove (Arnprior), 10
Guiges, Bishop Joseph Eugene, 167-168
Hackett, Rev. Otis, 319
Hageman, Christopher Alexander, 50-51, 57
Haliburton, Mr. Justice, 318
Hall, Norma, 10, 173
Hall, Pat, 10, 11, 173
Hall, Robert, 51
Hamilton, Andrew, 105-106, 193, 226, 302
Hamilton, Betha, 203
Hamilton, Capt., (of the Niagara), 34
Hamilton, David, 203
Hamilton, Dr. Hamilton - see Buchanan, Dr., 17
Hamilton, James Ramsey, 137
Hamilton, John, 106, 176
Hamilton, John W., 124, 190, 225; Pl. 68
Hamilton, Margaret, 267
Hamilton, Tom, 193
Hamilton, Ontario, 67, 70-78, 290
Hamilton’s Hill, 133
Hanson, John, 3, 303
Hanson, Leslie, 85, 140, 303
Hanson, Sarah, 85
Hanson, William, 303
Harding, Charles (photographer), 289
Harrington, Eric, 164
Harrington, Maria, 118
Hartney, James, 233
Harvey Station, 124, 261
Hastings, Pte. Edward, 285
Hastings, Pte. John, 281
Hastings County, 193-194
Hatt, William, 76-77
Havey, James, 115-116, 167
Havey, Michael, 116, 263
Havey, Thomas, 116
Havey, Tom, 116, 283
Havey’s Hill, 116, 133
Hawkesbury, 35
Head, Sir Edmond Walker, 31, 279
Head, Sir Francis Bond, 31, 56-57, 277
Headrick, David, 205
Headrick, James, 146, 155
Headrick, Mrs. Walker, 275
Hennepin, Jean Nicollet, 11
Henry, Alexander, 11
Higginson, Dr., 219
High Falls, 135
Highland Society of Hamilton and Canada West, 74
Hill, The (McLachlin House), 118, 120, 173; Pl. 57
Hill Dale Farm, 311
Hilliard (Hillard), Minor (Miner), 115, 117, 233
Hilliard, Owen, 117, 126
Hincks, libel trial, 43, 61-65
Hincks, (Sir) Francis, 32, 61-65, 118, 316
Holbein, Catherine, 265
Holbein, Rev. William, 164
Holiday, William, 92
“Home Children”, 192-193
Hoodless, Adelaide, 272
Horton, Robert Wilmot, 22-23, 29
Horton & McNab Telephone Company, 104, 148, 266-267
Horton Township, 29, 49, 124-125, 142-143, 147, 154-155, 157-158, 161, 185, 193, 224, 260-261, 277
Hotels and taverns, 86, 88, 127, 230-238
Hough, John Jr., 131, 135, 201-202, 206, 263; Pl. 25
Hough, John Sr., 131, 206, 263
House of Industry at Perth, 215-216
Hoy, Owen, 205
Hudson, Thomas, 143
Hudson’s Bay Company, 4, 11, 12, 13, 119
Hughton, Andrew, 209
Hutson, Andrew, 175
Hutson, Elsia, 261
Hutson, James B., 176
Hull, Lower Canada, 35-36, 115, 170
Huntington, Long Island, N.Y., 76
Hyde, Ellen, 43
Hydro Colony, 135; Pl. 28
Images Gallery, 202, 227
Inch-Bhui cemetery, Arnprior, 9, 17, 45, 70-71, 168-169
Inchbury Street (Hamilton), 71
Indian River, 44
Indians, 4, 7-11
Indian’s Turn, 9, 10, 133
Industries, 207-212
Ingles, John, 207
Inglis, Mr., 288
Iron Ore, 212
Iroquois Wars, 7, 11-12
Isbester, James E., 126
Isle Ste.Croix, 12
Itinerant vendors, 202
Jackman, Police Chief, 10
Jahn, Richard, 201
Jameson, Robert Sympson, 171
Jameson, Stephenson, 84
Jamison, Alexander, 210-211
Jenkins, Rev. E. H., 138
Jessie’s Hill, 122, 133
Jesuit missionaries, 11
John Street, 117
Johnson, Thomas H., 9
Johnson, Rev. William, 160
Johnston’s Rock, 121; Pl. 17
Johnstown District, 5, 6
Jones, Allan, 3
Jones Brothers, White Lake, 244
Jones, E. C. H., (Laird’s granson), 82, 90
Jones, Jonas, 64
Jones, Dr. Robin McNab (Laird’s great grandson), 82, 89-91
Jones, Thomas, 202, 263, 265
Junior Farmers, 182, 190-191
Kashubian (“Polish”) immigrants, 191-192
Keefer, Thomas, 68
Kennedy, Clyde, 3
Kennedy Lumber, 180
Kennell Lodge - see Kinnell Lodge
Kewley, Graham, 267
Kewley, R., 206
Kichesippirini, 134
Killin, (White Lake), 128-129, 133, 262-263
Killin (Scotland), 15, 17, 19, 71, 262
King Street (Hamilton), 71, 290
Kingston, Ontario, 70, 72-73, 75, 289
Kinnell House, Scotland, 17-19, 70
Kinnell Lodge, 13, 25, 29, 35-36, 38-39, 43, 50, 66, 70-72, 74, 84, 87, 111-112, 112, 114-118, 123, 129, 134, 168,,174, 177, 202, 290, 307; Pl. 14
Kinnell Street (Hamilton), 71
Kippen, Pte. Duncan Ray, 285
Kirkwell, Orkney Islands, 78
“Klondike” mill, 172
Lachine, 35
Lafont’s Hill, 133
Lanark County, 5-6, 8, 22, 92, 317, 319
Lanarkshire, 5, 22
Land companies, 23
Landon, Tom, 115, 117
Lang, H. W., 205
Lannion, Cote-du-Nord, France, 79
Last Laird of McNab (book), 313-314, 316, 322
Laurentain culture, 7
Lavallee, Pte. Celesta James, 281-282
Laventure, James, 100
Leacock, Andrew, 201
Leckie, David. 122, 230, 303
Leckie, William, 122, 203
Leckie’s Hill, 133
Leckie’s Hotel, 206, 234-235
Ledoux Earle, 285
Legree, family, 146
Leskie, Bernard, 188
Leslie, Mr., 319
Lewis, Bishop Dr. John Travers, 166
Library (White Lake), 202, 228, 276
Liffy, Gully, 133
Liffy’s Creek, 133
Lime Kiln, 211
Lindsay, Allan John, 266
Lindsay, John, 132, 159, 177
Lindsay, Dr. John R., 144
Lindsay, Lizzie Duff, 267
Lindsay, Mary Harris, 182
Lindsay, Rev. Peter, 160, 270
Lindsay, William, 177
Lindsay sawmill, 130, 202
Lipsy, 51-52, 79
Liquor -see Alcohol
Location tickets, 38-40
Locha Creek, 125, 133, 210
Lochiel, Glengarry County, 25
Lochwinnoch, 125, 136, 142-144, 148, 161, 182, 186, 190-191, 194, 207, 224-226, 261, 274-275;
Pl. 33, 34
Lodge, G., 265
Logan, Chris, 195
Logging, 170-180
Long Island, N.Y., 75-76
Long Rapids, 121, 134
Loretto Convent (Hamilton), 71
Lowery, Jessie, 122
Lumbering, 170-180
Lundy’s Corners, 105, 124, 125, 148-149, 162, 198, 201, 261; Pl. 18
Luneburg District, 4
Lutherans, 150, 153, 165, 192
Lyon, Johnny, 193
Lyon, Robinson, 233
Lyons Hotel, 233
Lytle, vernor, 230
Mac - see under Mc
Mackenzie, Captain (painter), 287
Mackenzie, William Lyon, 24, 277
Mackie, David, 100, 108, 145
Madawaska River, 7-9, 12-13, 36, 58, 110-113, 121-122, 124, 134-135, 170-174
Madawaska Telephone Co., 264-265
Magnetawan, Ontario, 311
Maitland, Sir Peregrine, 5, 26-27, 30,31,36
Majaury, Erwin, 205
Malcolm, Maj. A.E.W., 287
Mallard, Joseph, 47
Malloch Estate, 117
Malloch, George M., 177; Pl. 61
Manitoba, migration to, 182, 194
Mann, Rev. Alexander, 155-157, 159, 302
Mansfield, 11, 101, 125-126, 150-151, 192, 200,210, 212, 254, 269
Mansfield, James P., 126, 128, 165, 212
March Township, 314-315, 317
Marshall, Elizabeth (Laird’s wife), 78-79, 82, 89
Martin, George, 201
Martintown, Glengarry County, 25
Matheson, William, 123
Matthews, Rev. R.W., 165
Maule, Anne, Laird’s mother, 15
Mayne, Mrs. E., 272
McAdam, John, 86
McAdam. William, 237
McAllister, Gordon, 193
McAteer, Rev. W., 159
McCallum, John, 42, 303
McCaul, Colin, 303
McCoob, John, 101
McConnell Brothers, 116, 170
McCrea, Gerard, 320
McCreary, Dr. Robert H., 223
McCurdy, Rev. J.F., 163
McDermid, 227, Pl. 88
McDermid, John, 124, 303
McDiamid, James, 160
McDonald, Alexander, 45
McDonald, George, 97, 263
McDonald, James, 45, 303
McDonald, John R., 45
McDonald, John, R., 201,261
McDonald, Miles, 35
McDonald, Murdoch (piper), 51, 58
McDonald, W.J., 120
McDonell (Bishop) Alexander, 26
McDonell, Alexander, Crown Lands Agent, Newcastle, 53
McDonell, Col. Donald, 25
McDonnell, Alexander (Sand Point), 8, 13, 40-41,43-45, 47, 70 78, 94, 111, 120, 126-127, 148, 167-168, 175, 177, 201, 206, 252-254, 261, 277, 279, 287-288: Pl. 19
McDonnell, Janet, 44-45, 70, 120, 148, 175, 288
McDonnell Street, 126-127
McDougall, Beatrice (Betsey) - see McNab, Beatrice (Betsey)
McDougall, Peter, 315
McEwen, Mel, 182
McEwan, Mona, 182
McFadden, Colin - see McFadyen
McFadyen, Archibald Colin, 47, 303, 318-319
McFadyen, Mary Jane, 273
McFarlane, Duncan, 304
McFarlane, James, 33, 48, 304
McFarlane, John, 304
McFayden, Ronald, 235
McGillivray, Edward (Ottawa), 208
McGonigal, Hugh, 115-116, 167
McGonigal Street, 116
McGregor, Dr. A.W., 223
McGregor, Christina, 104
McGregor, Daniel F.M., 214
McGregor, D.F., 214
McGregor,Donald, 206
McGregor, Donald F., 206
McGregor, Jim, 45-46, 304
McGregor, John, 104-106, 267
McGregor, Mary, 104
McGregor, Robert, 15, 182, 270, 304
McGregor, Steve, 45-46, 133, 182, 304
McGregor, Pte. Stewart, 281; Pl. 96
McGregor Hotel, 235
McIllinden, Daniel (“Lundy”), 125, 149, 198,
McInnes, Angus, 79, 198, 224, 227, 261
McIntosh, Josiah, 194
McIntyre, Daniel, 64, 108, 144, 304; Pl 105
McIntyre, Donald, 304
McIntyre, Elizabeth, 42; Pl. 3
McIntyre, John, 42, 48, 49-51, 63-64, 93-94, 131, 304-305
McIntyre, John Roy, 304
McIntyre, Peter, 17, 48, 93, 304
McKay (firm in Burnstown), 103
McKay, James, 46, 51-52, 305
McKay, John S., 210
McKinnon, Alex, 175
McKinnon, Lloyd, D.C.M., 281
McLachlan, Andrew, Pl. 73
McLachlan, James (“Lame Jimmy”), 142
McLachlan, John, 202
McLachlan, Thomas, 51
McLachlan, Agnes, 273
McLachlin, Daniel, 9, 35, 103, 112, 117-121, 159, 166, 168, 173, 175, 184, 257, 321; Pl. 55, 56, 57
McLachlin, Hugh (father of Daniel), 35, 45, 118, 173
McLachlin, Ken, 173
McLachlin Papers, 173
McLachlin’s Point, 9, 134
McLaren, Archie, 225
McLaren, David, 138
McLaren, Donald, 101,305
McLaren, James, 125, 305
McLaren, John, 196
McLaren, John Barr, 265
McLaren, Malcolm D., 274, (Mrs.) 305
McLaren, Stewart, 267
McLauchlin’s Lake, 134
McLaughlin, Alexander, 186
McLean, Rev. D.J., 160
McLean, Fred, 193
McLean, George, 124, 173, 203, 236
McLean, Peter, 162
McLean, Robert, 193
McLean, William, 176
McLellan, Ken, 201
McLellan, Lois, 201
McLeod, Allan, 141
McLeod, Donald McRea, 283
McLeod, F.M., 260
McLeod Road, 153
McLeod, James, 265
McLeod, Rev. Norman, 155
Lewis, Mary, 271
McManus, Denis, 130-131, 237
McMerkin, Rev. (Pembroke), 315
MacMillan, Mac, 191
McMillan, Peter, 33, 124, 194, 306
Macnabb - see under McNab
MacNab, (Sir) Allan Napier, 15, 18 61, 67-68, 80, 84-87, 91, 111, 129, 158, 168, 177, 262, 279; Pl. 4
McNab, Alexander (Laird’s son who died young), 83
McNab, Alexander, 58, 64, 136, 275, (Mrs.) 306-307
McNab, Allan (Laird’s son), 25, 67-68, 80, 82, 84-87, 91, 1211, 129, 158, 168, 177, 262, 279; Pl. 4
McNab, Andrew, 182, 201, 265; Pl. 25
McNab, Angus, 59, 231, 238, 241, 306 (Mrs.)
McNab, Anne Elizabeth (Laird’s daughter), 79, 82, 89-90
McNab, Archibald (Isla), 307
McNab, Archibald (Laird’s grandson - died in infancy), 82, 86-87
McNab, Archibald, 13th Laird:
arrival in Canada, 24
artifacts of, 90-91; PL. 8, 9
background in Scotland, 15-19
family relationships, 82-90
paintings and photographs, 287-289; Pl. 101, 102, 103
return to Britain, 67, 78-79
wine imports, 71-72
McNab, Archibald Corrie, 18, 109, 130
McNab, Beatrice (Betsey), 315
McNab, clan, coat of arms, motto, 14, 15; Pl. 2
McNab, Colin, 315-316
McNab, Dugald C., 14-15, 17, 32, 37-38, 52-53, 58-59, 63-65,76, 80, 103, 122, 137-138, 140-141, 150, 306, 313-322
McNab, Duncan, 41-42, 51-52, 64, 73, 154, 182, 263, 306, 308, 321
McNab, Elizabeth (Laird’s wife) - see Marshall, Elizabeth
McNab, Francis, 12th Laird, 16, 18, 82, 278, 287-288
McNab, Francis Allan (Laird’s grandson), 82, 86-88, 91, 306
McNab, John, 78, 306
McNab, John Duncan, Clerk, 105-106, 201
McNab, Kitty (Laird’s daughter), 67, 69, 82, 84-85, 87-89, 129
McNab, Margaret (Laird’s first wife) - see Robertson, Margaret
McNab, Margaret (Laird’s daughter)
McNab, Margaret (laird’s ward), 71, 74-77
McNab, Margaret (Peggy), Pl. 24
McNab, Rebecca - see Alston, Rebecca
McNab, Robert (Bouvain), Laird’s father, 15, 82
McNab, Sarah Ann (Laird’s daughter), 16, 18, 82-83
McNab Township - see township of McNab
McNab, William (Laird’s son), 83
McNab post office - see Canaan
McNab Telephone Assn., 265-266; Pl. 93
McNamara, Dennis, 117, 233
McNaughton, John (surveyor), 28
McNee, James (piper), 35, 41, 114, 131, 209,
McNeid, A. Sterling, 194
Mcnets, The (baseball team), 225; Pl. 85
McNevin, John, 203
McNevin, William, 136
McNulty, Rev. Father, 167
McPhee, Dr. Dan, 223
McRea, Donald, 198
McRea, Rev. Duncan, 163
McVean,Sgt. Basil, 285
McVicar, Alexander, 52, 184
McWhirter, William McCargo, 193
Mecklenburg, District, 4, 6; Map 2
Medical care - see Physicians and medical care
Metcalfe, Lord, 31
Methodists, 153, 162-163
“Michael Indian”, 9, 230
Michelson, August, 192
Michelson, Hermann, 192
Middleton, Charles S., 155, 117
Middleton, M., 70-71, 74, 116-117, 120, 168
Mildon, Rev. Albert H., 165
Militia, 70, 86, 277-279, 289, 311
Milk’s Creek, 134
Milk’s Meadow, 143
Miller, Alexander, 42, 48-49, 136, 309
Miller, James, 310
Miller, Mrs. John E., 138, 143, 198, 274, (Mrs.)
Milller, Rev. Matthew, 154
Miller, Sarah, 104
Miller, William, 175, 206, 310
Miller Road, 310
Mills, James, 261
Mining, 111, 126, 212
Minto, Earl of, 108
Minto, Mary (Lady), 108-109
Missisauga Indians, 8
Mississippi River (Ontario), 8, 123
Mitchell, Howard, 193; Pl. 76
Mitchell, James, 193
Mitchell, John, 193
Model School, 137, 141, 315, 320
Moir, J.S., 227
Monck, Lord, 31
Monk, H. C. Co., (Ottawa), 311
Montmorency, Charles de, 12
Montmorency, Lac, 12
Moore, Rev. William, 160, 162
Morgan, Rev. T.E., 164
Morin, A. N., 318
Morphy’s Falls - see Carleton Place
Morris, James, 24, 27, 58, 92-96, 101, 111, 122, 260, 310
Morris, Peter, 95, 198
Morrison Island, 12, 134
Morrow, Richard, 236
Mount St. Patrick, 167
Mud Lake, 7
Muirhead, Arnold Gillies, 172
Municipal Act, 93-94, 96, 104
Munro, Richard, 205
Murphy, Andrew, 107
Murphy, Mrs. Andrew - see Sutherland, Mary
Murphy, Archibald Sutherland, 105, 107
Murphy, James, 174
Murphy, Dr. Joseph E., 222, 265
Murphy, Dr. Stephen H., 264-265
Neil, Francis, 188
Neil, R., 92
Neilson, George E., 222, 265
Neilson, Rev. Dr. Johnston, 106
Neilson Street, 106
“Neishes Head”, 14
Nepean Township, 48
Nettle, Cdr. Stanley Archibald (Laird’s great-grandson), 14, 18, 78, 82-83, 89-91; Pl. 7
Neumann, Sgt. Elmer, 285
New France, 4, 6; Map 1
New Ontario - see Northern Ontario
Niagara, vessel, 32, 34-36, 46
Nile Expedition, 203, 279
North Lanark Railway, 256-257
North West Company, 11, 13
Northern Ontario, migration to, 195
Norway Point, 29, 134
Noud’s Cornner, 134
Nowland, Manny, 209
O’Brien, M.J. Ltd., 175
O’Connor, James, 167
O’Connor, William, 99
O’Connor Hotel, 235
Odd Fellows, 227
O’Donnell, James, 198
O’Donnell, Wilfred, 191
O’Malley, Rev. Father, 168
Ontario Federation of Agriculture, 190
Opeongo Road, 193
Orangemen, Orange Halls, 132, 162, 165-166, 202, 227, 275, 278; Pl. 88
Orkney Islands, 67, 77-79
Ostler, Fred, 201-202, 225-226
Ottawa, Arnprior & Perry Sound Railway, 124, 255-256
Ottawa River Basin, 181
Pakenham (village), 52-53, 64, 66, 73, 86, 163, 179, 184, 208, 259, 262-263, 277-279, 309-310
Papineau, Louis-Joseph, 277
Paris (France), 79, 89
Paris, James, 178
Paris, John, 66-67, 69, 74, 94-95, 97, 1203, 108, 129, 155, 178, 208-209, 229, 263
Parkhurst, William, 209
Parton, owner of the Niagara, 34
Passenger pigeons, 127-128
Pathmasters - see Statute Labour
Pembroke, 6, 12, 119, 134, 315
Perth, 92-93, 137, 154, 171, 189, 208-2-9, 215-216, 259, 317-319
Perthshire, 22
Petitions by settlers, 53-55
Phillips, James, 266
Phillips Pte. James Arthur, 285
Phillips, William, Sr., 210
Phillips family (Lochwinnoch), 144, 177, 182, 186, 190, 193-194
Physicians, medical care, 103, 219-123
Picket Hill, 122, 134, 221, 318
Pine, John, (“Jack Pine”), 202
Pine Grove, 134, 147, 201, 275; Pl. 37
Pinkerton,Alexander, 194
Pinkerton, Robert, 95, 100, 194
Point Peninsula, 7
Pointe Fortune, 17, 35
Pointer boats, 258
Police village, 97, 120-121
“Polish” immigrants - see Kashubain immigrants
Poole, James, 208
Portage du Fort, 167, 175
Posey, Durham, 198, 235
Post offices, 72, 74, 122, 129, 131, 159-163
Potash, 185; Pl. 67
Potter, Richard, 283
Prairies - see Manitoba, Saskatchewan, Alberta
Poundkeepers, 187-188
Powell, John, 92, 114
Presbyterians, 10, 152-163,224-225, 276
Pretty, Harry, 237
Price,& McGill, Bytown, 75
Price, Bill, 193
Prince Arthur, steamship, 257
Prince of Wales (Albert Edward), 119, 166, 210
Proper, Charles, 175
“Public nuisance”, 65-67
Purvis, George, 175
Puttenham, Rev. George, 163
Quebec Act, 30
Queen’s University, 72, 75, 86
Quilty, Nicholas, 203
Quinn, George, 260
Quinn, Owen, 44
“Quit rent”, 21, 38, 47, 123
Radenhurst, J., 62-63
Radenhurst, Thomas M., 42, 63, 116
Radisson, Pierre-Esprit, 11
Rafter’s Point (Rafting Point), 9, 134
Railways (see also individual companies), 124, 127, 172, 201, 252-257
Rainboth, Rev., 164
Ramsey, Robert Alexander, 207
Ramsey Township, 37, 66, 178
Rebellion of 1837, 57, 92, 277-279
Recollet Misssionaries, 8, 11
Reeves and Deputy Reeves, 101-104
Relief Measures, 215-216
Religion, (see also individual denominations) 152-169
Rendall, Orkney Islands 78-79
Renfrew, (village, town), 49, 119, 138, 156, 167, 259, 261, 263-265, 319
Renfrew County, 5-6,8, 22, 93, 118-119, 150, 164, 182, 189, 191, 224, 267, 275, 317, 319-320,
Renfrew Militia, 279
Renfrewshire, 5, 125
Renfrewville, 49, 260
Reserves, (Clergy and Crown), 29-30, 66, 113, 228
Responsible Government, 57, 58, 92
Rideau Canal, 72
Rideau River, 8
Ridout, Thomas, 113
Rintoul, Beryl, 132
Ritchie, Daniel Andrew, 104
Roads, 239-245
Roads dispute, 241
Robertson, Alex, 101
Robertson, A.M., 265
Robertson, Pte. James Arthur, 281
Robertson, Donald, 155, 210
Robertson, Ella, 265
Robertson, James, 51, 225, 263, 310
Robertson, J. D., (Mrs.), 175, 273
Robertson, John, 64, 94, 99
Robertson, Lizzie, 158
Robertson, Margaret, (Laird’s first wife), 16, 17, 18, 76-78, 82-84, 89, 119-120
Robertson, Margaret (Waba), 103
Robertson, Neil, Pl. 70
Robertson, Robert, 175
Robertson, Stacey, 175
Robertson’s Corners, 133-134, 201, 311-312
Robertson, Peter, 28, 53, 94, 96
Rochester, George,94-95, 175, 188, 208-209, 320
Rochester, William Young, 198, 209
Roddy’s Bay, 9, 29, 117, 123, 126, 169, 255
Roddy’s Creek, 134
Roddy, Michael, 42, 93, 126, 168, 195
Roffey, Robert, 181
Roman Catholics, 30, 45, 118, 137, 153, 167-168; Pl. 52
Rorison, James, 205
Ross, Alexander, 113, 174
Ross, Daniel, 113-114, 174
Ross, James G., 119
Rotten, Pond, 134
Royal Visit, 119; Pl. 15, 16
Rudd, S. R., 160
Runt, G., 175
Runtz, Herbie, 188
Runtz, William, 192
Runz, Ferdinand, 151
Russell, Andrew, 24-25, 39, 133, 145, 163, 196, 260, 290, 310
Russell, Bill, 283
Russell, David, 68
Russell, Horace, 101, 104
Russett, Marion, 149
Ryan, Kathleen, (Mrs. Frank), 151
Ryan, Sylvester Francis (Frank), 133, 151
Saddlers, 206
St. Alexander’s Church, 45, 168
St. Andrew’s Presbyterian -see Presbyterians
St. John Chrysostorn Church, 167-168
St. John’s Lutheran Church, Arnprior -see Lutherians
St. Mary-le-Bone Parish Church (London), 79, 89
Sand Point, 9, 29, 43-45, 111, 126-127, 148, 160-163, 166-167, 169, 176-177, 201, 210-211, 219, 222, 226, 235-236, 252-255, 257-258, 261, 263, 277-278; Pl. 19, 38, 80
Sand Point-Burnstown Road, 101, 121, 124-125, 242-243
Sandy Beach, 134
Sandy Hill, 134
Sandy Hook, 9, 106, 134, 177
Saratoga Springs N.Y., 77, 289
Saskatchewan Migration, 195; Pl. 78
Sawmills, 66, 68, 111, 115, 118, 128-130, 173, 174-180,; Pl. 62, 63, 64
Schaffranck, Rev. Dr. A., 166
Scheel, August, 192
Scheel, Augusta, 166
Scheel, C. F., 151
Scheel families, 192
Scheel, Friedrich, 164
Schofield, John, 175
School Boards, 139-140, 191
School fairs, 138-139, 225, 276
Schools, 136-151, 319-321
Schubring, W., 150-151
Schulte, Rev. G. A., 164
Scott Act, 231
Scott and Ward Lumber, 177
Second Chute, 49, 260
Service Stations, 244-245
Shawville, Quebec, 157
Sheep and sheep valuators, 188-189
Sherwood, Henry (Lawyer), 63-64
Sherwood, Livius Peter, 28
Sherwood, Reuben (surveyor), 28, 166
Shipman’s Mill, 28
Shipper, Nathan, 210
Shireff’s Landing, 112
Shoemakers, 186, 206
Short, W. H. A., 227
Simcoe, Lord, 5
Simpson, Frances, 13
Simpson, George, 13, 68, 265
Simpson, Henry, 188
Simpson, James, 116
Simpson, Robert, 115
Slater, William J., 178
Smallfield, W. E., 224, 264
Smith, Pte. Harvey, 285; Pl. 100
Smith, Jessie, 275
Smith, John, 72
Smith, Mrs. Lawrence, 275
Smith, Rev. Dr. Neil G., 289
Smiths Falls, 176, 259
Social conditions, 213-215
South African War - Boer War
South Renfrew Farmers’ Insitutue, 190
Sprink, Caroline, 85
Sports and Recreation, 224-227; Pl. 85, 86
Springtown, 265
“Squatters,” 37, 40-46, 136, 170
Stadacona Cottage, 126, 269
Stadacona Avenue, 126
Stanley, Capt., 68
Stark, Thomas, 196
Statute labour, 240-241
Stavenow, Pte. Edgar, 285
Stavenow, Sgt. Leonard, 285
Staye, Alex, 9
Staye, John Henry, 227-228
Steele, Dr. W. H., 223
Stevens, Clement, 274, 281-282
Stevenson, Archibald, 165
Stewart, Agnes, 45, 269-270
Stewart, Alex, 198
Stewart, Alexander (Blair Atholl), 47, 128, 178-179, 310
Stewart, Alexander (Robertson Corners), 182, 201, 311
Stewart,Alexander (Waba), 179, 262
Stewart, Alexander W., 279-280,; Pl. 95
Stewart, Allan, 49, 54, 58-59, 94-95, 105-106, 127-128, 161, 229, 278, 311; Pl. 12
Stewart, Archibald, 41, 44, 45, 46, 104, 123, 269
Stewart, Capt., (in Hamilton), 71
Stewart, Catherine, 104
Sewart, Donald, (miller in Arnprior), 208
Sewart, Donald (Waba), 51, 103, 159, 179, 222, 228; Pl. 10
Sewart, Donald Edward, 179-180, 311
Stewart, Donald G., 179, 262, 275 (Mrs.)
Stwart, Elizabeth, 131, 182
Stewart, Flora, 45
Stewart, Jack, 225
Stewart, James, 146, 155, 161
Stewart, Janet, 270
Stewart, John (Blair Atholl?), 178, 310-311
Sewart, John (Waba), 103, 142, 159, 178-180, 248-249, 256-257, 262, 264
Stewart, John A., 198
Sewart, Milton Lindsay, 104, 198, 244; Pl. 11
Stewart, R. A., 45, 104, 244
Stewart, Robert (Waba), 179
Stewart, Robert M., 104, 196
Stewart, Thomas, 265
Stewart, William J., 203
Stewart Bay, 45
Stewart Brothers (Waba), 103, 148, 178-180, 201, 208-209, 265
Stewarton, 101, 134, 190
Stewart’s Bay, 134
Stewartville, 8, 108, 121, 127-128, 144-145, 156, 161-162, 193, 201, 236, 261, 275; Pl. 36, 48
Stewartville Fair, 189, 233
Stewartville Power Dam, 108, 123, 135, 209; Pl. 26, 27
Stirling, Alexander, 130, 158, 263
Stirling, Margaret, 131
Stirling, William Walter, 122, 131, 195
Stirling Ontario, 203
Stirling House, 131-132, 202; Pl.22
Stockbridge, W/Cdr. J. B., 283
Storie, Arthur, 191
Storie, Edgar, 143
Storie, Elizabeth, 193
Storie, James, 36, 312
Storie, John, 312
Storie, Lindsay, 191
Storie, Morris, 267
Storie, Robert, 36, 261, 267, 312
Storie, William, 94-95, 312
Storie’s Bay, 134
Strachan, Rev. John, 26-27, 30, 57-58
Street, Capt. Benjamin, 315, 317-318
Street, John George, 317-318
Streich, Carl, 150
Stringer,Joseph, 194
Sullivan, M. & Sons, 227
Surveying, 28-29, 239, 308-309
Sutherland, Archibald, 144
Sutherland, John, 122, 156
Sutherland, Mary, 144-145; Pl. 35
Sutherland, Philip, 143
Sutton, Harry, 193
“Sword of Bonnie Prince Charlie”, 24-25, 73-74, 290
Sydenham, Lord, 31, 58-60, 316
Sykes, Rev. E.E., 162
Tailors, 206
Talbot, Colonel Thomas, 21
Tavern licences and inspections, 229-238
Tavern rules of 1874, 232
Taverns - see Hotels and taverns
Taylor, Sgt. Glen, 286
Taylor, Rev. Hugh, 161
Taylor, Rev. James, 162
Taylor, John, 41
Telephone, 263-267
Temperance, 230-233
“Temple” 132, 164, 227-228, 260
Tessouat, (Algonkin Chief), 134, 167
Textile mills, 209-210
Thistle Club, 226
Thomas, charles, 45
Thomas, Pte. Sydney, 286
Thomilson, R., 215
Thoms, John, 146
Thoms, Joseph, 237, 263
Thomson, Charles Poulett - see Lord,Sydemham
Thomson, Rev. George, 87, 156
Threshing, 176, 185; Pl. 68, 69
timber trade, 170-180
Todd, Rev. H., 163
Torboulton Township, 26, 28, 155
Tough, John, 145
Township of McNab
area, 30, 98-99, 184
assessment, 99-100
census, 110
Council, 45,93-97, 101-107, 126; PL. 105
economic importance, 99
layout, 30
offices and appointees, 107
population, 46, 79, 96, 116, 184,, 186, 195
revenues, expenditures, 99-101
Township Hall, 19, 98, 100-101, 107-109, 127, 136, 145, 161-162, 173, 320; Pl. 13
Toy, Thomas, 205
Treasures - see Clerks and Treasurers
Tweedsmuir Histories 121, 272-273
Tweedsmuir Susan (Lady), 272
Union, steamer, 35
Union Forwarding Co., 257
United Church of Canada, 159-163
United Farmer of Ontario (UFO), 190-191, 225, 274
Usborne, Rev. Henry, 172, 175
Valentine, James, 211
Valkenaar, Rev. J. J., 164
Victorian Order of Nurses, 223
Victory Bonds, 282-283; Pl. 97
Waba (hamlet), 15, 103, 128, 148, 178-180, 201, 205, 208, 236, 262264, 275, 310-311; Pl. 63, 64
Waba Brook see Waba (hamlet)
“Waba Church”, 166-167
Waba Cottage, 67-68, 84-85, 87-88, 90, 111, 115, 128-131, 262; PL. 20
Waba Cottage Museum, 14, 19, 81, 90, 109, 130, 131, 147, 151, 162, 203, 206, 227, 267, 289, 304; Pl. 21
Waba Creek, 15, 66-68, 72, 103, 128, 177-180, 262
Waba Hotel, 263
Waba Mills - see Waba (hamlet)
Waite, John T., 160, 222
Wallace, Elizabeth, 138
Walpole, Lt. J., 12
Walter, william, 131
War of 1812, 7, 22
Ward, Laura Ann nee Waite, 222
Ward, Dr. Sherman Willard, 222
Watson, Rev. Thomas, 160
Watt, Mrs. John, 275
Weavers, 206
Webber,Catherine E. Forrest, 141-142
Weed Inspectors, 188
Welsh, Michael, 235
Wesleyan Methodists - see Methodists
Whales at White Lake, 3; Pl. 1
White House Hotel, 131, 237
White Lake, 3, 9, 10, 19, 29, 46, 66-68, 72, 74, 88, 106, 111, 115, 120, 126, 128-132, 136, 140-141, 157-159, 163-165, 166, 169, 177-180, 189, 201-202, 206, 208-209, 222-223, 225-229, 236-238, 262-263, 265, 269, 275-276; Pl. 30, 44, 45, 50
White Lake Sweet Shoppe, 201, 225
Whiteduck (Indian Families), 9, 10
Whitton, Charlotte, 172, 316
Wild, Roland, 80-81, 84, 290, 314
Williamstown, 24
Willoughby, William, 159
Wilmot, Robert -see Horton, Robert Wilmot
Wilmot Township (original name of McNab Township), 28-29; Map 3
Wilno, 192
Wilson, Adam, 64
Wilson, Andrew, 8
Wilson, Archibald, 69
Wilson, James, 128, 193
Wilson, Marion, 128
Wilson, R. A., 228
Wilson, Robert, 193
Wingle, Rev. Michael, 168
Wiseman, Anthony, 123
Wolves, 188
Women, 268-276
Women’s Institutes, 272-276, 280-281
Women’s Sufferage Assn., 270
World War I, 270, 273-276, 280-282
World War II, 280, 282-286
Wright, John Hill, 128, 311
Wright, Margaret, 128, 190, 272, 303
Wright, Philemon, 35, 45
Yantha, Murray, 99, 105, 107
Young, Adam, 244
Young, Alex, 87, 262
Young, Andrew, 203, 261; Pl. 82
Young, Daniel, 149, 188, 198
Young, Harriet, 177
Young, James, 235
Young, William, 288
Young Street, 127
Young’s Hotel, 235
Yuill, Allan (Laird’s grandson), 82, 85, 87, 89
Yuill, Archibald (Laird’s grandson), 82, 85, 87, 89
Yuill, Archibald, 101, 207
Yuill, Catherine (Laird’s great-granddaughter), 82
Yuill, Duncan, (Laird’s great-grandson), 82
Yuill, Elizabeth (Laird’s great-granddaughter), 82
Yuill, James (Laird’s great-great-grandson), 89
Yuill, Jimmie (Laird’s great-grandson), 82,89
Yuill, John B., 263
Yuill, Tom (Laird’s great-grandson), 82
Yuill, Kitty (Laird’s daughter) - see McNab, Kitty
Yuill, William, 66-69, 71, 87-89, 177, 221-222
Yuill, Willie (Laird’s great-grandson), 82
Yuill, Judge William (Laird’s grandson), 82, 89
Accession No.
9999 9999
Less detail
Date
1828-1870
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Date
1828-1870
Format
textual records
Collection/Fonds
Reference Material
Description Level
Item
Series
9
Original Location
Ontario Archives
Creator
Neil Stewart
History / Biography
The Archives purchased the McNab Township Papers (MS 658 Reels 264, 265, and 266). Neil Stewart, a volunteer, reviewed the microfilm and created an index in 2008. The microfilm is available for viewing.
Scope and Content
The index is by lot and concession and provides type of document, date from whom and to whom. The actual documents are on the microfilm.
Notes
The index is completed but is being reviewed and introductory pages created.
Accession No.
9999-9999
Less detail
Text
Pierre St. Amand, age 50, of Pembroke. Of la Grippe. ( Aug. 8, 1890, p. 1 )*
Index
Death Index
Link
Arnprior Chronicle p. 1
Text
Pierre St. Amand, age 50, of Pembroke. Of la Grippe. ( Aug. 8, 1890, p. 1 )*
Index
Death Index
Link
Arnprior Chronicle p. 1
Date
1890-08-08
Newspaper
Arnprior Chronicle
Page
1
Less detail
Text
Peter St. Dennis, age 80, of Pembroke. ( Sept. 20, 1912, p. 2 )
Index
Death Index
Link
Arnprior Chronicle p. 2
Text
Peter St. Dennis, age 80, of Pembroke. ( Sept. 20, 1912, p. 2 )
Index
Death Index
Link
Arnprior Chronicle p. 2
Date
1912-09-20
Newspaper
Arnprior Chronicle
Page
2
Less detail
Text
Michael St. Germain, age 106, an aboriginal on the Rame Reserve( WM Apr, 7, 1916, p. 1 )
Index
Death Index
Link
Arnprior Watchman p. 1
Text
Michael St. Germain, age 106, an aboriginal on the Rame Reserve( WM Apr, 7, 1916, p. 1 )
Index
Death Index
Link
Arnprior Watchman p. 1
Date
1916-04-07
Newspaper
Arnprior Watchman
Page
1
Less detail
Text
In Aug. 1917, Arthur St. Hilaire of Braeside. ( Aug. 11, 1932, p. 7 )
Index
Death Index
Link
Arnprior Chronicle p. 7
Text
In Aug. 1917, Arthur St. Hilaire of Braeside. ( Aug. 11, 1932, p. 7 )
Index
Death Index
Link
Arnprior Chronicle p. 7
Date
1932-08-11
Newspaper
Arnprior Chronicle
Page
7
Less detail

20 records – page 1 of 1.